DÜNYA

‘Kürtleri ikna etmeye çalışıyoruz’

‘Kürtleri Suriye ordusuna dahil etmeye çalışıyoruz.’

Esad, ‘Rusya‘nın yardımıyla Kürtleri ikna etmeye çalışıyoruz’

Esad, ABD’ye de halk direnişi uyarısı yaptı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad:

”Suriye’nin kuzeyinde kaybedilen toprakları geri almak için Rusya’nın yardımıyla Kürtleri Suriye ordusuna dahil etmeye çalışıyoruz..”

ABD’nin ülkedeki askeri varlığı ve Kürtlerle yürütülen görüşmeler

Esad:

”ABD, Türkiye’nin 9 Ekim’de başlattığı Barış Pınarı Harekatı sonrasında Şam ile Kürtler arasında yaşanan yakınlaşma ve sonrasındaki diyalog girişimlerini engellemeye çalışıyor..

Türkiye’nin operasyonu sonrasında Şam yönetimi ile Kürtler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde Rusya önemli bir rol oynadı..

Sorunların çözümünde bazen ilerleme, bazen de çeşitli nedenlerle gerileme kaydettik. Bu nedenlerden biri ABD’nin Suriye’de aktif silahlı gruplara uyguladığı baskı. Onların hükümetle anlaşmalar yapmasını önlemek için baskı yaptılar. Bu tabii hiç sürpriz olmadı.”

‘Savaş boyunca diyalog sürdü

Esad:

“Suriyeli yetkililer, ABD destekli Kürt gruplarla bile diyaloğu sürdürüyor..

Amerikalılar Kürt birlikleri destekledi ve Suriye’nin kuzeydoğusunun Kürtlere ait olduğu izlenimi yaratmak ve Kürtlerle diğer etnik grupların arasını bozmak için muhalif güçlerin komutasına Kürtleri getirdi. Yine de biz diyaloğu sürdürüyoruz.

Bu birliklerin bir kısmının Amerikalılarla işbirliği yaptığını ve onlara rapor geçtiklerini bildiğimiz halde savaş boyunca diyaloğu sürdürdük.

Amerikalılar onlara silah ve para verdi, yapacakları açıklamaları kaleme aldı. Ama bu Kürtlerin vatansever olmadığı anlamına gelmez.”

‘Washington’ın talimatlarıyla’

Esad:

”Suriye ordusu’nun, ülkenin kuzeydoğusuna geri dönüşünden bu yana ‘Washington’ın talimatlarıyla’ hareket eden grupları, ülkenin anayasasına tam saygının istikrarı sağlayacağı konusunda ikna etmeye çalışıyoruz..”

Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev Rusya’ya bağlı Hmeymim üssünde Şam yönetimiyle Kürtler arasında görüşmeler yapıldığını açıklamıştı.

Esad:

”Türkiye’nin askeri operasyonunu püskürtmek için Kürt birliklerin Suriye ordusuna katılmasını önerdik, ancak Kürtler buna henüz hazır değil..”

Omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), hükümetin “bize katılın” çağrısını özel statü ve orduda yeniden yapılanma talep ederek geri çevirmişti.

‘Kuzeydeki toprakları Türklerden geri almak için Rusya yardımıyla ikna çabası

Esad:

”Suriye ordusuna katılarak Türk işgalcilere karşı savaşmanın, Suriye’nin kuzeyinde kaybedilen toprakları geri almak için doğru bir pozisyon olduğu” konusunda Rusya’nın da yardımıyla Kürt birlikleri ikna etmeye çalışıyoruz..

Suriye yönetimi de halkı da ülkenin parçalara ayrılmasına razı olmayaca. Yetkililer de halk da herhangi bir ayrılıkçı öneriye geçmişte olduğu gibi bugün de yarın da rıza göstermeyecektir..

Suriye’de sadece siyasi açıdan radikal bazı Kürt gruplarla sorun var. Ayrılıkçı fikirlerle baskı yapmayı sürdürüyorlar. Bu fikirlerin bazıları federalizm ya da özerk Kürt hükümeti ile ilgili.

Daha önce söylediğim gibi Suriye’nin kuzeydoğusu Arap bölgesidir. Gerçekten federalizm isteme hakkına sahip olabilecek biri varsa o da Araplardır. Orada nüfusun çoğunluğunu oluşturuyorlar.”

Silahlı halk direnişi uyarısı

Suriye’nin doğusundaki petrol yataklarını koruma gerekçesiyle ülkede asker bırakmak isteyen ABD’yi de sert dille uyardı.

Esad:

”Amerikan askerlerinin Suriye’de kalması, Irak ve Afganistan’dakine benzer silahlı halk hareketlerine yol açabilir..

ABD’nin Suriye’yi işgali Amerikalılara kayıplar verdirtecek ve ardından çekilmelerine yol açacak askeri bir çatışmaya dönüşecektir..

Amerikan işgali, Suriyeliler arasındaki sadık ajanların desteği olmasa gerçekleşemezdi..

Suriye halkı içindeki uçurumların giderilmesi, işgalin sona erdirilmesi için kilit önem taşıyor..

Suriyelilerin vatanseverlik ilkeleri çerçevesinde birleşmesinin önemine dikkat çekeriyorum. O zaman Amerikalılar ülkeyi terk edecek ve burada petrol ya da başka bir şey için kalmaya devam edemeyecektir.”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin:

”Özellikle Fırat’ın doğusundaki Amerikan güçleri.. Suriye’deki Amerikan askeri varlığı meşru değil.”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov:

”ABD’nin Suriye’nin petrol yataklarını kontrol etme girişimi yasadışı. Bu, “soygunculuk”la aynı anlama geliyor.”

Suriye’den asker çekme kararı alan ABD, Fırat’ın doğusundaki petrol yataklarının IŞİD’in kontrolüne geçmesini engellemek için bölgede asker bulundurulacağını açıklamıştı.

‘Ekonomik durum mültecilerin geri dönüşüne uygun değil

Esad:

”Suriye’nin ekonomik büyüme oranı, geri dönecek mültecilerin istihdam ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda değil. Yabancı yatırımcıların ve yabancı sermaye akışının teşvik edilmesi için yeni bir yatırım yasası çıkardık ve ek düzenlemeler üzerinde çalışıyoruz..

ABD ve Batı’nın ekonomik ambargosu nedeniyle küçük çapta yabancı yatırım geldi ve ilk etapta halkın ihtiyaçlarını karşılamaya odaklandık. Başka yollar aramayı sürdürüyoruz. Dostlarımız Rusya ve İran bize destek sağlıyor. Çin de bazen insani yardım gönderiyor.”

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: