GENEL

‘AF YASASI’ olarak bilinen infaz rejimi…

İNFAZ REJİM…!!!

AKP ile MHP, ‘af yasas’ olarak bilinen infaz rejiminde yenilikte uzlaşmaya dönük karşılıklı baskıyı artırıyor.

En az 30 bin kişiye tahliye yolunu açacak düzenlemede, belirsiz durumlar var!

ORTAK KOMİSYON

AKP ile MHP, ceza infaz rejiminde yenilikler öngören düzenlemenin hızlıca tamamlanması için ortak bir komisyon kurdu.

Komisyondan brifing alan Erdoğan, cezaevlerindeki 319 bin tutuklu ve hükümlüyü yakından ilgilendiren düzenlemeyle ilgili son kararı vermek için MHP’li Devlet Bahçeli ile yapacağı görüşmeyi odaklandı..

MHP, AKP’nin infaz yasasında kalıcı düzenleme öngören çalışmasından bir yıl önce kimi suçlarda beş yıl şartlı ceza indirimi getiren teklifini meclise sunmuştu. MHP’nin bu teklifi de dikkate alınarak iki partinin yürüttüğü ortak çalışmada ‘denetimli serbestlik’ üzerinde de duruldu.

  • AKP ve MHP’li vekiller:

”İki partinin ortak çalışmasında belli bir tarih aralığında işlenen kimi suçlara yönelik hüküm giyen ve dört yıllık cezası kalanların denetimli serbestlikten bir defaya mahsus faydalanmaları isteniyor..

Bu kapsamda uyuşturucu ile organize suçların değerlendirilip değerlendirilmeyeceği konusunda AKP ile MHP’nin değerlendirmesi sürüyor.”

‘Terör suçlarında cezanın beşte biri

Düzenlemede:

”Bir kerelik denetimli serbestlik hakkının dışında denetimli serbestliğin kalıcı olacağı durumlara ilişkin bir madde üzerinde de çalışılıyor. Mevcut durumda adi suçlarda bir yıl, terör suçlarında iki yıl olan denetimli serbestlikte yeni kriterin cezanın beşte biri olması isteniyor..

Böylece; 20 yıl hapis cezası alanlar cezalarının tamamlanmasına dört yıl kala denetimli serbestlik ile cezaevinden çıkabilecek. 10 yıl ceza alanlar için ise denetimli serbestlik süresi iki yıl olacak…”

  • MHP Genel Başkan Yardımcılarından İzzet Ulvi Yönter:

”Düzenlemeye son şeklinin ne zaman verileceğine ilişkin..AKP’yle karşılıklı yoğun bir görüşmemiz olduğunu ve bunda da mesafe aldığımızı söyleyelim. Elbette ki son durumda ince detaylar gündeme gelecek. Sürecin devam ettiğine dikkat çekelim.”

  • TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili AKP’li Yılmaz Tunç:

“Henüz meclise gelmiş bir düzenleme yok. Çalışmalar sürüyor.”

İnfaz süreleri iniyor

AKP ve MHP’ye göre; infaz rejimindeki en önemli yenilik, infaz sürelerinin kısaltılması..

Yeni düzenlemede mevcut durumdaki cezanın üçte ikisinin yerine sadece yarısının infazının gerçekleşmesi öngörülüyor.

Buna göre, 10 yıl ceza alan birisi, cezaevinde sadece beş yıl kalacak. Bu sürenin beşte biri de denetimli serbestliğe gireceği için cezaevinde kalma süresi üç yıla inecek.

Terör, cinsel suçlar, uyuşturucu ve mükerrer suçlar kapsam dışı bırakılıyor. Daha önce denetimli serbestlikle dışarı çıkıp yeniden suç işleyenler de infaz düzenlemesinin dışında tutuluyor.”

‘Günü kurtarmaya dönük formüller

Yürürlükteki Türk Ceza Kanunu’nun baş mimarlarından Prof. İzzet Özgenç:

”Türkiye’de her ay ortalama 2 bin 500 kişi cezaevine giriyor..cezaevlerinin kapasitesi 220 bin iken 300 bini aştı.. AKP ile MHP, üzerinde ortak çalıştıkları düzenleme ile bu soruna ancak geçici bir çözüm getirilebilir..

Bunun nedenini de İnfaz süresinin aşağıya çekmek, ancak bir süre rahatlatır cezaevlerini. Dışarıya çıkan kişi, çıktığında yine suç işler ve cezaevine dönmek zorunda kalır. Çünkü Türkiye’de etkin bir denetimli serbestlik yok.”

ETKİN İNFAZ

  • Prof. İzzet Özgenç:

“En etkin infaz, fiilen gerçekleştirilen infazdır. Etkin uygulanabilecek ceza miktarlarının belirlenmesi gerekirken, Türkiye’de üst sınırdan cezalar veriliyor, sonra da içerdeki nüfus artınca o üst sınır görülmüyor ve cezaevi boşaltılıyor. Türkiye’de adalet için günü kurtarmaya dönük formüllere değil etkin çözümlere ihtiyaç var..”

  • TOBB Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ceza hukukçusu Doç. Olgun Değirmenci:

”Suç ve ceza politikasını doğru uygulayan devletler af kurumuna hiç ihtiyaç duymaz..Kamuoyunun temel beklentisi affedilecek suçların kapsamının çok titiz bir şekilde belirlenmesidir. Hangi suç neden ceza indirimi kapsamına alınacaktır ya da alınmayacaktır? Bu soru kamuoyuna tüm şeffaflığıyla açıklanmalıdır.”

En az 30 bin tahliye

  • MHP kurmayları:

”AKP ile ortak çalışmalarımızda da dikkate alınan beş yıl şartlı ceza indirimi tekliflifimizin ‘belirgin ölçüde’ kabul görmesi durumunda en az 129 bin kişi cezaevlerinden tahliye olabilecek..

AKP’liler ise;

”En az 30 bin kişiye tahliye yolunu açan bir düzenleme olacak..Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli’nin varacakları uzlaşmanın bu hesapları değiştirebilir.”

© Deutsche Welle TürkçeHilal Köylü

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: