GENEL

Hasankeyf’in Son Günleri

‘Buranın yıkılması bizim içimizi yaktı.’

İlçe sakinleri çaresizce yeni yerleşim alanına taşınıyor.

Ilısu Barajının suları altında kalacak olan Batman’ın Hasankeyf İlçesi artık sona bir adım daha yaklaştı. İlçenin turistik çarşısı da boşaltıldı. 

Hasankeyf’in sular altında kalmaması için yıllardır yürütülen kampanyalar sonuçsuz kaldı.

Baraj yapıldı, su tutulmaya başlandı. Su Seviyesi her geçen gün yükseliyor.

İlçe sakinleri, itirazlardan sonuç alamayınca birer birer yeni yerleşim alanına taşındı..

Tarihi ilçede son kalanlarsa esnaflar oldu.. Son ana kadar işyerlerini terk etmeyen esnaflar, ilçeye gelen turistlere hizmetetmeye devam etti. Taki çarşının yıkımına karar verilene kadar. İlçeye giden karayolu kapatıldıktan sonra, tarihi çarşı da boşalmaya başladı. Esnaflar işyerlerini yeni yerleşim alanına taşımak için kolları sıvadı. Boşaltılan dükkanlar tek tek yıkılmaya başlandı. Esnaflar son kalan eşyalarınıda istemeyerek de olsa yeni alana taşıdı.

Kimisi son eşyalarını taşırken, kimisi olanları hüzünlü gözlerle izledi..

  • İlçe sakinlerinden Nuri Gülmüş:

”Mecburen taşındık. Zaten bu iş bizim isteğimizle olmadı. Bizim gönlümüze göre değil, sormadan, zorunlu birşey oldu. Mecburen kabul etmemiz lazım çünkü başka çaremiz yok..Herkesin bir işi vardı. Ben serbest meslek sahibiyim. Şimdi o da elimizden gitti. Yeni yerde 5 yıla kadar ne yapacağımızı hiç kimse bilemez. 5 yıla kadar kimsenin toparlanması veya yer bulması mümkün değil..”

  • İş yerinde eşyalarını toplayan Mehmet Nuri Aydın:

”Hüzünlüyüm.. İlçedeki tarihi eserler paha biçilmez..Para bir yana, bizim eski yerimizin manevi değeri kesinlikle paha biçilmez, bizim doğup büyüdüğümüz bir yer. Güneydoğu’da böyle bir yer bulmak çok zor. Buranın yıkılması bizim içimizi yaktı. Yeni yer ne kadar güzel olsa da, burası yok olma aşamasına geldiği için, mecburen yeni yerimize taşınmak zorunda kaldık..”

İlçede taşınan sadece işyerleri değil..

Kalan birkaç ev de taşınmaya başladı. Ancak yeni yerleşim yerine taşınanlar memnun değil..Nedeniyse evlerdeki eksikler.

  • Yusuf Ağırlar:

”Yeni evlerimiz güzel, yalnız eksikler bayağı çok. Kimisi gelip evini temizliyor, 30- 40 milyar para harcıyor. İşimiz zor..”

‘Bu bir tarihtir, yapılan tarihi bir katliamdır’

  • Hasankeyf Yaşatma Girişimi üyesi Rıdvan Ayhan:

”Yeterince kazı yapılamamasına tepkiliyim.. Hasankeyf’te her kazı yapılışında farklı bir kültür ortaya çıkıyordu. Bunun nedenlerinden bir tanesi yeterince kazı yapılmadı. Hasankeyf’in sadece yüzde 20’si kazıldı. Yüzde 80’i hala kazılmadı. Kazı yapılmayan bir yerde, siz kalkıp boşaltıp, analizini yapmadan, arkeolojik çalışma olmadan, suya gömüyorsunuz. Bu bir tarihtir, yapılan tarihi bir katliamdır.”

‘Hak sahibi olamayanlar’

  • Hasankeyf Kültür Derneği Başkanı Ahmet Akdeniz:

”Eski ilçede hak sahibi olamayanların durumu..Bu insanların sorununa çözüm bulunmasını istiyorum..Yeni Hasankeyf’e taşınma yüzde 90 kadar bitti..

Eski çarşıda haksahibi olan vatandaşların sorunu var, ne olacak?

Eski Hasankeyf’te yeni evlenen gençlerimiz var, hak sahibi değiller. Aile vasfı taşımayan bu insanlarımız ne olacak?

Bu insanlarımız göçmü etsin? Biran önce bu insanlar için çalışmaların yapılması elzemdir..

Yeni Hasankeyf’te turizme yönelik çalışmaların yapılmasını istiyoruz.. Limanlar, tekneler olacak, balıkçılık olacak. Eskiyle yeni ilçe arasında teknelerle gidip geleceğiz. Gelecek turistlere, en iyi hizmeti vermek istiyoruz. Şimdi eski Hasankeyf’te zarzor oluyordu. Yeni Hasankeyf’te öyle değil, müthiş bir turizm olacak. Bunu en iyi şekilde yapmak istiyoruz.”

İlçenin yaklaşık iyi ay içinde tamamen sular altında kalması bekleniyor.

amerikaninsesi – Mahmut Bozarslan

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: