‘Almanca bilme şartı getirildi’

Estimated read time 4 min read

Share this content:

Almanya’da Bakanlar Kurulu yabancı din görevlilerine Almanca bilme şartı getirilmesini öngören yasa tasarısını kabul etti.

Almanya’da istihdam ve ikamet düzenlemelerinde yapılması planlanan değişiklik tasarısı Bakanlar Kurulu’nda kabul edildi.

Almanya’da ‘istihdam ve ikamet düzenlemeleri’nde yapılması planlanan ‘değişiklik tasarısı’ Bakanlar Kurulu’nda kabul edildi..

  • Federal İçişleri Bakanlığı:

”Tasarı kabul edildi..Tasarı, imamlar gibi yabancı din görevlilerine Almanca bilme şartı getirilmesini öngörüyor.”

Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer ve Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil tarafından hazırlanan TASARI:

”Alman dilinin yabancı din görevlileri tarafından kullanımının güçlendirilmesi hedefi ancak bu kişilerin Almanya’ya giriş yaptıklarında Almanca bilmeleri durumunda başarılı olabilir ki bu, toplumla en başta iletişime geçmelerine de olanak sağlar.

Din görevlileri toplumda “biçimlendirici” bir rol oynuyorlar..Din adamlarının farklı kültürler ve dinler arası barışçıl ortak yaşamın tesisi ve yeni göçmenlerin Almanya’ya başarılı entegrasyonu için ‘örnek olma ve danışmanlık rolleri’ önemli..

‘Temel düzeyde dil bilen’ yabancı din görevlilerine oturma izni verilmesi onaya tabi olmayacak. Ancak özel durumlarda temel Almanca bilgisine sahip olmayan din görevlilerine de oturma izni verilebilecek. Bu durumda din görevlisinin ülkeye giriş yaptıktan sonraki bir yıl içinde temel seviyede dil bilgisine sahip olduğunu kanıtlaması gerekecek.

Temel seviye Almanca bilgisi ise, ailesi, alışveriş ve işle ilgili sıklıkla kullanılan cümleleri ve ifadeleri anlayabilme olarak tanımlanıyor.

İmamlara Almanca koşulu tartışmalara yol açtı

Almanya’da Bakanlar Kurulunun, ülkede görev yapacak yabancı din görevlilerine temel düzeyde Almanca bilme zorunluluğu getirilmesini öngören yasa tasarısı Alman siyasetini ikiye böldü.

  • Yeşiller, Almanya için Alternatif (AfD) ve Sol Parti’nin din politikalarından sorumlu yetkilileri:

”Planı eleştiriyoruz.. Dil bilmek, yabancı ülkelerin gönderilen görevliler aracılığıyla nüfuz kurması sorununu çözemez..”

  • Yeşiller Meclis Grubunun Din İşleri Temsilcisi Konstantin von Notz:

”Yabancı din görevlilerinin gelecekte  Almanca bilgilerini ibraz etmesi planı ‘başka devletlerin etkisinde olacak imamlar’ sorununu çözmeyecek..

Almanca şartından ziyade Almanya’daki imamlar ve din görevlileri için eğitim programlarının desteklenmesi çağrısı yapıyoruz.”

  • Sol Parti’den Christine Buchholz

”Almanca şartını popülist bir yaklaşım olarak nitelendiriyoruz.. Alman hükümeti bunun yerine enerjisini Almanya’daki Müslümanlar için eşit haklara sahip bir imam eğitimi için harcaması gerekiyor.”

  • Sağ popülist AfD partisinin din politikaları sözcüsü Volker Münz:

”Yasa tasarısı yetersiz. Yabancı din görevlilerinin sadece temel düzeyde Almanca bilmesi, entegrasyona hizmet etmeyecek..Daha ziyade kabaca anlaşmayı mümkün kılacak..Asıl sorun, Katar ya da Türkiye’den din görevlilerinin gelip buradaki Türk ya da Arap kökenli insanlar üzerinde etki kurabilmesidir.”

  • İktidardaki koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hristiyan Birlik partilerinin din politikaları raportörü Christoph de Vries:

”Yasa tasarısıyla ilgili olumlu görüşümüz var.. Bu şekilde şimdiye kadar Almanya’da görevlendirilmesi gündeme gelebilen pek çok imam artık Almanya’da görev yapamayacaktır.. Bunun yerine imamlık eğitimi alan ve camilerde görevlendirilenler arasında Türk kökenli Almanların sayısı giderek artacak.”

Alman Konrad-Adenauer Vakfı’nın Mart ayında açıkladığı araştırma sonuçlarına göre, Almanya’daki camilerde görev yapan imamların yüzde 80 ila yüzde 90’ı yabancı ülkelerden gönderiliyor.

Almanya’daki en büyük Müslüman cemaati oluşturan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği‘nin (ditib), Türkiye’deki Diyanet ile yakın bağı ve imamların çoğunun Türkiye’den gönderilmesi Almanya’da geçmişte de yoğun siyasi tartışmalara yol açmıştı.

Ancak Almanya’da pek çok Hristiyan cemaat ve Katolik kilisesinde de yabancı din görevlileri bulunuyor.

https://www.cafemedyam.com/2019/05/09/almanyaya-calismaya-gidebilirsiniz-goc-yasasi/?preview_id=6522&preview_nonce=b1b2108151&preview=true&_thumbnail_id=6524

©Deutsche Welle Türkçe

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.