SAĞLIK

Grip ile soğuk algınlığı!

Gereksiz bir şekilde antibiyotik kullanımından kaçının…

‘Grip ve soğuk algınlığı farklı enfeksiyon hastalıklarıdır’

‘Grip hastalığı aşı ile önlenebilir. Soğuk algınlığını önleyecek bir aşı yoktur

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Mercan:

”Grip ve soğuk algınlığı farklı enfeksiyon hastalıklarıdır. İkisi de viral enfeksiyondur. Soğuk algınlığı ayakta geçirilecek kadar hafif bir tablo çizerken, grip daha ağır seyreder. Grip ve soğuk algınlığını birbirine karıştırmayın.

Soğuk algınlığı genellikle burun akıntısı ve tıkanıklığı, hapşırık, vücut kırgınlığı, halsizlik şikayetlerini getiriyor. Hastada ateş görülmüyor ve ayakta geçiriliyor. Vücut direncine bağlı olarak ise 1 hafta içinde iyileşme görülüyor. Tedavide çoğu kez istirahat, sıvı alınması, pastiller ve belirti giderici (ağrı kesici gibi) ilaç kullanımı yeterli oluyor.

Grip, şiddetli kas, eklem ağrısı, yüksek ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, vücut kırgınlığı yaşatır. Ağır seyreden grip, ayrıca ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Grip sonrası gelişen bakteriyel enfeksiyonlara karşı antibiyotik kullanımı gerekebilir. Bunu da muayene olduğunuz hekim belirleyebilir. Gereksiz bir şekilde antibiyotik kullanımından kaçının…

Grip hastalığı aşı ile önlenebilir ama Soğuk algınlığını önleyecek bir aşı yoktur. Kış mevsiminde vücudun soğuk havaya uyum sağlayabilmesi için daha fazla enerji harcaması gerekiyor aksi taktirde doğal olarak vücut direncinde düşme ve enfeksiyonlara yatkınlık gelişir.

Havaların soğuması ile beraber kapalı alanlarda kalabalık ortamlarda daha fazla zaman geçirilmesi de enfeksiyon riskini arttırır. Okul, kışla, toplu taşıma araçları ve toplu yaşam alanları, solunum yolu enfeksiyonlarının hızlı yayılmasına ve bulaşmasına kolaylık sağlar. Bu nedenle kişilerin vücut direncini ve ısısını korunması gerekir.”

Kaynak

www.sozcu.com.tr
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top