GÜNDEM

Yargıtay, ‘Fetö sanığına’ verilen mahkûmiyet kararını bozdu..

‘Örgüt içinde en aktif olanların siyasi görevlerini neden sürdürdüğünü ısrarla sorgulamamız bizi gerçeklere daha hızlı götürecektir’

Yargıtay Başsavcılığı’ndan itiraz gelmezse, kararın binlerce davayı etkileyeceği hesaplanıyor.

Türkiye’de 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ‘planlayıcısı ve uygulayıcısı’ olarak görülen Fethullah Gülen yapılanması terör örgütü olarak tanımlandı ve kısaca ‘Fetö’ olarak adlandırıldı.

Örgüte üye, bağlantısı bulunduğu düşünülen 68 bin 606 kişiyle ilgili yargılamalar sürüyor.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Isparta’da ‘Fetö bağlantılı bir derneğe üye olan, sosyal medya hesaplarında takip ve beğenilerde bulunan, protesto eylemlerine katılan’ sanık hakkındaki yerel mahkeme tarafından verilen mahkûmiyet kararını bozdu..

Bu karar, ‘Fetö’ davalarının bundan sonraki seyrinin nasıl etkileneceği sorusunu gündeme getirdi.

Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu:

”Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin kararı..Karara Yargıtay Başsavcılığı’nın itiraz etme hakkı var. Sonrasında Yargıtay Ceza Genel Kurulu karar verir. Ceza Genel Kurulu’nun kararı bağlayıcı olur. Mevcut durumda 16. Ceza Dairesi’nin kararı emsal olur ancak bağlayıcılığı olmaz..

Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin bir davada verdiği karardan yola çıkarak genelleme yapmak zor. Elbette ki Fetö davaları süreci etkilenecektir ama bu etki konusunda kesin bir hükme şimdiden varmak zordur..

Ancak Yargıtay Başsavcılığı’nın, Yargıtay 16. Dairesi’nin kararına itiraz edip, kararı Ceza Genel Kurulu’na götüreceğine ilişkin de kesin bir düzenleme yok.”

Yargıtay ne yapacak?

Turgut Kazan:

”Başsavcılık, gerek görmezse kararı Ceza Genel Kurulu’na götürmez. Başka davalar için ‘emsal’ niteliğindeki Yargıtay 16. Ceza Dairesi kararının bundan sonraki süreç için ‘ihtiyatla’ değerlendirilmesi gerekli.”

Bin 206 sanık müebbet hapis cezası aldı

Turgut Kazan:

”15 Temmuz sürecini hatırlayalım. Öyle bir dönem gördük ki siyasetten bürokrasiye, toplumun her kesiminden insanın kalpten bağlandığı bir örgüt ortaya çıktı. Birileri bu örgütün içindeydi, hizmetindeydi..

Örgütle arasına mesafe koymaya çalışan çok sayıda insanın da baskı gördüğü ortaya çıktı..

Siz eğer doğrudan örgüt bağı kuramazsanız, örgüte sempati duyan herkesi mahkum etmeye kalkarsanız bu işin altından kalkamazsınız.

Örgüt içinde en aktif olanların siyasi görevlerini neden sürdürdüğünü ısrarla sorgulamamız bizi gerçeklere daha hızlı götürecektir.”

‘Fetö ile ilgili içtihatlar…’

Turgut Kazan:

”Yargıtay 16. Ceza Dairesi kararına başsavcılıktan itiraz gelmediği durumda, Yargıtay’ın bundan sonraki davalarda alacağı kararlara daha dikkatle bakmak gerekiyor.”

Eski Cumhuriyet Savcılarından Ömer Faruk Eminağaoğlu:

”Fetö ile ilgili içtihatlar başından beri herkesi tatmin edecek hukuki içerikten uzak. Yargıtay bu durumun farkında görünüyor. Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin bu çizgisinin devam edip etmeyeceğini de ancak başka dava sonuçları geldikçe göreceğiz.”

Kimler “Fetö”, kimler değil?

Hukukçular:

”Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin kararındaki ayrıntılar önümüzdeki süreçte oldukça tartışılacak.

Kararda, örgüt üyeliği ile örgüte sempati duyma konularının iyi ayırt edilmesi gerektiği belirtilirken, ‘Fetö”nün başlangıçta bir ahlak ve eğitim hareketi olarak ortaya çıktığı ve toplumda da böyle algılandığı anlatılıyor..

Kararda, örgütün yeterli güce ulaşıncaya kadar alenen kriminalize olmamaya özen gösterdiği, meşruiyetini sivil alanda dinden, kamusal alanda ise hukuktan almış gibi göründüğü söyleniyor.

Kararda, sanığın örgütün meşruiyet vitrini olarak kullandığı katlarla irtibatlı olduğunun anlaşıldığı ancak ‘örgütün nihai amacını bildiği, örgütle organik bir bağ kurarak hiyerarşisine dahil olduğu yönünde herhangi bir delil bulunmadığı’na da dikkat çekiliyor.”

Yargıtay 16. Ceza Dairesi:

Kararda, Fetö bağlantılı derneklere üye olmak, sosyal medya hesabında takip de ve beğenilerde bulunmak da, protesto gösterilerine katılmaktan ibaret eylemler de, silahlı terör örgütü bağlantısının açık delili olamayacağına hükmediyor.

Hukukçular;

”Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin bu kararından bundan sonra en çok tutuklu harbiyeli öğrencileri, cezaevindeki bebekli anneler ve bu mağduriyetleri dile getirdiği için tutuklanan insan hakları aktivistleri etkilenebilir..

Ancak doğrudan bir etki için Yargıtay’dan yeni kararlar çıkması gerekiyor.”

‘Fetö’ davalarının ağır bilançosu

15 Temmuz darbe girişimi sonrası hakkında ‘Fetö’den adli işlem yapılanların sayısı 500 bini geçmişti.

Adalet Bakanlığı verilerine göre:

Açılan ‘Fetö’ davalarından halen yargılanan kişi sayısı 68 bin 606’yı buluyor.

Adli kontrol şartıyla serbest bırakılanların sayısı 787’ye ulaştı.

‘Fetö’ davalarından bin 206 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

1054 sanığa müebbet verildi,

1404 sanığa 1 yıl 2 ay ile 20 yıl arasında değişen hapis cezası verildi,

516 kişiye ceza verilmesine yer olmadığı kararı verildi,

Toplam 6 bin 789 kişi hakkında karar verildi.

Yargılamalar sonrası toplam 2 bin 609 kişi beraat etti. Mahkûmiyet sayısı ise 3 bin 664’e ulaştı. 

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle TürkçeHilal Köylü

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: