HDP’li Mızraklı hakkında 15 yıla kadar hapis istemi

Selçuk Mızraklı hakkında ‘örgüt üyeliği’ suçlaması

Görevden alınarak tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı hakkında ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Selçuk Mızraklı

Mızraklı 19 Ağustos’ta görevden alınmış, 19 Ekim’de gözaltına alındıktan üç gün sonra tutuklanmıştı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Mızraklı hakkında hazırlanan iddianame, 11’inci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 3 sayfadan oluşan iddianamesinin;

  • Bir buçuk sayfası, Hicran Berna Ayverdi’nin aleyhteki ifadesine,
  • Diğer bir buçuk sayfada ise Mızraklı’nın katıldığı eylem ve etkinliklerin sıralanmasına ayrıldı.

Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianame, Mızraklı’nın tutuksuz yargılandığı dava dosyasıyla birleştirilmesi talebiyle Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Hicran Berna Ayverdi

  • İddianamede:

‘Mızraklı hakkında başlatılan soruşturma, Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hakkında kovuşturma yürüttüğü Hicran Berna Ayverdi’nin verdiği beyanlar üzerine başlatıldı…’

‘Mızraklı’nın KCK yapılanmasında olduğu ve Mızraklı ile aynı hastanede çalıştığını söyleyen Ayverdi, Mızraklı’nın hastanede kaçak olarak çalışan teknikerlerle birlikte sık sık örgüt mensuplarını ameliyat ettirdiği iddiasını dile getirildi.’

‘Hicran Berna Ayverdi iftira atıyor’

  • Selçuk Mızraklı:
  • ”İddiaları reddediyorum..
  • Ayverdi’yi tanımam..
  • Söz konusu şahsın beyanları yalan ve iftira. 2006-2015 yılında çalıştığı hastanede kayıt yapılmaksızın ameliyat yapılması mümkün değil..
  • Katıldığım eylemler partimin etkinlikleri..
  • Sosyal medya paylaşımlar bana ait..”

HDP’liler aleyhine ifade veren Ayverdi tahliye edildi

Görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Selçuk Mızraklı ve Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz aleyhine ifade veren Hicran Berna Ayverdi, ağırlaştırılmış müebbetle yargılandığı davadan tahliye edildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Selçuk Mızraklı ve Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz hakkında ifade veren Hicran Berna Ayverdi’nin, ifadesinin ardından “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılandığı davadan tahliye edildiği ortaya çıktı.

Hicran Berna Ayverdi, Mızraklı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı açıklandıktan sonra seçime 11 gün kala, 20 Mart 2019’da bulunduğu Kayseri Kapalı Kadın Cezaevi’nde “Mızraklı’nın bir örgüt mensubunu tedavi ettiği” yönünde, seçime 4 gün kala Kayapınar Belediye Eşbaşkanı Yılmaz hakkında ise “örgütün hukuk komisyonunda yer aldığı, taş atan çocukların tahliye edilmesi için mücadele verdiği” yönünde ifade vermişti.

Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Ayverdi hakkında, Mızraklı ve Yılmaz aleyhine verdiği ifadenin ardından “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” suçundan Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi yargılandığı davanın 5 Eylül 2019’da görülen duruşmasında, “Mevcut delil durumu, suç vasfının sanık lehine değişme ihtimali, tutuklulukta geçirdiği süre göz önüne alınarak” tahliye edilmesine karar verildi.

Etkin Pişmanlık Yasası’ndan faydalandığı belirtilen Ayverdi, 3 yıl sonra ilk kez seçime 11 gün kala Selçuk Mızraklı, 4 gün kala ise Keziban Yılmaz aleyhine ifade vermişti.

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.