‘Türkiye’ye Alternatif Üreticileri Bulduk’

Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasıyla oluşacak üretim açığının nasıl karşılanacağı

Erdoğan, Beyaz Saray’da Amerika Başkanı Donald Trump’la görüşürken Senato’da da Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasıyla oluşacak üretim açığının nasıl karşılanacağı konuşuluyordu.

Pentagon: F-35 Parçaları İçin Türkiye’ye Alternatif Üreticileri Bulduk

F-35 Programı Direktörü Korgeneral Eric Fick:

”Türkiye’nin ürettiği parçaları temin edecek alternatif üreticiler bulundu..

F-35’in Türkiye’nin ürettiği parçalarına ilişkin ileriye yönelik planlamalar yapılmıştı..Biz bir yıl önce gayet sessiz ama bilinçli bir biçimde tüm parçalar için alternatif üreticiler bulmak üzere harekete geçmiştik..

Henüz tüm parçalar için alternatif bulunamad, halen 12 parça için arayış devam ediyor. Türkiye’nin F-35 programından resmi olarak 2020 yılının Mart ayında çıkmasını bekliyoruz. Bu tarihe kadar alternatif arayışlarımız sürecek..

Hali hazırda devam eden üretimlerde bir aksama ya da gecikme olmayacak..

Şu ana kadar Türkiye’nin ürettiği parçalara alternatif arayışında, ana üretici firma olan Lockheed Martin ve Pratt & Whitney’in alternatifler bulmak konusunda son derece iyi bir ilerleme kaydettik..”

‘S-400 problem’

Amerika, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri alması sebebiyle Türkiye’nin F-35 savaş uçağı programında yer alamayacağını açıklamıştı.

Amerikalı yetkililer hem NATO ve Rus sistemlerinin uyumsuzluğu hem de radarlara yakalanmayan casus uçak F-35’in system bilgilerinin, Rusya’nın eline geçmemesi amacıyla Türkiye’nin,hem S-400 hem de F-35’e aynı anda sahip olamayacağını dile getiriyorlar.

https://www.cafemedyam.com/2019/07/29/s-400-en-pahali-ve-en-verimsiz-sistem/

İLGİLİ HABER

amerikaninsesi.

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.