'HODRİ MEYDAN'

Türkiye Barolar Birliği‘nin olağanüstü kurul talepleri…

12 baro başkanı, TBB Başkanı Feyzioğlu’na: ‘Ya kanunu derhal uygulayın ya da istifa edin’ çağrısı yaptı!

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu yönetimine; “Hodri meydan”

Türkiye Barolar Birliği’ni (TBB) olağanüstü genel kurula çağıran 12 baronun başkan ve yöneticileri ortak bildiri yayımladı..

Türkiye’deki avukatların yüzde 72’sini temsil eden; Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Mersin, Şanlıurfa, Tunceli ve Van baro başkanları, ‘olağanüstü genel kurul çağrısını reddeden’ TBB yönetimini hukuksuzlukla suçladı..

Bildiride

“Feyzioğlu’nu iktidar ve güvenlik dili kullanmaya yönelten eksen kaymasının giderek koltuk hırsına dönüştüğü. TBB Yönetim Kurulu, olağanüstü genel kurul çağrısını reddeden kararını yeniden değerlendirmeli..

TBB‘nin olağanüstü genel kurul kararı alarak hukuksuzluğu izale etmemesi halinde, Barolar Birliği’nin yapmadığı Genel Kurulu, tüm delege ve meslektaşlarımıza açık bir biçimde gerçekleştirerek, TBB başkanı ve yönetim kurulunun hukuka aykırı eylem ve işlemlerini teşhir etmekte kararlıyız..

Sayın Birlik Başkanı, hodri meydan diyerek 2021 olağan genel kurulunu adres olarak göstermiştir. Türkiye’nin hukuka saygısız bu tavra, 2021 Mayısına kadar tahammülü yoktur. Bu nedenle birlik başkanının hodri meydan çağrısını kabul ediyor ve biz de sesleniyoruz: Hodri meydan! Meydan genel kurul toplantısıdır, genel kuruldan kaçmayın.  Ya kanunu derhal uygulayın, ya da derhal istifa edin.”

TBB başkanı Metin Feyzioğlu baroları hukuksuzlukla suçlamıştı

Metin Feyzioğlu:

”Avukatlık Yasası olağanüstü genel kurul toplantısı yapılmasını öngörmüyor. Barolar ‘hukuksuz’ hareket ediyor. Bir buçuk yıl sonra genel kurul toplantısı olacak. Hodri meydan. Buyursunlar TBB yönetimi için aday çıkarsınlar..”

Yargıtay Başkanlığı’nın adliyıl açılış törenini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirmesi barolar ile barolar birliği arasındaki ayrışmayı açıkça ortaya koymuştu. 52 baro külliyedeki adli yıl açılışına katılmazken, açılışa katılan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu barolarla ilgili ‘tuzları kuru’ yorumunda bulunmuştu.

Feyzioğlu’nun Barış Pınarı harekâtına ilişkin:

‘Uluslararası hukukun bu çatışmaları düzenleyen maddelerine göre, eğer silahlı güçler sivilleri kendilerine kalkan yapıyorsa saldırıya uğrayan devlet, sivillerin hayatını korumak zorunda değil’ açıklaması da tepki çekmiş; Hukukçular, bu sözlerin dayanağını oluşturan bir hukuk maddesi olmadığını söyleyerek Feyzioğlu’nu eleştirmişti..

 İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle Türkçe

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: