‘House of One’ projesi

Alman hükümeti cami, kilise ve sinagogu aynı çatı altında barındıracak Projede Gülen yapılanmasıyla birlikte

Alman hükümeti ‘House of One’ (Bir Ev) projesi için 9,5 milyon euro daha verecek.

Papaz Gregor Hohberg, haham Andreas Nachama ve imam Kadir Sancı

Almanya’da Gülen yapılanmasına yakın ‘Forum Dialog’ adlı kuruluşun da dâhil olduğu ‘House of One’ (Bir Ev) projesine hükümetin yapacağı maddi destek 19,5 milyon euroyu buldu..

Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) partili Klaus-Dieter Gröhler:

”Berlin’de üç dinin mensuplarının da ibadet edebileceği ortak bir mekân inşa edilmesini amaçlayan proje.. Daha önce 10 milyon euro taahhütte bulunan Alman hükümeti, 9,5 milyon euro daha ödeme yapacağını açıkladı..

‘House of One’ projesi dünyada bir ilk olacak. Alman parlamentosunun Hristiyanlık, Musevilik ve Müslümanlık arasındaki diyaloğu desteklemesi çok olumlu bir mesaj olduğunu belirtmeliyim..

House of One Vakfı’nın sözcüsü Kerstin Krupp:

”Alman hükümetinin bu kararı çok büyük bir adım ve çok mutluyuz..

Projenin tamamlanması için 47,2 milyon euro gerekiyor. Şu ana kadar yaklaşık 30 milyon euro bağış toplandı. Projeye Berlin eyaleti de 10 milyon euro maddi destekte bulunmuştu.”

Projenin maketi

Projeye ‘Gülen’ tepkisi

İş kadını Catherine von Fürstenberg-Dussmann, projede Gülen yapılanmasına yakın ‘Forum Dialog’ derneği de bulunduğu için desteğini çekmişti.

Projede Müslümanları temsilen yer alan derneğin internet sayfasında, ‘Forum Dialog’un Fethullah Gülen’in öğretileri ve değerlerinden ilham alınarak kurulduğu’ belirtiliyor.

“House of One” projesinde:

  • Haham Andreas Nachama,
  • Protestan papaz Gregor Hohberg ve
  • Müslüman din adamı olarak Forum Dialog’dan Kadir Sancı yer alıyor.

AKP İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu:

”Alman hükümetinin projeye 10 milyon euro maddi destek sağlama taahhüdü, Kasım 2018’de kabul edilen 2019 bütçesine girdi.. Fethullah Gülen’in içinde yer aldığı bir projenin Alman vergi mükelleflerinin parasıyla desteklenmesi skandaldır.”diyerek tepkisini göstermişti.

Temeli beş ay sonra atılacak

İçinde cami, kilise ve sinagog barındıracak olan yapının temelinin 14 Nisan 2020’de atılması planlanıyor. İnşasının en az üç yıl sürmesi bekleniyor.

Temel atma töreni için seçilen tarih, Aydınlanma Çağı’nın önde gelen Alman temsilcilerinden Gotthold Ephraim Lessing’in ‘Bilge Nathan’ adlı eserinin ilk kez sahnelenişinin 237’nci yıldönümüne denk geliyor. Söz konusu eserde Lessing, tek tanrılı üç din çerçevesinde hümanizm, aydınlanma ve hoşgörü temalarını işlemişti.

Yapının inşa edilmesinin planlandığı alan da sembolik anlam taşıyor. Berlin’in en eski kilisesi olma özelliği taşıyan Petri Kilisesi İkinci Dünya Savaşı’nda ağır hasar gördükten sonra Demokratik Almanya Cumhuriyeti döneminde tamamen yıkılmıştı. Proje kapsamındaki yapının, eskiden bu kilisenin bulunduğu yere inşa edilmesi öngörülüyor.

https://www.cafemedyam.com/2019/11/15/binlerce-turk-vatandasi-almanyayi-terketmek-zorunda/

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle Türkçe

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.