SIYASET

Sempatinin ötesine geçmemiş!

‘Bir ahlak ve eğitim hareketi olarak algılandı…”

Bülent Arınç’ın damadı Ekrem Yeter’in beraatına karar veren mahkeme gerekçeli kararını açıkladı.

Bülent Arınç’ın damadı Ekrem Yeter’in “FETÖ” üyeliğinden yargılandığı dava…

Ekrem Yeter
  • Mahkeme gerekçeli kararı:

Ekrem Yeter bir dönem ‘FETÖ’ye sempati duydu’. Toplanan delillerle bu sabit oldu. Ancak ‘örgütsel faaliyetlere’ katıldığına ilişkin delil elde edilemedi..

Örgütün tepe yönetimi ile olan telefon irtibatının içerikleri ve akabinde yapılan örgütsel faaliyetin tespit edilememesi karşısında sanık bakımından şüpheli bir durum oluştuğu ve bu durumun sanık lehine değerlendirilmesi gerektiği..

Yeter’in Bank Asya’daki hesaplarının, Fethullahçıları destekleyen dernekte yöneticilik yapmasının, ‘örgütün düzenlemiş olduğu dini sohbetlere katılmasının’, evinde Fethullah Gülen’e ait kitap ve CD’lerin bulunmasının ‘sempati ve iltisak boyutunu aşan, örgüt üyesi olduğunu ispat etmeye yeterli örgütsel faaliyetler kapsamında değerlendirilemeyeceği’ne hükmedişmiştir.

  • Gerekçeli kararda:

”FETÖ/PDY terör örgütünün başlangıçta bir ahlak ve eğitim hareketi olarak ortaya çıkması ve toplumun her katmanının büyük bir kesimince de böyle algılanması..

Yeter’in ’17/25 Aralık 2013 öncesi bir dönemi kapsayan eylemlerinin örgüt üyeliği için gerekli olan süreklilik, yoğunluk ve çeşitlilik taşımadığı ve sempati boyutunda kaldığı, zikredilen tarih sonrası eylemlerinin ise cezalandırmaya yeter mahiyette her türlü şüpheden mücerret olmadığı” kanatine vararak silahlı terör örgütüne üye olma suçundan atılı suçu işlediği sabit olmadığından (delil yetersizliği sebebi ile) beraatına karar verilmiştir.”

Savcılık, Arınç’ın damadı Yeter hakkındaki beraat kararını istinafa taşıdı

‘FETÖ üyeliğinden’ yargılanan Ekrem Yeter’in hakkındaki beraat kararının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı istinaf mahkemesine başvurdu.

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top