‘ABD’nin SDG’ye Desteği Sürecek’

‘ABD’nin SDG’nin eğitimi ve desteklenmesi konusundaki çalışmaları sürecek’bd

Irak Kürt Bölgesinde yayın yapan Rudaw TV’de yayınlanan bir program..

Mazlum Kobani
  • Mazlum Kobani:

”ABD’nin SDG’nin eğitimi ve desteklenmesi konusundaki çalışmaları sürecek. IŞİD’e karşı ortak mücadele devam edecek. SDG, Suriye ordusuna katılabilir.”

SDG Suriye ordusuna katılacak mı?

  • Mazlum Kobani:

”Suriye hükümetiyle anlaşmak için iki temel şartımız var..

1-) Bu bölge, Suriye Anayasası’nda idari bölgelerden biri olarak kabul edilmeli,

2-) Suriye Demokratik Güçleri’nin kurumsal olarak genel Suriye savunma sistemi içerisinde özerk bir statüye sahip olmalı.

Biz Suriye savunma sisteminin bir parçası olmaya karşı değiliz ama Suriye Demokratik Güçleri kendi özgünlüğünü korumalı. Elbette Kürt sorunu en temel sorundur, Kürt halkının tüm meşru hakları Suriye Anayasası’nda muhafaza edilmeli.”

‘Rejim Kürtler sayesinde ayakta kaldı

SDG’nin Şam yönetimiyle anlaşması tartışmalara neden oldu.

  • Mazlum Kobani:

”Şam yönetiminin ayakta kalması Kürtler’in sayesinde oldu. Suriye hükümeti şu ana kadar yıkılmamışsa ve kurumları hala kalmışsa bunun bir sebebi de bizim kendileriyle olan diyaloğumuzdan kaynaklanıyor. Suriye hükümeti bunu görmeli.

Yani Suriye Demokratik Güçleri’nin varlığı, Rojava’da ve Suriye genelinde Kürt özgürlük hareketinin varlığı Suriye’nin bugüne gelmesinde önemli rol oynadı. Bu sayede teröristler ve dışa bağlı güçler amaçlarına ulaşamadı.

Suriye hükümetinin bunu çok iyi görmesi gerekiyor. Şuna inanıyoruz ki SDG ve Rojava’da Kürt özgürlük hareketinin varlığı önümüzdeki süreçte Suriye hükümeti ile anlaşabilmemiz için güçlü bir zemin oluşturmuştur.”

Rusya-SDG ilişkileri

  • Mazlum Kobani:

”Rusya ile bazı konularda anlaşmaya vardık. Askeri bir proje üzerinde çalışıyoruz.

Bildiğiniz gibi Amerika bazı yerlerde güçlerini çektikten sonra boşluk doğdu. Türk devleti bu bölgeleri elde etmek istedi. Bu boşluğu doldurmak için Ruslar’la görüşmelerimiz oldu ve hala devam ediyor.

Bazı askeri konularda anlaşma sağladık. Bilindiği gibi Rusya ile Türkiye arasında bir mutabakat imzalandı. Bizim bu mutabakat hakkında bazı görüşlerimiz vardı, birçok maddesini doğru bulmadık. Ruslar’la bu konuda uzun uzun tartıştık, görüşlerimizi onlara aktardık. Onlar da bu görüşlerimizi değerlendirdi. Belli bazı konular netlik kazandı.

Siyasi konularda hala bir netlik yok fakat Rusya hükümeti Suriye yönetimi ile aramızda yeni bir diyalog sürecinin başlaması konusunda çok ciddi. İki taraf arasında bir anlaşma sağlanması için ağırlığını koyma konusunda da ciddi davranıyor.”

‘Çekildik

  • Mazlum Kobani:

”SDG Türkiye’nin istediği bölgelerden tamamen çekildi.

Resmi olarak Suriye Demokratik Güçleri bu 32 kilometrelik hattın dışında konuşlanmış durumda.

Bunu da şu kadar söyleyebilirim; halkımızın savunmasız kalmaması için Ruslar’la da anlaşma sağladık. Özerk yönetim tartışmaların dışında tutuluyor, kurumlar çalışmalarını eskisi gibi sürdürecek.

SDG Türkiye’nin iddia ettiği gibi Tel Rifat ve Resulayn gibi bölgelerde bulunmuyor. Bu bölgelerde başka örgütler bulunuyor.”

‘ABD petrol için dönmedi

Çekilme kararının ardından Amerika yeniden bölgeye dönme kararı almıştı. Ancak bu kez petrol bölgelerine döndü.

  • Mazlum Kobani:

”Amerikan güçlerinin asıl dönüş nedeninin petrol olmadığı görüşündeyim. Herkes de biliyor ki burada kalmaları gerekiyordu ve şimdi de bunu gerekçe gösteriyorlar. Kararın gözden geçirilmesi için böyle bir gerekçe oluşturuldu. ABD’nin buradaki varlık sebebi petrol değil, petrol de olmayacak.

Burada yeni bir denge kurulmuş durumda ve ABD de bu dengenin bir yerinde yer almak için bölgede kalması gerektiğini biliyor.

Yine ABD yönetimi üzerindeki baskıların hafifletilmesi için böyle bir karar alındı. ABD güçlerinin bu şekilde ne kadar burada kalacağı belli değil.

Bizim için önemli olan şu; biz hiçbir zaman ABD güçleri sonuna kadar burada kalsın ve bizi korusun demedik. Böyle bir talebimiz ne ABD ne de başka güçler için olmadı. Biz sadece ABD öncülüğündeki uluslararası güçlerin Suriye sorununa bir çözüm bulununcaya kadar burada kalmaları gerektiğini savunuyoruz.

Suriye’de yeni anayasa yazılınca ve yeni bir siyasi sistem kurulunca uluslararası güçlerin görevi de bitmiş oluyor ve o zaman çekilebilirler.”

‘ABD’nin desteği sürecek

  • Mazlum Kobani:

”Amerika’nın SDG’ye desteği sürecek…

Bu sabah ABD’lilerle bir toplantımız oldu, bu konuyu konuştuk, tek gündem buydu. ABD, ABD güçlerinin burada bulunmasının sebebini 8 madde şeklinde sıralıyor, şimdi ben tek tek bu maddelerden bahsetmek istemiyorum.

Bize neden burada kalacaklarını, kaç yerde ve nasıl konuşlanacaklarını açıkladılar. Güçlerimizle ittifak halinde bölgede kalacaklar. ABD güçlerinin bulunduğu yerler yeniden değerlendirilecek ve yeni amaç doğrultusunda yerleşecekler.

Askeri amaçlarının çerçevesi belli zaten, bağımsız hareket etmeyecek güçlerimizle koordine halinde olacaklar.

IŞİD’lilerin tutuklu bulunduğu hapishaneleri güçlerimizle birlikte koruma gibi eski görevlerini de sürdürecekler.

Bölge halkına yardım kapsamında hazırladıkları programları hayata geçirecekler.

Suriye Demokratik Güçleri’nin eğitimi ve desteklenmesi konusundaki çalışmalar sürecek. IŞİD’e karşı ortak mücadele sürecek. Bu bölgelerin havadan kontrolunu ve denetlenmesini sağlayacaklar. Tabi bir de petrol kuyularının korunması gibi yeni bir hedefleri de olacak.

ABD’den siyasi destek sözü aldık ancak bu söz yerine getirilmedi. Amerika’dan vaatlerini yerine getirmesini istiyorum.”

Bağdadi operasyonu

  • Mazlum Kobani:

”IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin öldürüldüğü operasyondaki rolümüz..

Amerikan güçlerinin tamamen çekilmesi halinde operasyon yapılamaz..Bu ortak bir operasyondu ne biz ne de ABD tek başımıza yapabilirdik. Operasyonun başarısı için ortak çalışmamız gerekiyordu.

Gerçeği söylemek gerekirse Ebubekir Bağdadi’nin nerede olduğunu biliyorduk, yerini ve içinde yaşadığı evi tespit etmiştik ve uzun süredir takip ediyorduk. Ama böyle bir operasyonun neticelendirilebilmesi için de daha güçlü askeri bir teknik ve güç gerekiyordu. Kısaca Amerikalılarınki gibi bir güç gerekiyordu.

Bağdadi, İdlib’e varana kadar takibimiz altında oldu.. Bağdadi yer değiştirdiği için orada operasyon yapabilmek için gerekli zaman yoktu. Tespit ettiğimiz ilk yerden de ABD’nin haberi yoktu, yani bu bizim kendi istihbaratımıza ait bir bilgiydi, paylaşmamıştık. Ki zaten o olduğundan emin olduğumuzda da Bağdadi yer değiştirdi ve İdlib’e gitti, daha sonra Amerikalılar’la birlikte bu konu üzerinde çalıştık.”

İLGİLİ HABER

amerikaninsesi – Ahmet Bozarslan

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.