SIYASET

HDP ‘yeni yol’ arayışında

‘Yargı şu anda AKP’nin elinde’

HDP, 24 belediyesini AKP’nin kayyım politikası ile kaybetti.

HDP, tüm bileşenleri ile bir araya gelerek belediyelerden ve TBMM’den çekilme dahil kendisine yeni bir yol çizmeyi tartışacak.

Son rakamlara göre;

19 Ağustos-16 Kasım 2019 tarihleri arasında üçü büyükşehir, biri il, 19’u ilçe, biri de belde olmak üzere toplam 24 HDP’li belediye başkanı İçişleri Bakanlığı talimatıyla görevden uzaklaştırıldı. Bu belediyelere o il ve ilçelerin mülki amirleri, yani vali ve kaymakamları atandı.

HDP’li 36 belediye başkanı gözaltına alınırken, 14 tanesi tutuklandı.

HDP’ye karşı uygulanan kayyım politikası sadece son yerel seçimlerle sınırlı değil.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL döneminde çıkartılan 674 sayılı kanun hükmünde kararname ile Cumhurbaşkanına belediyelere kayyım atama yetkisi verilmiş ve bu kapsamda HDP/DBP’li 102 belediyeden 95’ine el konulmuştu.

Bu belediyeleri geri almak, HDP’nin 31 Mart yerel seçim kampanyasının en önemli hedeflerinden biri oldu.

Erdoğan yerel seçim öncesinde yaptığı bir konuşmada:

”Kayyım atanan yerleri geri alacağız diyorlar. Benim vatandaşım bunları geri almana fırsat veriyorsa, devletin imkanlarını Kandil’e gönderecek olursanız yine kayyımlarımızı atarız.” demişti..

HDP’nin yeni yolu?

HDP, milletvekilleri, belediye başkanları ve partinin bütün bileşenleri ile bir araya gelerek, son gelişmelerin ışığında yeni bir kayyım raporu ile bundan sonra izleyeceği tutumu ve beklentilerini yansıtacak bir deklarasyon açıklayacak..

Parti yönetimi:

”Belediyelere kayyım atamalarının devam etmesi durumunda 8-10 haftada bütün belediyeler kaybedilecek..”

Bazı eski milletvekilleri ve parti yönetimindeki bazı isimler çekilme alternatifini düşünüyor.

Ağırlıklı olarak değerlendirilen belediyelerle ilgili olan çekilme seçeneği. Zira bir milletvekilinin TBMM’den çekilmek istemesi durumunda bunun Meclis Genel Kurulu’nda onaylanması gerekiyor ve mevcut AKP-MHP çoğunluğu ile onay mümkün olmayacak

Parti, iktidarın yerel yönetimlerle ilgili hazırlıklarını sürdürdüğü yasa tasarısını dikkatle izliyor..

İçişleri Bakanlığı Mülkiye müfettişlerinin, Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin kayyım yönetiminde olduğu döneme ilişkin raporunda ‘güvenlik zafiyeti’ olacak kentlerde belediye başkanının Cumhurbaşkanı tarafından atanmasını önerdiğini hatırlatan yetkililer, bunun bir yasa ile önlerine gelebileceğini belirtiyor.

‘Tabandan çekilme yönünde bir talep var’

Sırrı Sakık
Sırrı Sakık

Sırrı Sakık:

”Kurda teslim edilmek üzere kuzu değiliz..

Tabandan çekilme yönünde bir talep var ve bunun tartışılması gerekiyor. Ben demokratik siyasete inanan biriyim. Bunun için 30 yıldır mücadele veriyoruz. Ama biz bunu yaparken de kusura bakmasınlar hiçbirimiz kurda teslim edilmek üzere kuzu değiliz..

Sırrı Sakık, 31 Mart yerel seçimlerinde Muş belediye başkanlığına aday olmuş ancak seçimi 538 farkla AKP’li aday kazanmıştı. Yüksek Seçim Kurulu, geçersiz sayılan 2 bin 449 oyun yeniden sayımı için HDP’nin yaptığı itirazı reddetmişti.

‘Çekilmeden beklenti ‘

Sırrı Sakık:

”Çekilip yerimize oturalım da demiyorum, yeni bir yol bulunmalı. Eğer 62 belediye birden çekilir ve yeni bir seçim süreci başlarsa bu yeni bir yol olur. Ünlü komutan Hannibal Ant dağlarında sıkışıp kaldığında ‘Ya bir yol bulacağız ya da yeni bir yol açacağız’ demiştir. Siyasetin de görevi budur.”

Hasip Kaplan
Hasip Kaplan

3 ay içinde yeniden seçime gidilmek zorunda’

Partinin eski Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan:

”TBMM’den çekilmek mantıklı olmayacak ve mümkün de görünmüyor. Buna karşılık belediyelerle ilgili bazı adımlar atılabilir..

En zor zamanlarda bile halkın oyları ile seçilmiş meşru mevzilerin sonuna kadar korunması lazım ama taktik olarak bazen bazı şeyler yapılabilir..

En az yüzde 60 oy alınan ve kayyım atanan bazı pilot belediyelerde meclis üyelerinin hepsinin istifa etmesi düşünülebilir. Bu durumda 3 ay içinde yeniden seçime gidilmek zorunda kalınacak..

Yargı şu anda AKP’nin elinde’

Hasip Kaplan:

”Sine-i millet yerine, sille-i millete ihtiyaçları var. Reform paketlerine rağmen yargı şu anda AKP’nin elinde ve bir sopa gibi kullanılıyor..

HDP’nin eski Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş dahil partiden çok sayıda isim şu anda cezaevinde. Son bir yılda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Demirtaş’ın tahliyesi yönündeki kararı uygulanmazken, yerel mahkemelerin tahliye kararları da büyük hızla açılan yeni soruşturmalar ve tutuklama kararları ile engelleniyor.”

‘Tepkisel karar almamalıyız’

Ayhan Bilgen
Ayhan Bilgen

HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen:

”Çekilme ile ilgili tepkisel karar almamalıyız..

Kayyım politikaları karşısında güçlü bir iradenin çıkması ve son sözü halkın söylemesi gerekiyor..

İstenen zaten kazanılmış hakkın pasifize edilmesi. Dolayısıyla çekilme tartışmalarını yaparken bunun ne getireceğini, ardından hangi adımların atılacağını netleştirmek gerek. Sadece tepkisel bir çekilme, bir tutum açıklamasının ilerisine geçmeyecektir..

Halkın nabzının anketlerle ve toplantılarla ölçülmesi ile farklı kesimlerin de tartışmalara dahil edilmesi önemli..

Keskin sirke küpüne zarar verir misali sonuç doğurmayacak işler enerji kaybına neden olur ve karamsarlığı derinleştirir..

Bu arada edinilen bilgiye göre, HDP’nin deklarasyonunda iktidara, diğer muhalefet partilerine ve uluslararası kamuoyuna çağrılar da yer alacak.

İLGİLİ HABER

 © Deutsche Welle Türkçe – Gülsen Solaker

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: