İnsanlık dışı uygulamalar!

Küba ABD ablukasını mahkum ettirdi

ABD’nin Küba’ya uyguladığı abluka BM Genel Kurulu’nda yapılan oylama 187’ye 3 oyla Küba’nın zaferiyle sonuçlandı.

‘Küba’ya karşı ABD’nin ekonomik yaptırımlarının kaldırılması tasarısı”nın oylaması 187 oya karşı 3 oyla Küba’nın zaferi ile sonuçlandı.

Küba’nın BM Genel Kurulu’nun gündemine getirdiği ABD ablukasının kaldırılması tasarısı 1992 yılından bu yana her yıl gündeme alınıyor ve oylanıyor. 

Dünyanın ezici çoğunluğu Küba’dan yana taraf olsalar da kabul edilen tasarının BM Güvenlik Konseyi kararları gibi bağlayıcılığı bulunmuyor.

  • Küba:

”ABD ambargo değil daha geniş bir yaptırım olan abluka uyguluyor ve bu insanlık dışı uygulamalar içeriyor.”

OYLAMADA KÜBA’YA BÜYÜK DESTEK

Daha önceki oylamalarda ABD dışında sadece İsrail ve birkaç küçük ada ülkesi dışında Türkiye’nin de içinde bulunduğu BM üyesi ülkeler ABD ablukasının kaldırılması için oy kullandı. 

Bu yılki oturumlar 6 ve 7 Kasım tarihlerinde yapıldı. İlk oturumda ülkeler ablukayla ilgili görüşlerini paylaştılar.

Suriye’den, Rusya’ya Kenya’dan Vietnam’a, Beyaz Rusya’ya çok sayıda ülke konuşma yaptı ve ablukanın kaldırılması gerektiğini, Küba’ya destek verdiklerini açıkladılar. 7 Kasım’da ise oylama ile ilgili konuşmalar yapıldı ve oylamaya geçildi.

  • Oylamadan önce ABD BM temsilcisi:

”Küba’da insan hakları ihlalleri var buna göz yumamayız.”

ABD temsilcisi dışında, İran, Bolivya, Trinidad Tobago temsilcileri ve AB’yi temsilen Finlandiya temsilcisi konuşma yaptı.

  • Bolivya temsilcisi:

”Bu oylama sadece basit bir oylama değil, umudun oylandığını vurgulamak isterim.”

  • İran temsilcisi:

”Bu ablukanın terörist saldırıyla eşdeğer olduğunu vurgulamalıyım. Ablukanın bir an önce durdurulması gerekli.”

  • Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodríguez Parrilla:

”Ablukanın sadece ekonomik bir süreç olmadığını, Küba halkının şu ana kadar 130 milyar dolardan daha fazla ekonomik kayba uğradığını söylemeliyim.

Bu kaybın sadece Küba halkına ait olmadığını, Küba’nın tüm dünya halkı ile geliştirmek istediği dayanışmadan faydalanamayan çok sayıda insanın da bundan etkilendiğini… İnsan hakları konusunda dünyanın en kötü siciline sahip ülkenin, Küba’ya insan hakları konusunda ders verme ehliyetinin olmadığını söylemeliyim.”

OYLAMADA BREZİLYA VE UKRAYNA SÜRPRİZİ

Bu yıl bazı ülkelerin önceki yıllarda kullandığı oyu değiştirdiği görüldü. Sağcı Bolsonaro’nun başa geçtiği Brezilya, ABD ve İsrail dışında ablukanın sürdürülmesi yönünde oy kullandı.

Geçen yıl oylamaya katılmayan Ukrayna’nın çekimser oy kullanması oldu. Ukrayna’nın binlerce Çernobil çocuğuna ve Ukraynalıya kapılarını açan, onlara özel tedavi programı oluşturan Küba’ya karşı oylamaya katılarak çekimser oy kullanması dikkat çekti.

Oylama sonucunda 187 ülkenin ablukanın kaldırılması yönünde, 3 ülkenin ablukanın sürdürülmesi yönünde, Ukrayna ve Kolombiya’nın ise çekimser oy kullandı.

KÜBA’NIN ZAFERİ

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodríguez Parrilla ablukanın Küba’ya ekonomik maliyetinin 130 milyar doları geçtiğini aktardı.

Ayrıca Küba’dan yapılan “abluka bir günlüğüne olmasa” sosyal medya paylaşımlarında, ablukanın bir günlük maliyeti ile 173 adet körüklü otobüs alınabileceği, 197 bin 371 diyabet hastasının 5 yıllık insülin ihtiyacının karşılanabileceği aktarıldı. 

Küba oylama oturumunu sosyal medyada #VictoriaDeCuba (Küba’nın Zaferi) etiketiyle takip etti. Oylamayı José Martí Küba Dostluk Derneği genel merkez binasında Küba dostları ile takip eden Küba’nın Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Núñez, oylama sonucunun yeni bir zafer anlamına geldiğini, Küba dostlarının desteği sayesinde bu zaferin kazanıldığını söyledi.  

https://www.cafemedyam.com/2019/07/17/fidel-castro-ve-kuba/

İLGİLİ HABER

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: