DÜNYA

‘YEŞİL KART’ AVUKAT ANLATIYOR … VİDEO

Başvuruların “geçersiz” olmasını önlemek için ne gerekiyor? Göçmenlik avukatı Efe Poturoglu..

Amerika bir göçmenler ülkesi!

Amerika bir göçmenler ülkesi. Her yıl bir milyon kadar yabancı, Amerika’da yaşamak için başvuru yapıyor.

ABD Yönetimi ‘Yeşil Kart’ Başvuru Ücretini Arttırabilir

Amerika’ya gelen insanların karşı karşıya kaldıkları sorunları ve fırsatları mercek altına alıyoruz

Bir göçmenler ülkesi olan Amerika, birçok ülkeden ve Türkiye’den göçmenlere kucak açmış. Bu ülkeye yerleşen göçmenlerin çoğu, ‘Amerikan Rüyası’nı yaşamış. Bir ‘fırsatlar ülkesi’ olan Amerika’da göçmenlik konusu yoğun olarak tartışılırken ‘Amerikan Rüyası’ dosyası..

YEŞİL KART

ABD yönetiminin ABD vatandaşlığına başvuru ücretini 640 Dolar’dan 1170 Dolar’a yükseltilmesi teklifi masada.

“Yeşil Kart” olarak bilinen sürekli oturma ve çalışma izni ücretinin de yüzde 79 oranında arttırılması yani 1220 Dolar’dan 2 bin 195 Dolar’a yükseltilmesi planlanıyor.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Vatandaşlık ve Göç Hizmetleri Dairesi (USCIS):

Başvurularda şu anda uygulanan ücret vatandaşlığa geçiş prosedürleri ve hukuki sürece ilişkin masrafları karşılamıyor.

Yeşil Kart ücreti de yüzde 79 artabilir

Sunulan teklif kapsamında ABD’de “Yeşil Kart” olarak bilinen sürekli oturma ve çalışma izni ücretinin de yüzde 79 oranında artış yapılması yani ücretin 1220 Dolar’dan 2 bin 195 Dolar’a yükseltilmesi planlanıyor.

Ayrıca ABD’ye sığınma başvurusunda bulunacak kişiler, geçici koruma statüsünden yaralananların yanı sıra DACA olarak bilinen ve aileleri ABD’ye kaçak olarak gelmiş olanların çocukların statüsünün uzatılması gibi göçmenlerle ilgili diğer başvurularda da ücret artışı yapılması planlanıyor.

Yeni teklif kapsamında DACA statüsü yenileme ücreti de 495 Dolar’dan 765 Dolar’a yükselecek.

ABD’de şu anda 9 milyon göçmen vatandaşlığa başvuru hakkını kazanmış durumda.

ABD yönetiminin Vatandaşlık ve Göç Hizmetleri Dairesi’ne ait 207 milyon dolarlık fonu Göç ve Gümrük Muhafaza (ICE) Dairesi’ne aktarmayı planlıyor.

Söz konusu teklif 16 Aralık’a kadar kamuoyu değerlendirmesi sürecinde olacak. USCIS yeni uygulama yürürlüğe girmeden önce yasa gereği bu görüşleri değerlendirmek zorunda.

“Başvurunuzu bir an önce yapın”

Göçmenlik avukatları ve göçmen hakları alanında faaliyet gösteren örgütler ücretler artmadan göçmenleri vatandaşlık başvurusunu bir an önce yapmaları çağrısında bulunuyor. Bu gruplar Yeşil Kart sahibi olan göçmenlere de 2020 Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerine oy kullanma hakkına sahip olmaları için de bir an önce vatandaşlık başvurularını yapmaya teşvik ediyor.

Pew Araştırma Merkezi’ne göre, ABD’de yasal olarak yaşayan ve vatandaşlığa başvurmayı tercih eden göçmenlerin oranı son 20 yıl içindeki en yüksek seviyede olmakla birlikte, Meksika kökenliler vatandaşlığa geçme oranı açısından diğer grupların gerisinde.

Pew Araştırma Merkezi’ne göre, ankete katılan nerdeyse bütün Meksika kökenli göçmenlerin bir gün ABD vatandaşı olmak istediklerini ancak vatandaşlık başvuru ücretinin engellerden biri olduğunu söylemişti.

YEŞİL KART ÇEKİLİŞİNİN PÜF NOKTALARI

Amerika her yıl binlerce insana yeşil kart veriyor. ABD’de çalışma ve oturma izni veren bu kart her yıl yapılan çekiliş sonrası dağıtılıyor. Başvuruların “geçersiz” olmasını önlemek için hangi püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor? Göçmenlik avukatı Efe Poturoglu Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtladı

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top