Kaç belediyeye kayyım atandı?

Halkların Demokratik Partisi (HDP), ‘Elde ettiğimiz kazanımları sonuna kadar savunacağız.’ 

HDP, erken seçim talebinde bulundu.

HDP’nin yaptığı açıklama:

 1. Kayyım uygulaması siyasi iradeyi yok etmektedir. Hukuku yok sayan kayyım uygulaması açık bir düşmanlık olduğu ortaya çıkmaktadır.
 2. Seçme ve seçilme hakkı demokratik işleyişin en temel hakkıdır. Türkiye anayasası da bunu kabul etmektedir. seçme seçilme hakkı bu gerçekleri tanımamaktır. Tek bir ilde seçmen iradesinin yok edilmesi toplumunu tümünün iradesini hakarettir.
 3. Yerel demokrasi demokrasinin beşiğidir. Yerelden yönetme bizim için vazgeçilmez bir ilkedir. Her türlü despotizme karşı bir güvencedir. Bu nedenle atanan her kayyum faşizme giden yolda yeni bir ivmedir. AKP kayyum darbeleriyle kendilerinden önceki darbelerin bir parçası olduğunu göstermiştir.
 4. Yerel demokrasi, biçimimizi şekillendiren ve eşbaşkanlık sistemine imkan sağlayan bir modeldir. Eşbaşkanlık sisteminin algı operasyonlarının aracı haline getirilmesine izin vermeyeceğiz. Bu erkek egemenliğine inkar ve yok saymanın her biçimine karşı en önemli adımlarından biridir. Eşbaşkanlık mor çizgimizdir.
 5. Türkiye’nin bir kayyım rejimiyle yönetildiğini iktidarın temsilcileri de saklamamaktadır. Kayyım politikalarına karşı çıkmak demokratik cumhuriyeti savunarak bütün demokratik güçlerin birlikte yürümesi demektir.
 6. İktidarın yasaları yok sayan kayyım uygulaması bir atanmışlar rejimi anlamına gelmektedir. Halkı dışlayan bu yönetim anlayışı haksız bir yönetime işaret eder. Belediyelerin idari özerkliğinin ortadan kaldırıldığı bir sistemin ilk adımı belediyelerimiz üzerinde denenmektedir.
 7. Kayyım politikalarını sadece HDP’ye bir saldırı olarak görmek, iktidarın stratejik planlarını görmemektedir. Bu nedenle sorun sadece HDP’nin değil bu ülkede yaşayan demokrasi isteyen herkesin sorunudur.
 8. Kayyum rejimi aynı zamanda bir rant paylaşımı üzerinden yandaş sermayeyi palazlandırma sistemidir.
 9. HDP’nin belediyelerden ve parlamentodan çekilmesi bazı yerlerde dillendirilmektedir. Bu, sorunu sadece Kürt halkının sorunu olarak görmenin bir sonucudur. HDP bu kazanımları kolay edinmedi. HDP’nin geri çekilmesini en çok bu zorba Saray rejimi istemektedir. Şimdi AKP- MHP iktidarı Kürt düşmanı üzerinden toplumu kutuplaştırmaya çalışmaktadır. Buradan çıkmanın yolu, elde edilen kazanımları korumaktan geçer.
 10. HDP elde etmiş olan kazanımlarından vazgeçmeyecektir. HDP hiçbir mücadele alanından vazgeçmeyecektir.
 11. Kamuoyuna çağrımızdır. Kazanımlarımızı korumak, ancak ve ancak demokratik güçlerin birlikte hareket etmesiyle mümkündür. Sivil itaatsizlikle direnişi büyütebiliriz. Türkiye’nin bu durumdan kurtulması için erken seçim diyoruz. Bu bir meydan okumadır

Kaç belediyeye kayyım atandı?

31 Mart Yerel Seçimleri sonrası doğu ve güneydoğu illerindeki birçok belediyeye kayyım atandı.

En son Mardin’de HDP’li Mazıdağı, Savur ve Derik Belediyelerine kayyım atandı ve böylelikle kayyım atanan belediye sayısı 24’e yükseldi.

Cizre

HDP’li Cizre Belediye Başkanı Mehmet Zırığ’ın yerine Kaymakam Davut Sinanoğlu kayyım olarak atandı..

Mehmet Zırığ hakkında “suçu ve suçluyu övme”, “terör örgütü propagandası yapma” suçlarından soruşturma başlatılmıştı…

Van, Erciş ilçesi

Van’ın Erciş ilçesinin HDP’li Belediye Başkanı Yıldız Çetin yerine Erciş Kaymakamı Nuri Mehmetbeyoğlu, “Belediye Başkan Vekili” olarak görevlendirildi..

“Terör örgütü PKK/KCK’ya üye olmak, yardım ve yataklık etmek” ve “Terör örgütüne eleman temin etmek” iddialarıyla gözaltına alınan Çetin, aynı gün içerisinde tutuklandı.

Diyarbakır’ın, Kayapınar, Bismil, Kocaköy ilçeleri

Diyarbakır’ın Kayapınar, Bismil ve Kocaköy ilçe belediyelerinde de belediye başkanları görevlerinden uzaklaştırıldı ve yerlerine kayyumlar atandı..

Kayapınar Belediye Başkanı Keziban Yılmaz yerine Kayapınar Kaymakamı Ünal Koç.. “belediye başkan vekili” olarak görevlendirildi.

Kocaköy Belediye Başkanı Rojda Nazlıer yerine içle kaymakamı Yusuf Turhan.. “belediye başkan vekili” olarak görevlendirildi.

Bismil Belediye Başkanı Orhan Ayaz yerine ise Bismil Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel, “belediye başkan vekili” olarak görevlendirildi.

HDP’li üç belediye başkanı hakkında devam eden terör soruşturması başlatılmıştı.

Hakkari Belediyesi, Nusaybin ve Yüksekova ilçe belediyelerine kayyım atandı..

Hakkari

HDP’li Hakkari Belediye Başkanı Cihan Karaman, terör soruşturması kapsamında tutuklandı..

Karaman yerine, Hakkari Valisi İdlis Akbıyık, “Belediye Başkan Vekili” olarak görevlendirildi.

Nusaybin

Nusaybin Belediye Başkanı Semire Nergiz, terör soruşturması kapsamında tutuklandı..

Nergiz yerine, Nusaybin Kaymakamı Mehmet Balıkçılar, “Belediye Başkan Vekili” olarak görevlendirildi.

Yüksekova

Yüksekova Belediye Başkanı Remziye Yaşar, terör soruşturması kapsamında tutuklandı.

Yaşar yerine, Yüksekova Kaymakamı Osman Doğramacı “Belediye Başkan Vekili” olarak görevlendirildi.

Erzurum, Karayazı

Erzurum Valiliği, HDP’li Karayazı Belediye Başkanı Melike Göksu’nun yerine Kaymakam Mesut Tabakcıoğlu’nu belediye başkan vekili olarak görevlendirdi.

“Terör örgütü üyesi olmak” suçundan verilen 7,5 yıl hapis cezası Yargıtayca onandığı için gözaltına alınan Göksu ise çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Diyarbakır, Kulp

Diyarbakır’daki terör saldırısıyla ilgili tutuklanan HDP’li Kulp Belediye Başkanı Mehmet Fatih Taş’ın yerine de Kulp Kaymakamı Mustafa Gözlet kayyım olarak atandı.

Diyarbakı, Van ve Mardin

Ağustos ayında Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyeleri başkanları yerine, söz konusu illerin valileri İçişleri Bakanlığınca “başkan vekili olarak” görevlendirildi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya:

”Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, “PKK/KCK terör örgütü ve uzantılarının bazı belediye başkanları aracılığıyla belediyelerin imkanlarını illegal amaçlar için kullandıkları” iddiasıyla görevden uzaklaştırıldı.”

Diyarbakır

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı yerine Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, belediye başkan vekili olarak atandı.

Mardin

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk yerine Mardin Valisi Mustafa Yaman, belediye başkan vekili olarak atandı.

Van

Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan yerine, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, söz konusu illlere belediye başkan vekili olarak atandı.

Mardin, Mazıdağı, Savur ve Derik ilçeleri

Son olarak 16 Kasım tarihinde Mardin’de HDP’li Mazıdağı, Savur ve Derik Belediyelerine kayyım atandı.

Böylelikle görevlerinden uzaklaştırılarak, yerlerine kayyım atanan HDP’li belediye başkanlarının sayısı 24’e yükselmiş oldu.

Kayyım nedir?

TDK’ya göre, kayyum belli bir malın yönetilmesi veya belli bir işin yapılması için görevlendirilen kimse anlamına geliyor.

Devletin usulsüzlük yapılan özel kurumlara ya da şirketlere el koyarak atadığı yöneticilere kayyum adı veriliyor.

Kayyum da vasi gibi vesayet organlarından birisi. Mahkeme tarafından atanan kayyumlar atandıkları makamın verdiği yetkileri kullanmaya devam ediyor.

İLGİLİ HABER

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: