Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin dışişleri bakanları anlaştı...

AB, Türkiye’ye yaptırımların çerçevesini belirledi

AB’nin, Kıbrıs açıklarındaki doğalgaz arama çalışmaları nedeniyle Türkiye’ye uygulanması planlanan yaptırımları.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin dışişleri bakanları:

”Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında doğalgaz arama çalışmaları nedeniyle, seyahat yasağı ve şahısların mal varlıklarının dondurulmasını içeren yaptırımlar için yasal bir çerçeve oluşturulması konusunda anlaştık. Yaptırımlara tabi tutulacak isimler daha sonra duyurulacak.

Bu karar, Doğu Akdeniz’de hidrokarbon çıkarmak için ruhsatsız arama faaliyetlerinden sorumlu veya bu faaliyetlerde bulunan birey ve kurumlara yaptırım uygulanmasını mümkün kılacak.

Ayrıca; Birey ve kuruluşlara, yaptırım kapsamına girenlere fon sağlama yasağı getirilecek.”

Türkiye’den tepki: Tehditlere boyun eğmeyeceğiz

Türkiye, Avrupa Birliği’nin (AB) Ankara’ya yaptırım uygulamak için hazırlıklara başlamasına tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklama:

“Ülkemizin tehditlere boyun eğerek, Doğu Akdeniz’deki haklarından geri adım atmasını ummak beyhude bir beklentidir. Bu itibarla Doğu Akdeniz’deki arama ve sondaj faaliyetlerimize aynı şekilde devam edeceğimizden kimse şüphe duymamalıdır.

Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımız ile KKTC’nin hak ve çıkarlarını, Avrupa Birliği’nin tüm izan dışı adımlarına rağmen korumaktan vazgeçmeyeceğimiz daha önce de defalarca ve kuvvetle vurgulanmıştır”

AB dışişleri bakanları geçtiğimiz 15 Temmuz’da da yaptırım kararı almıştı. 

Daha önce ki alınan karar; Türkiye’nin AB’den 2020’de alması öngörülen katılım öncesi mali yardımlarda kesintiye gidilmesini, ortaklık konseyi gibi ekonomi ve ticari ilişkilere ilişkin kurumsal ve yine üst düzey siyasi diyaloğun askıya alınmasını öngörüyordu..

Konuya yakın kaynaklara göre listede; sondaj gemilerinin kaptanları ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensubu komutanların olması bekleniyor.

Diplomatlara göre;

”Ekim ayında alınan ve hayata geçirilmesi için bugün düğmeye basılan yaptırım kararının aşamalı olarak ilerlemesi, Türkiye’ye AB’nin ‘yasa dışı’ olarak tanımladığı sondaj çalışmalarını sonlandırması için fırsat tanıyor…”

Barış Pınarı Harekatı’ndan dolayı silah satışlarının askıya alınmasıyla AB ile Ankara arasındaki ilişkiler gerilmişti.

Kıbrıs Rum hükümeti, hidrokarbon arama lisansı verdiği alanlara Türkiye’nin sondaj gemisi yollamasının bölgedeki gerginliği ciddi bir şekilde arttırdığını belirterek Ankara’nın adanın egemenlik haklarını ihlal ettiğini. Türkiye ise çalışmaların kendi kıta sahanlığı içerisinde yürütüldüğünü savunuyor.

Daha önceki yaptırım kararları

AB dışişleri bakanları, temmuz ayında da Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz sondaj çalışmaları nedeniyle Ankara’ya yaptırım kararı almıştı.

Bakanlarının uzlaştığı önlemler kapsamında AB’nin, Türkiye ile üst düzey temasları ve Kapsamlı Hava Taşımacılık Anlaşması müzakerelerini askıya alması, Türkiye’nin AB’den 2020’ye kadar alması öngörülen 145.8 milyon euroluk üyelik öncesi mali fonlarda kesintiye gidilmesi kararlaştırılmıştı.

tr.euronews

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: