‘Sorun Müslümanlar değil’

Estimated read time 3 min read

Share this content:

On binler İslamofobi’ye karşı yürüdü

Fransa’nın başkenti Paris’te İslamofobi karşıtı yürüyüş, politikacılardan sanatçılara on binlerce insanın katılımıyla başladı.

‘İslam korkusuna dur demek’

On binler, politikacılar ve hak örgütlerinin çağrısıyla ‘İslam korkusuna dur demek’ için, Paris’teki Gard du Nord’dan başlayan protesto yürüyüşüne katıldı..

Sol görüşlü Boyun Eğmeyen Fransa (La France Insoumise) Partisi Lideri Jean-Luc Mélenchon:

“Bu gösteride yer alarak Fransa’nın bir Fransız Cumhuriyeti olarak var olmasına yardım etme duygusuyla hareket etmekteyiz.”

Fransa’nın aşırı sağcı partisi ‘Ulusal Birleşme Hareketi’ (RN) Lideri Marine Le Pen:

”Müslümanlara yönelik nefret eylemlerini kınamayı amaçlayan İslamofobi karşıtı yürüyüşü, ‘İslamcılarla iş birliği’ olarak nitelendiriyorum.”

Protestocular yürüyüş esnasında “Sorun çıkaran Müslümanlar değil, nefret eden İslamofobikler”, “İslamofobi’ye hayır” gibi sloganlar attı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron dan iç savaş uyarısı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron:

”Ülkede son günlerdeki, başörtüsü, laiklik, radikalleşme ve entegrasyon tartışmalarından duyduğum rahatsızlığı dile getirmek isterim. Göçmen sorunu, radikalleşme, komüniteryanizm ve laiklik kavramlarının karıştırılması sivil savaşa yol açabilir..”

Elysee Sarayı kaynakları:

”Macron, son dönemde bazı siyasetçilerin Müslüman ve göçmen karşıtı söylemlerinden rahatsız. Bu grupların ‘damgalanma’ korkusu içinde yaşamalarından endişe duyuyor.”

Macron’dan hükümete kesin talimat

Cumhurbaşkanı Macron, İçişleri Bakanı’na Fransa’da yerel ve ulusal düzeyde Müslümanlarla diyaloğu güçlendirmesi talimatını verirken, hükümetten bir çeşit ‘bölücülük’ olarak gördüğü radikalleşme ve komüniteryanizm ile mücadeleyi aksatmamasını istedi.

Sağsı siyasetçi Xavier Bertrand, bir gazeteye verdiği demeçte, ülkenin medeniyet savaşı ile karşı karşıya olduğunu iddia ederek, ‘İslamcılığın ülkeyi kangren ettiğini’ ileri sürmüştü.

Fransa’da başörtüsü tartışmaları yine alevlendi

Fransa’da 90 akademisyen, sanatçı, film yönetmeni, aktör ve gazeteci, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan aşırı sağcı milletvekili Julien Odoul’un başörtülü Müslüman kadına yaptığı sözlü saldırısını kınamasını istedi..

Macron’a gönderilen mektupta, Odoul’un Müslüman kadından başörtüsünü çıkarmasını istemesine de tepki gösterildi ve Fransa’da aşırı sağcıların, Müslümanlara yönelik nefreti propaganda haline getirdiği vurgulandı.

Fransa’da aşırı sağcı parti dışında Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer’in başörtüsünün toplum tarafından istenmediğini söylemesi de, sivil toplum örgütlerinin tepkisine yol açtı.

https://www.cafemedyam.com/2019/11/08/islamofobi/?preview_id=5213&preview_nonce=4e2c62ad18&preview=true&_thumbnail_id=14058

İLGİLİ HABER

tr.euronews


İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.