GÜNDEM

ABD’li Senatörlerden ‘Türkiye’de İnsan Hakları İhlalleri’ Tasarısı

‘Trump daveti iptal etmeli..’

Massachusetts Senatörü Edward J. Markey ve Oregon Senatörü Ron Wyden, Enes Kanter’le birlikte basın toplantısı düzenledi.

İki Demokrat Partili senatör ABD Kongresi’nde Türkiye’de insan hakları ihlalleriyle ilgili yasa tasarısı açıkladı.

Massachusetts Senatörü Edward J. Markey ve Oregon Senatörü Ron Wyden, Enes Kanter’le birlikte basın toplantısı düzenledi

İki Demokrat Partili senatör ABD Kongresi’nde Türkiye’de insan hakları ihlalleriyle ilgili yasa tasarısı açıkladı.

Tasarıyla ilgili basın toplantısına NBA’de oynayan ve Fethullah gülen hareketine desteğiyle tanınan basketbolcu Enes Kanter de katıldı.

Massachusetts Senatörü Edward J. Markey ve Oregon Senatörü Ron Wyden:

”Türk hükümeti terörle mücadele yetkilerini siyasi rakiplerini hedef almak için kötüye kullandı, kullanıyor..

Düşünce suçundan tutuklu olanlar ve siyasi mahkumlar serbest bırakılmalı..

Basın, internet özgürlüğünün ve de hukukun üstünlüğüne vurguluyoruz.”

Kongre binasında düzenlenen basın toplantıya; Boston Celtics’te basketbol oynayan ve Fethullah Gülen’e yakınlığı nedeniyle 2017’de Türk pasaportu iptal edilen Enis Kanter de katıldı.

Tasarıyı açıklayan Senatör Edward J. Markey:

”Alarm zillerini çalmak için en iyi zaman. Erdoğan, Başkan Trump’ın daveti üzerine Beyaz Saray’da olacak. Başkan Trump yakın zamanda ABD güçlerini Suriye’nin kuzeyinden tek taraflı çekerek, Türk güçlerine Kürtler’e yönelik katliam yapmalarının yolunu açan vicdansız bir karar verdi. Bu mesele pek çok ve iyi nedenlerle dikkat çekti. Ancak Türkiye ve dünyadaki Türk vatandaşlarının haklarının ihlali yeteri kadar dikkat çekmemişti.”

‘Trump daveti iptal etmeli..’

Senatör Markey:

”Başkan Donald Trump’ın Erdoğan’ın davetini iptal etmesi gerekiyor. Başkan Trump, Türkiye’nin insan hakları sicilinin kabul edilemez olduğunu açıkça söylemeli, aynı şekilde ABD Senatosu da tüm dünyada demokrasi ve insan haklarına bağlılığını göstermeli..

Bu tasarıyla Türk halkına ve otoriter rejimlerde acı içinde yaşayan tüm halklara duyarlılıklarını göstermek istiyoruz. ABD’de özgürlüğünüz için savaşma hakkına inanan müttefikleriniz var..

Tasarının içeriği; ABD’nin Türkiye’de demokrasi ve refahı desteklemesi, gazetecileri, muhalifleri ve Kürtler gibi azınlıkları hedef alan terörle mücadele yetkilerinin kötüye kullanılmasına karşı çıkması, Türkiye’de düşünce suçlularının serbest bırakılması için çalışan sivil toplum örgütlerine yardım sağlaması..

Haksızca gözaltına alınan gazeteciler ve basın çalışanlarının serbest kalması için taleplerimizi öncelik haline getirmeliyiz. ABD yönetimi, gazetecilerin ve basın kuruluşlarının sosyal medya hesaplarına baskıyı kesmesi ve Wikipedia yasağının kalkması için Türk hükümetine baskı yapmalı.

Türk halkına da şunu söylemek isterim; ‘Hakkınız olanları almanız için daima çalışacağız.”’

‘Enes Kanter için çalışacağız

Senatör Markey:

Hakkında kırmızı bültenle uluslararası arama emri çıkartılan Enes Kanter’e destek veriyoruz..

Yabancı liderlerin, gördükleri baskıyı dile getirenleri cezalandırmak için uluslararası kolluk kuvvetlerini silah gibi kullanma girişimleri dünyanın hiçbir yerinde kabul edilemez. Senatör Wyden ve ben, Sayın Kanter’in işini yapabilmesi ve ifade özgürlüğü adına ABD dışına güvenle seyahati için çalışmayı sürdüreceğiz.”

‘Erdoğan’a tam saha baskı

Senatör Roy Wyden:

”Senato Maliye Komisyonu’nun bir üyesi olarak; Halkbank ve bankanın İran’a yönelik ABD yaptırımlarını delmek için tasarladığı milyarlarca dolarlık komploda Türk hükümetinin rolüyle ilgili” soruşturma başlatanlardan biriyim..

Dünyada hükümetler halklarının haklarını ve özgürlüklerini kısıtlarken ABD’nin bir köşede sessizce oturamayacağını söylemek istiyorum..

Hele ki bu hükümet özellikle de Amerika’nın önemli bir müttefiki olan Türkiye ise bu imkansız. Bugün burada Türk halkının ve başkalarının insan haklarını ihlal etmesini durdurması adına, Erdoğan’a tam saha baskı yapmak için toplandık. Erdoğan’ı eylemlerinden sorumlu tutmak için de ekip olarak kararlıyız.”

İLGİLİ HABER

amerikaninsesi – Dilge Timoçin

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: