DÜNYA

‘BENİ AKLA’!

Demokratlar’ın çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi..

Trump Adalet Bakanı Barr’dan Kendisini Aklamasını İstedi mi? 

Başkan Donald Trump, Adalet Bakanı William Barr’dan ‘tartışmalı telefon görüşmesinde yasaları delmediğini’ ilan etmesini istedi…

TRUMP’un AKLANMAK İSTEDİĞİ KONU

  • Demokratlar’ın iddiası:

Trump, 25 Temmuz’daki telefon görüşmesinde, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’den, siyasi rakibi Joe Biden ve bir dönem Ukrayna gaz şirketinin yönetim kurulunda çalışan oğlu Hunter Biden’ın iş faaliyetlerini araştırmasını istedi… ve..Trump, Ukrayna’ya askıya aldığı yardımları bu talebinin karşılanması için koz olarak kullandı ve federal yasaları deldi.

İhbarı ilk olarak; istihbarat camiasından kimliği gizli tutulan bir yetkili yaptı.. Görüşmeyle ilgili ayrıntıların ortaya çıkmasından sonra Demokratlar’ın çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde Trump hakkında azil soruşturması başlatıldı..

TRUMP, ‘AKLANMA’ HABERİNİ YALANLADI

  • Trump:

”Barr’ı devreye sokmaya çalıştığım yolunda ki Washington Post gazetesinde yer alan haber tamamen gerçek dışı. Mevcut olmayan anonim kaynaklara dayanan bir başka yalan haber.”

Basına yüklenmeye de devam eden Trump, İngilizce’de “ana akım medya” anlamına gelen “mainstream” kelimesini, “topal akım” karşılığına tekabül eden “LameStream”e çevirdi, medya için kullandığı “halkın düşmanı” nitelemesini yineledi.

  • Washington Post gazetesi:

”Barr, Beyaz Saray’ın Trump-Zelenski görüşmesinin dökümünü yayınladığı dönemde gelen talebi reddetti. Talep, Başkan Trump’tan Beyaz Saray yetkililerine ve oradan da Adalet Bakanlığı’na iletildi..”

Trump görüşmede sakıncalı hiçbir unsurun olmadığını ısrarcı.

  • Trump:

”Sadece dökümü okuyun. Adalet Bakanlığı zaten görüşmede sorun olmadığına kanaat getirmişti.”

Başkan Trump’ın burada, Adalet Bakanlığı’nın Eylül ayında yaptığı bir açıklamayı kast ettiği sanılıyor.

  • Adalet Bakanlığı açıklamasında:

”Bakanlık bünyesindeki Suç Dairesi, ‘görüşmenin resmi kayıtları gözden geçirildi ve yasalar çerçevesinde, kampanya finansmanı kurallarının ihlali olmadığı ve ilave bir adımın gerekmediğine kararı verildi.”

Barr’ın Rusya soruşturmasının özel yetkili savcısı Robert Mueller’ın raporunun açıklanması öncesinde basın toplantısı düzenlemesi çok konuşulmuştu.

  • Barr basın toplantısında:

”Trump ‘ın seçim kampanyasıyla Rusya arasında hiçbir gizli işbirliği olmadığı raporda ilan edildi..”

O dönemde Trump lehine çok fazla pembe tablo çizdiği gerekçesiyle yoğun eleştiri almıştı. Trump da masum olduğunu savunmak için Barr’ın sözlerine sık sık atıf yapmıştı.

İLGİLİ HABER

amerikaninsesi

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: