SAĞLIK

Anne sütü için bu besinlerden uzak durun!

Emzirme Danışmanlık Timi’ne “0552 959 76 96” numaralı hattan 24 saat ulaşılabilir.

‘Sütü gelmeyen annelerin bu besinlerden kaçınması gerekiyor’

Anne adaylarını uyaran Dr. Burçak Erzik, sütü arttıran ve azaltan besinleri sıraladı.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Burçak Erzik:

” Sütü gelmeyen annelerin, Nane, maydanoz, adaçayı, sirke ve limon, mısır, nişasta içeren gıdalar, salamura besinler, sigara ve alkolden uzak durmasını öneriyorum..

Doğumun ardından zaman geçmesine rağmen süt gelmese bile bebeği emzirmeye devam etmek önemli..

Sezaryen doğumda, anne sütü, doğumdan 2 gün sonra akıcı ve verimli hale geliyor. Memeden anne sütünün gelmesi gecikse bile emzirilmekten vazgeçilmemeli..

Her iki doğum şeklinde de doğumdan sonra yaklaşık 6 saat içinde anne memesinden ağız sütü de denilen kolostrum gelmektedir. Bu süt normal anne sütünden biraz farklıdır. Ama dediğimiz gibi 2 gün sonrasında daha akıcı ve verimli olacaktır. Anne, sütü gelmese de bebeğini emzirmeye mutlaka devam etmeli. Sebepsiz yere de annenin sütü gecikebiliyor..

Bebeğin emmesi annenin süt kanallarını uyararak geciken sütün gelmesini sağlayabiliyor..

Buna karşın, yapılan tüm müdahalelere rağmen anneden süt hiçbir şekilde gelmezse, yenidoğan bebek bazı özel mamalarla geçici olarak beslenebilir. Olumlu düşünmesi ve bebeğinin emmeyi başaracağını düşünerek kendini motive etmelidir. Eninde sonunda annenin sütü gelecektir.’

Emzirmede 4 farklı pozisyon var

Dr. Erzik:

  • Beşik pozisyonu,
  • Çapraz beşik pozisyonu,
  • Yan yatış pozisyonu ve
  • Koltuk altı pozisyonu.

‘EGZERSİZLERLE, MEME UCUNDA Kİ FİZYOLOJİK YAPI DÜZELTİLEBİLİR’

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Burçak Erzik:

”Göğüs ucunun fizyolojik yapısı nedeniyle zorlanan bebeklerde emzirme için de bazı egzersizler olduğunu ifade etmeliyim..

Hoffman egzersizinde meme ucu iki elin başparmaklarıyla yanlardan tutulmak suretiyle iki tarafa doğru gerdirilir. Aynı germe hareketi ise başparmaklar meme ucunun üst ve altına doğru koymak suretiyle tekrarlanır. Böylece meme ucu dışarı çıkmaya başlar. Germe egzersizinde ise meme başını işaret ve başparmak arasına alarak dışarı doğru çekilmeli aynı uygulama ile meme ucu yuvarlamaya çalışılmalıdır. Günde birkaç kez bu uygulama yapılması ile meme başını dışarı çıkarılması sağlanabilmektedir..

Sütün sürekliliği ve bebeğin sağlıklı beslenmesi için öneriler

Opr. Dr. Burçak Erzik:

”Her emzirmede mümkünse iki meme verilmeli. Eğer bebek bir meme ile beslenmiş ise, bir sonraki emzirmede diğer meme verilmelidir..

Bu arada emzirme sonrası kalan sütün sağılması uygundur..

İki meme verilmişse bir sonraki öğüne son verilen taraftan başlanmalıdır. Birçok bebek, tek memeyi 5-10 dakika emmekle doyar ve uyur. Bazı bebekler ise 20-30 dakikadan önce memeyi bırakmazlar.”

‘NANE, LİMON, MISIR, NİŞASTA SÜTÜ AZALTIYOR’

Dr. Burçak Erzik:

”Sütü arttıran ve azaltan besinleri de şöyle sıralayarak anne adaylarını uyarmak isterim:

Sütü artıran besinler: Ispanak, dereotu, rezene, çemen otu, baklagiller, kuruyemiş çeşitleri..

Sütü azaltan besinler: Nane, maydanoz, adaçayı, sirke ve limon, mısır, nişasta içeren gıdalar, salamura besinler, sigara ve alkol..

Süt üretimini etkileyen faktörler: Stres, yorgunluk ve halsizlik, annenin hastalanması, grip olması gibi sorunlar, seyrek emzirme, doğum kontrol hapları, annenin doğum yapmadan önce sigara alışkanlığı olması.”

Anneler için ‘Emzirme Danışmanlık Timi’ geliyor

Çeşitli nedenlerle bebeklerini emziremeyen annelere, profesyonel sağlık çalışanları tarafından oluşturulan ‘Emzirme Danışmanlık Timi’ ile 24 saat ücretsiz danışmanlık hizmeti verilecek.

Ankara İl Sağlık Müdürü Mehmet Gülüm:

”Anne sütünün çocuk gelişiminde çok önemli olduğuna işaret etmek isterim. Bu, birçok bilimsel çalışmayla kanıtlandı..

Anne sütü çocuk sağlığının korunmasında eşsiz bir gıda. Özellikle ilk ayda bebeğin sadece anne sütü alması önemli..

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı birimi tarafından Anne Sütü Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı kapsamında, başkentte ikamet eden, emzirmeyle ilgili sorun yaşayan annelere profesyonel sağlık çalışanları tarafından ücretsiz emzirme danışmanlığı hizmeti vermek için 17 kişilik bir Emzirme Danışmanlık Timi oluşturuldu.”

“UYGULAMA BAŞLADI”

Emzirme Danışmanlık Timi’ne “0552 959 76 96” numaralı hattan 24 saat ulaşılabilir.

Mehmet Gülüm:

“Emzirme Danışmanlık Timi’nin amacı, vatandaşa hizmetin ulaşılabilirlik düzeyini artırmak ve ücretsiz olarak anne sütü teşvikini artırmaktır. Ebe, hemşire, diyetisyen ve hekimlerden oluşan timimize, emzirmeyle ilgili sorun yaşayan annelerimiz bu hat aracılığıyla istediği saatte ulaşabilecek. Uygulama başladı..

Ücretsiz olan hizmet kapsamında gerektiği takdirde 1. ve 2. basamak sağlık kuruluşlarında çalışan emzirme danışmanlarına ve ilçe sağlık müdürlüklerine bağlı aile hekimliklerinde bulunan Emzirme Danışmanlığı Uygulama Rehberlerine yönlendirme yapılacak, uygun görüldüğünde annelerin evlerine de gidilerek danışmanlık verilecek..”

‘TÜRKİYE’DE BİR İLK

Proje Koordinatörü hemşire Fatma Tapcı Sarıkaya:

”Anneler bu konuda sıkıntı yaşadıklarında, genellikle nereye başvuracaklarını bilmiyor. Annenin doğru bilgiye ulaşması ve gerektiğinde uygun yere yönlendirilmesi amacıyla bu projeyi hazırladık. Bu proje Türkiye’de bir ilk. Danışmanlık hizmetinin verilmesi için bir hat talep ettik. Bu hat aracılığıyla bizlere istedikleri zaman ulaşabilecekler..

Anneler genellikle bebeği yanlış tutma, öz güven problemi, sütün yetersiz olacağı endişesi gibi nedenlerle bebeklerine süt veremiyor. Uygulamanın hayata geçmesiyle bu sorunları aşmaya çalışacağız..

Yaklaşık 5 ay önce doğum yapan Kardelen Orhan:

”Emzirmeyle ilgili sıkıntılar yaşıyorum. Bebeğimi, erken dünyaya geldiği için ilk zamanlarda emziremedim. Erken doğum olduğundan bebeğim memeyi almakta güçlük çekti. Buna çok üzüldüm ama bir şekilde anne sütünü verdik..”

‘Bebeğe mama vermek, emzirme sürecini etkiler’

‘EMZİRME, EN SAĞLIKLI VE EKONOMİK BESLENME YOLU’

Dr. Tomris Cesuroğlu:

”Emzirme, anne ve bebeğin yakınlaştığı süreç. Bebeğiniz için dünyadaki en sağlıklı besin, anne sütü. En sağlıklı ve ekonomik beslenme yolu ise emzirmedir..

Sonun başlangıcı; ‘Biraz mamadan bir şey olmaz’, ‘Sütüm çoğalınca bırakırız’ dediğiniz an başlıyor. Çünkü biraz mamadan bir şey oluyor, hem de çok şey. Her şeyden önce biberonla mama vermeye başladığınızda çok büyük ihtimalle bir süre sonra (ortalama 2-3 ay) bebeğiniz tamamen mama ile beslenmeye dönecektir.

Bazı dikkatli ebeveynler süreyi uzatmayı başarabilir, bebeğe de bağlıdır bu; ama 6-7 aydan uzun sürmeyecektir. Neden mi? Birincisi, ikisinin içeriği arasındaki fark (ürün), ikincisi de veriliş yöntemleri (süreç) arasındaki fark.”

ANNE SÜTÜ İLE MAMA ARASINDAKİ FARK

Dr. Tomris Cesuroğlu:

”Anne sütü yarım saat içinde mideyi terk edip, bağırsaklara geçer. mama ve meme arasındaki kısır döngüye giden süreci şöyle özetleyebiliriz..

Anne sütü, yarım saatte sindirilirken mama, kelimenin tam anlamıyla mideye oturur.

Mamanın mideden bağırsaklara geçişi 2 saati bulabilir. Bu da mama alan bebeğin daha geç acıkmasına, bir sonraki emzirmeyi normalden yani olması gerekenden daha geç istemesine neden olur.

Memeler de en basit tabirle ‘Demek bu bebek verdiğim sütle doyuyor, eh o zaman daha az süt üreteyim’ diyerek yeni duruma ayak uydurur ve daha seyrek süt üretmeye başlar.

Siz de bebek doymadığı için daha çok mama vermeye başlarsınız. Bu bir kısır döngü olarak devam eder ve bir gün bakmışsınız ki artık sadece mama veriyorsunuz, meme kurumuş..

Yenidoğan dönemindeki bebeğin daha geç acıkmasının, iyi beslendiğine yorulması büyük hata. Çünkü yenidoğanların bağırsakları henüz yeni çalışmaya başlamış durumda. Bebeğin ihtiyacı olan besinleri sindirip, emebilmesi için sık beslenmesi gerekiyor. Ayrıca anne sütünün besleyicilik değeri, her açıdan mamaya göre çok çok daha yüksek.”

‘BEBEKLER DOĞDUKLARINDA EMMEYİ BİLİR’

Dr. Tomris Cesuroğlu:

”Bebeğin meme emmek için kullandığı teknik ile biberon emmek için kullandığı teknik farklı..

Bebekler doğduklarında refleks olarak emmeyi bilirler; ama sütü en verimli nasıl sağacaklarını, anne memesini eme eme öğrenirler.

Anne için de bir öğrenme süreci söz konusudur. Bebeğin açlık işaretleri, doygunluk işaretleri gibi şeyleri öğrenir. 2- 3 aylık bebek artık nasıl süt içeceğini öğrenmiştir.

Biberonla emmek ise çok kolay öğrenilir. Öyle zorla sağılacak bir şey değildir, emer ve mama gelir. Başta ve sonda aynı miktarda ve aynı tattadır. Önceden biberon alan bebeğin annenin memesini sağmayı öğrenmesi daha zordur. Memeyi kavrama ve emme becerileri yavaş gelişir hatta gelişmeyebilir. Bu sefer gene süt azalır, siz daha çok mama vermek zorunda kalırsınız. Yine aynı kısır döngüye girilir.

Bebekler sandığınızdan çok daha zekidir; ister yenidoğan ister 6 aylık olsun. Karnını en kolay nasıl doyurduğunu anlaması çok uzun sürmeyecektir. Bir süre sonra memeyi istemeyip sadece biberonla karnını doyurmak ister hale gelir..

Bazı durumlarda acilen mamaya başlanması gerekebilir. Bazı bebeklerde mamaya hiç beklemeden başlamak gerekebilir. Bebeğin kilo kaybetmesi ve ağır dehidratasyon (sıvı kaybı) gibi durumlar bunlardan bazıları.

Burada vurgulamak istediğim; eğer doktorunuz mama önerdiyse ve ama siz önce emzirmek için yapmanız gerekenlerin hepsini yapmaya çalışmak istiyorsanız sağlık açısından bebeğinizin bir riskinin olup olmadığının belirlenmesi açısından bunu mutlaka önce hekiminizle konuşup onun onayını aldıktan sonra başlayın”

İLGİLİ HABER

Yeniçağ

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top