Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı cezaevi'nden mektup yazdı...

Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, uluslararası kamuoyuna çağrı yaptı..

Selçuk Mızraklı: ”Türkiye’de Kürtlerin seçme ve seçilme haklarının gasp edilmesine karşı somut adımlar atmaya ve mücadele etmeye çağırıyorum.”

Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı

CEZAEVİNDEN MEKTUP VAR

Tutuklu bulunduğu Kayseri’nin Bünyan Cezaevinde bir mektup kaleme alan Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, uluslararası kamuoyuna destek çağrısı yaptı.

Selçuk Mızraklı tutuklanma sürecinde yaşadıklarını anlattı.

”22 Ekim 2019’da tutuklanmış olmamın gerekçelerinden biri 2016 Mayıs ayında Mardin’in Nusaybin ilçesinde tutuklanan H.B.A. isimli kişinin yerel seçimlerden sadece 11 gün önce 20 Mart 2019 tarihinde aleyhimize verdiği kurmaca bir ifadedir.

H.B.A. isimli şahıs 3 yıl boyunca tutuklu olmasına rağmen pişmanlık yasasından faydalanmak için 20 Mart 2019’da ‘itiraf’ ta bulunarak benim cerrah olarak çalıştığım hastanede bir ‘örgüt üyesi’ni gece nöbetinde ameliyat ettiğimi, bağırsaklarını kestiğimi ve sabah taburcu ettiğimi söylemektedir.

Böyle bir olayın yaşanmayışı bir yana, bunu iddia eden H.B.A. adlı kişi bu olayı bir arkadaşından duyduğunu iddia etmektedir.

Dolayısıyla ortada ne yaşanmış bir olay ne de bir tanık vardır. Yine bahsi geçen tarihlerde bir cerrah olarak gece nöbetim olmadığı gibi, neredeyse 40 yıllık bir doktor olarak şunu söyleyebilirim ki gece bağırsaklarını kesmek gibi kritik bir ameliyat yaptığınız birinin sabah hastaneden taburcu edilmesi veya çıkıp yürüyerek hastaneyi terk etmesi tıbba aykırıdır.”

PARTİ FAALİYETLERİ GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Selçuk Mızraklı Parti faaliyetlerinin de tutuklanmasına gerekçe gösterildiğini mektubunda şöyle yazdı:

”Cezaevi şartları kötü. İlk üç gün tek kişilik hücrede tutuldum..Daha sonra da ailemden çok uzak olan Kayseri cezaevine, benimle aynı gün tutuklanan Kayapınar ve Kocaköy belediyelerinin kadın eş başkanlarıyla birlikte sevkim yapıldı.

Cezaevleri hak ve hukukun olmadığı işkence hanelerdir. Buradaki siyasi tutuklu ve hükümlüler ağır baskılar altındadır. Günlük gazetelerden dahi yoksun, yoğun hak ihlallerinin olduğu bu yerlerde en masum insan haklarından bile mahrum kalacağımızı biliyorum.”

ULUSLARARASI KAMUOYUNA SESLENİŞ

Uluslararası kamuoyuna da seslenen Mızraklı şunları yazdı:

”Cezaevinde bulunan seçilmiş bir belediye başkanı ve siyasetçi olarak uluslararası kamuoyunu, hak örgütlerini ve demokrasi güçlerini, Türkiye’de Kürtlerin seçme ve seçilme haklarının gasp edilmesine karşı somut adımlar atmaya, muhalif siyasi partiler ve hareketler üzerinde baskının kaldırılması için ses çıkarmaya ve adaletin tesis edilmesi için mücadele etmeye çağırıyorum.”

Mızraklı, 25 Aralık’ta hakim karşısına çıkacak.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Mızraklı Gözaltına Alındı

31 Mart seçimlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra 19 Ağustos’ta yerine kayyım atanarak…

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden el çektirilen Selçuk Mızraklı, bu sabah Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi polislerince gözaltına alındı.

Diyarbakır Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı
  • Diyarbakır Barosu Eski Başkanı Mehmet Emin Aktar:

”Arama ve gözaltı kararının altında sadece ‘Yürütülen bir soruşturma’ ibaresi var.”

Seçilmiş Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı’yla birlikte;

  • Kayapınar Belediyesi Eş Başkanı Keziban Yılmaz,
  • Bismil İlçe Belediye Eş Başkanı Gülcan Özer,
  • Kocaköy Belediye Eş Başkanı Rojda Nazlıer de gözaltına alınarak Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

HDP’li milletvekillerinden gözaltılara ‘İrademizi serbest bırakın’

  • HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu:

”Mızraklı ve Yılmaz’ı serbest bırakın hem görevini gasp et, hem özgürlüğünü ..! El insaf!”

  • İstanbul milletvekili, Garo Paylan:

”Selçuk Mızraklı yüzde 64 oy ile seçilmiş Diyarbakir halkının iradesidir. İrademizi serbest bırakın.”

‘Mızrak çuvala, minare kılıfa sığmıyor’

Selçuk Mızraklı, İçişleri Bakanlığı’nın kayyum atama kararının yürütmesinin durdurulması ve akabinde iptali için Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi’ne dava açmıştı.

Mızraklı, kayyum kararının yenilenmesi gereken 19 Ekim’de verdiği mülakatta, İçişleri Bakanlığı’nın mahkemeye gönderdiği savunmanın çelişkilerle dolu olduğunu söylemişti.

  • Mızraklı:

”Savunmada ‘Biz haksız bir işlem yaptık. Seçimlerde kazanamadığımız yerlere kayyum atayarak orayı kazanmak için bu yolu seçtik’ gibi tutum almayacaklardı. Onun yerine eğip bükmeye, yasaları esnetmeye başka bir tarif yapmaya çalışmışlar. Başta minareyi çaldılar sonra kılıfını hazırlamaya çalışıyorlar. Ama bu defa mızrak çuvala, minare kılıfa girmiyor. İki aylık süre bitti.Son dakikaya kadar bekliyor olabilirler. Tersi durumda kayyumun Pazartesi’nden itibaren varlığı gayri meşrudur. Mardin ve Van’a bu tebligat yapılmış. Bir yere farklı davranacaklarını düşünmüyorum. Dün Hakkari’den Yüksekova’ya, Nusaybin’e bu tür işlemleri nasıl yaptıklarını görmüş olduk. Bunun için de böyle bir beklenti içinde değilim.”

İLGİLİ HABER

amerikaninsesi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: