'Türkler bize Tall Tamr’ı almaya çalışmayacakları yönünde güvence verdi.'

‘ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, bu yönündeki haberleri doğrulamayacağım’

”Türkiye’nin, IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin bazı aile üyelerini yakaladığı yönündeki haberleri doğrulamayacağım..”

  • Gazetecilere brifing veren yetkili:

”Türkiye, Bağdadi’nin eşi, kız kardeşi, aile üyelerini yakaladığını söylüyor. ABD’nin bu kişilerin kimler olduğu konusunda bilgisi var mı? Bu kişilerin gerçekten aile üyeleri olduğunu doğrulayabilir misiniz? şeklindeki bir soruyu, ‘Hiçbirini doğrulayamam’ diye yanıt verebilirim..”

Bağdadi’nin eşi 2018’de Hatay’da yakalandı

  • Alman haber ajansı dpa:

”IŞİD lideri Bağdadi’nin eşinin Türkiye tarafından yakalanmasıyla ilgili ayrıntılar..Esma el Kubeysi, geçen yıl on kişilik bir grupla Hatay’da yakalandı.”

Bağdadi’nin ilk eşi Esma Feysi Muhammed el Kubeysi, 2 Haziran 2018’de beraberindeki on IŞİD zanlısı ile birlikte Hatay’da yakalandı..

Grubun içinde bir erkek, dört kadın ve altı çocuk bulunuyordu. Esma’nın kimliği kısa süre içinde tespit edildi. Esma, Bağdadi’nin yönetim çevresiyle ilgili pek çok bilgi verdi..Yakalananlar arasında Bağdadi’nin kızı da bulunuyordu. Kızının kimliği gen testiyle de teyit edildi. Bağdadi’ye ait DNA Irak’tan temin edildi. Bağdadi’nin kızının ismi Leyla Cebir.

Yakalananlar Türkiye’deki bir geri gönderme merkezinde tutuluyor..”

Erdoğan dün yaptığı açıklamada, Bağdadi’nin öldürülmesi konusunun ABD tarafından iletişim kampanyasına dönüştürüldüğünü belirterek ‘Biz de hanımını yakaladık ama bakın biz bir yaygara yapmadık. Bakın ilk defa şimdi bugün açıklıyorum’ demişti.

Erdoğan, daha önce Bağdadi’nin kız kardeşi ve eniştesinin de Suriye’de yakalandığını hatırlatarak; ‘çalışmaların en güçlü şekilde sürdürüldüğünü ve sürdürülmeye devam edeceğini’ kaydetmişti.

‘Türkiye kontrolündeki bölgelerde yüzlerce IŞİD’li var

  • Alman haber ajansı dpa:

”Türkiye Salı günü de Bağdadi’nin kız kardeşi, kız kardeşinin eşi ve gelininin Suriye’nin kuzeyinde yakalandığını açıklamış, Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de bu kişilerin yakalandığını doğrulamıştı.”

  • Gözlemevi:

”Aile, bir yıldır bir konteyner kampında kalıyor.. Suriye’nin kuzeyinde Türkiye destekli milislerin kontrolündeki bölgelerde halen yüzlerce IŞİD üyesi ile aileleri yaşıyor. Türkiye’den önümüzdeki haftalarda yeni yakalama haberleri geleceğini tahmin ediyoruz.”

IŞİD’in öldürülen lideri Bağdadi’nin en az iki eşi olduğu biliniyor.

  • IŞİD uzmanı yazar William McCants:

”Bağdadi’nin ilk eşi Esma, aynı zamanda Bağdadi’nin dayısının kızı. İkinci eşi İsra’nın ise Bağdadi ile muhtemelen ABD’nin Irak’a girdiği 2003 yılı sonrasında evlendiği tahmin ediliyor.”

‘ABD Suriye’deki gelişmelerle ilgili olarak Ruslar’la çok yakın temas halinde’

  • ABD’li Yetkili:

”Suriye’deki yabancı IŞİD militanlarının kabaca yüzde 99’u halen kontrol ve denetim altında ve böyle de devam etmesini bekliyoruz.

Başkan Donald Trump’ın Amerikan askerlerini çekme kararını açıklamasından bu yana ABD’nin Suriye’deki hedeflerinin değişip-değişmediğini soruluyor; ‘Hayır’ değişmedi.. Sahadaki koşullar elbette değişti ancak Amerika’nın hedefleri ve kullandığı yöntemler değişmedi..

IŞİD’in yeni lideri hakkında neler biliyoruz! ‘Neredeyse hiçbir şey’ ifadesini kullanabilirim..

Jeffrey başkanlığındaki heyetin Türkiye ziyareti

  • ABD’li Yetkili:

”Jeffrey başkanlığındaki heyetin Türkiye ziyareti.. Bu temaslarda 17 Ekim’de Türkiye’yle ABD’nin Suriye konusundaki ortak açıklamasında yer alan unsurların hayata geçirilmesi, Suriye politikalarında Türkiye’yle nasıl daha iyi koordine olabilecekleri gibi konular ele alınacak..

Türkiye’nin desteklediği Suriyeli Arap güçlerin Hıristiyanlar’ın yoğun yaşadığı Tal Tamr’a doğru ilerlediği yönündeki haberlerden endişe duyuyoruz ve bu endişelerimizi Türk yetkililerle paylaştık. Türkler bize Tall Tamr’ı almaya çalışmayacakları yönünde güvence verdi. Hala bu konuyu çok yakından takip ediyoruz.’

Türkiye, Suriye’nin kuzeyine mültecileri taşımaya başlayıp-başlamadığı..Mültecilerin Suriye’ye geçişine yönelik bir hareketlilik görmedik.

‘Güvenli bölgede herhangi bir yerde savaş suçu işlendi mi ya da etnik temizlik oldu mu?’

  • ABD’li Yetkili:

”Operasyonun ilk birkaç gününde olduğu kadar çarpıcı bir vakaya rastlamadık..İlk günlerde ambulansların hedef alınması gibi haberleri takip ettik, bunların kasıtlı olup-olmadığını belirleme üzerinde çalıştık. Bu tür haberler ellerine ulaşır ulaşmaz Türk yetkililere durumu ilettik..

Diplomatik kanallar üzerinden bize geri dönerek, bunların hepsini inceleyeceklerini söylediler. Bu konuda çok hassaslar. Türk ordusuyla temaslarımızdan biliyoruz ki bu konuyu çok ciddiye alıyorlar.

Sorun şu ki, (sahada) çatışanlar kötü disipline sahip Arap milisler, bazılarıyla muhalefeti silahlandırdığımız dönemde birlikte çalışmıştık ama birçoğu disiplinsiz, nispeten radikal ve İslami ideolojiye sahip.”

Cenevre’de kurulan anayasa komisyonu

  • ABD’li Yetkili:

”Komisyonun kurulması; ABD ve uluslararası toplumun Esat rejimine ve onun ana sponsoru Rusya’ya yönelik baskı stratejisinin bir zaferi olarak niteleyebilirim..

Bu gelişmenin Suriye’nin siyasi geleceğinde ne kadar büyük bir rolü olacağını bekleyip göreceğiz. Esad rejiminin minimal düzeyde bir etki görmek istediği açık. Biz maksimum düzeyde etki görmek istiyoruz.

Ruslar’la aramızdaki gerilim de burada. Ruslar arada bir yerde. Ruslar olmadan anayasa komisyonu kurulamazdı ancak ana müttefikleri Esad’ı desteklemek için ne ölçüde bir vitrine ihtiyaç duyacakları Colin Powell’ın ifadesiyle söylemek gerekirse, verdikleri kararların sonuçlarına katlanacak şekilde, mezarlıkta bir enkaz devraldıklarının ne ölçüde farkında oldukları başka bir mesele. Biz de bu noktayı onlara net şekilde anlatmaya çalışıyoruz. Uluslararası toplum bizi ilgilendiren konular, cevaplar ve politikalar konusunda bir hareket görene kadar mezarlıkta enkazın bir parçası olarak kalacağı mesajını net şekilde vermeye çalışıyoruz.”

İLGİLİ HABER

amerikaninsesi – dw.com

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: