TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verileri ise Erdoğan'ı doğrulamadı.

Erdoğan, AKP’nin ülke yönetiminde bulunduğu 17 yılın bilançosunu çıkardı.

Erdoğan’ın 17 yılda ‘9 milyon kişiye yeni iş sağladık’ şeklinde sözlerine rağmen, Uzmanlar gençler arasındaki işsizliğe dikkat çekiyor.

Erdoğan

Erdoğan, AKP’nin Meclis grup toplantısındaki konuşmasında, AKP’nin ülke yönetiminde bulunduğu 17 yılın bilançosunu çıkardı.

  • Erdoğan:

”17 yılda 9 milyon yeni kişiye iş sağlayarak, istihdam rakamını 29 milyona yükselttik.” dedi.

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verileri ise Erdoğan’ı doğrulamadı.

  • TÜİK’e göre:

AKP’nin iktidara geldiği 2002’de yıllık  21 milyon 354 bin olan istihdamdaki kişi sayısı, son yayınlanan Temmuz verisinde 27 milyon 993 bin kişi oldu. Bir başka ifadeyle, istihdam edilen kişi sayısı 7 milyon 200 bin kişi arttı.  Aynı süre zarfında çalışabilir çağdaki nüfus sayısı ise 13,5 milyon arttı. Türkiye, bu nüfusun yarısına iş yaratamadı. 

Resmi tanıma göre:

Çalışabilir çağdaki, 15-64 yaş arası nüfus, 2002’de 48 milyon, istihdamdaki kişi sayısı 21milyon 300 bin.

Temmuz verileri:

Çalışabilir nüfus 61,5 milyon ve istihdam edilen kişi sayısı ise 28,5 milyon. Söz konusu dönemde istihdamdaki kişi sayısı 7 milyon 200 bin kişi arttı. 

Erdoğan’ın ‘9 milyon istihdam’ sayısı aslında, işgücüne katılan insan sayısındaki artışı ifade ediyor. 2002’de 23 milyon 818 bin olan işgücüne katılan kişi sayısı, yine verilere göre 9 milyon 295 bin kişi artarak, 33 milyon 113 bine ulaştı.

‘Başarı hikayesi yok

  • TOBB Üniversitesi’nden Prof. Serdar Sayan:

”Önemli olan istihdamın 8 ya da 9 milyon mu arttığından ziyade aynı 17 yıllık sürede çalışma yaşındaki nüfusun ne kadar arttığı ve istihdam artışının bu artışla uyumlu olup olmadığıdı..

Türkiye’nin çalışma çağındaki nüfusu zaten her yıl 750-800 bin artıyor. Bu süreçte çalışma çağındaki nüfus 13,5 milyon arttı..

2002’deki istihdam oranını korumak için bu süre zarfında en az 12-13 milyon kişiye iş yaratmak lazımdı. Burada 9 milyon iş yaratmış olsan bile burada özel bir başarı hikayesi yok.

Son 17 yılda Türkiye’nin işgücü piyasalarındaki temel sorunları özellikle kötüleşmediyse bile, işgücü piyasalarına dair bir başarı hikayesi ne yazık ki yok. Nasıl ki bir çocuk beslenme, eğitim kalitesini artırmasanız da kendiliğinden büyüyorsa Türk işgücü piyasaları da ülkenin nüfusuna paralel olarak öyle büyüdü.”

İşsizlik kişisel bir sorun değil

  • Genç İşsizler Platformu sözcüsü Dr. Murat Kubilay:

”Ekonomik dinamizmini kaybederken, nüfus artışı devam eden ülkenin en büyük sorunun işsizlik..

Politika yapıcıların bu sorunu en öne koyması lazım. Diğer yandan işsizler bu meseleyi kişisel başarısızlık olarak görüyorlar. Gittikleri şehri, üniversiteyi, eğitimlerini hep eksik görüyorlar. Bunun asıl nedeni sistemik. Çözümü bireysel değil, toplumsal olarak aramalılar..

Krediler sayesinde büyümüş, tüketime dayalı büyümüş, hizmetler sektörünün sağladığı, süreklilik yaratamayan bir istihdam var ortada. Mesele işgücü ile orantılı bir şekilde istihdamı artırabilmekte..

İstihdam artışına rağmen, nüfusu çok artan ve hayat koşulları gittikçe zorlaşan bir ülke olarak daha fazla sayıda insan işgücü piyasasına girmek zorunda kalıyor.”

İstihdamda kadın ve gencin adı yok

  • ODTÜ’den Doç. Hakan Ercan:

”Türkiye özellikle kadın ve gençlere iş yaratamıyor. 15-24 arası gençler arasında işsizlik oranı yüzde 20,7.

Ancak ‘ne okulda ne işte’ diye tanımlanan 15-34 yaş grubunda bu oran 19,5.

Türkiye işgücü piyasasının temel sorunu gençlere ve kadınlara istihdam yaratamaması ve bu temel sorun..

Gençlerin işsizlik oranları ve kadınların işgücüne katılım oranlarına baktığımızda, kayda değer bir gelişme gösteremedik..

15-34 yaş arası tanımı, ne işte ne eğitimde olan gençler için genişletilmiş istatistikler kullanılıyor; Türkiye bu tanım içinde Avrupa’da birinciyiz. Çalışmayan ve okumayan gençlerimizin sayısı bütün Avrupa ülkelerinden daha fazladır..

Genç işsizliği oranında ‘başarısızlık hikayesi var’

Burada tünelin ucunda ışık görünmüyor. Diğer ülkelerde kriz sırasında genç işsizlik artıyor ama sonra düşer, bizde bu oran hiç düşmüyor. Ne işte ne eğitimde olan geniş istatistiklerde neredeyse dünya birinciliğine oynuyoruz..

Türkiye’de çalışma çağındaki nüfusun yarısı kadın ancak bunların üçte ikisi işgücü piyasasının dışında tutuluyor. ”

İşgücü tanımlarına göre 20 milyon kadının iş aramadığını ya da çalışmaya niyet etmediğini belirten Sayan’a göre, bu sayılara ücretsiz tarım işçisi kadınların da eklenmesiyle durum daha da vahim bir hal alıyor.

https://www.cafemedyam.com/2019/10/30/sag-partilere-oy-verip-yoksulluktan-sikayet-etmek/

© Deutsche Welle TürkçeAslı IŞIK

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: