''Çavuşoğlu’nun açıklamaları biz de çok farklı düzeylerde kafa karışıklığı yarattı''

Rusya, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinin YPG güçlerinden temizlenmemesi halinde yeniden operasyon başlatacağı sözüne tepki gösterdi.

Rusya: ”Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yeniden operasyon hamlesi, bölgeye istikrar getirme çabalarına zarar verir”

Lavrov:

”Ankara Suriye’ye yönelik bir operasyon planı olmadığını söyledi”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Suriye’ye yeni bir operasyon yapmayacağını konusunda Moskova’yı bilgilendirdiğini söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı da dün Türkiye’nin terörist olarak tanımladığı oluşumların sınırlarından arındırılmadığı takdirde Suriye’de yeniden bir askeri operasyon başlatabileceği yönündeki açıklamasının ‘şaşkınlık verici’ olduğunu belirtmişti.

Ankara’nın yeni bir operasyon yapmayacağı konusunda güvence verdiğini belirten Lavrov ayrıca, “Suriye’nin kuzeyindeki Kürt güçlerinin geri çekilmesi neredeyse tamamlandı. Bazıları kalmış olabilir hala.” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, önceki gün yaptığı açıklamada Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Rusya’nın Suriye’nin kuzeyi için imzalanan mutabakatlara uymadığını belirterek, “Eğer buralar temizlenmezse harekatı başlatacağız” demişti.

İgor Konaşenkov,

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu:

”ABD ve Rusya’yla Suriye’nin kuzeyi için yapılan mutabakatların gereği yapılmadı. Buradan bir netice alamazsak tıpkı Amerika ile denedikten sonra harekatı başlattığımız gibi yine gereğini yapacağız.” demişti.

Çavuşoğlu’nun bu sözleri ve Rusya’nın tepkisi, Moskova’yla Ankara arasında Suriye konusunda yükselen gerilimi yansıtıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı:

”Çavuşoğlu’nun açıklamaları biz de çok farklı düzeylerde kafa karışıklığı yarattı ve Moskova, iki ülke liderince varılan mutabakat altındaki tüm yükümlülüklerini yerine getirdi.”

Gerilimi daha da tırmandırır’

Bakanlık sözcüsü İgor Konaşenkov:

”Rusya Federasyonu’nun uygulamaya konduğu bir dizi tedbir sayesinde vaziyeti önemli ölçüde istikrara kavuşturmak mümkün oldu..

Türk Dışişleri Bakanlığı’nın başındaki ismin askeri adım çağrısında bulunması, Rusya ve Türkiye cumhurbaşkanları tarafından imzalanan ortak mutabakata göre sorunlara çözüm bulmak yerine, Suriye’nin kuzeyindeki gerilimi daha da tırmandırır nitelikte..

Rusya, çatışan tarafları hızlıca birbirinden ayırmak ve Türk Silahlı Kuvvetleri’yle ortak devriyeler yürütmek gibi adımlarla süreçte hızlı ilerleme sağlanmasına katkı sağladı..

Moskova, Suriye’nin kuzeydoğusunda daha fazla Rus askeri polisi görevlendirme sürecinde. Siviller için saha hastaneleri kurduk, insani yardımların dağıtımı ve altyapının yeniden inşası gibi faaliyetler yürütüyoruz.”

İLGİLİ HABER

amerikaninsesi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: