‘KÜRTSÜZ BİR DÜNYA İSTİYORLAR’

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İstanbul teşkilatının kongresindeki konuştu.

Buldan: “Kürt halkının iradesini tanımayan, dikkate almayan hiçbir politikanın başarı şansı yoktur. Yarın el sıkışmak istediğiniz de tek bir Kürt bulamayacaksınız”

Pervin Buldan ve Sezai Temelli
  • Eş Genel Başkan Sezai Temelli:

“Bizi yan yana getirene bizi buluşturana bin selam olsun.”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, 3’üncü olağan kongresini ‘Umut ve Cesaretle Örgütlenelim Faşizmi Yenelim’ şiarıyla Küçükçekmece’deki Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde yaptı.

‘SAVAŞA KARŞI ÇIKAN TEK PARTİYİZ’

  • HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan:

”Kürt halkının iradesini dikkate almayan politikaların başarı şansı yok.

Hiçbir zaman zulüm karşısında diz çökmedik. Ne yaparlarsa yapsınlar HDP düşmedi, düşmeyecek. Ne yaparlarsa yapsınlar bizler susmadık susmayacağız, ne yaparlarsa yapsınlar diz çökmedik çökmeyeceğiz. Boyun eğmedik eğmeyeceğiz.” diye konuştu.

HDP, savaşa karşı çıkan tek parti. İşte bu ortak yaşamın birlikte yaşamanın esas gerekçesi ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında çıkan savaşlara karşı çıkmaktır. Bugün HDP savaşa karşı çıkan tek partidir şunu görüyoruz ki Afrin’le başlayıp Kuzey Suriye ile devam eden savaş başladığında karşı çıkan, ses çıkaran tek parti HDP olmuştur.

Biz biliyoruz ki ölerek ve öldürerek değil yaşayarak ve yaşatarak her şey mümkündür. Afrin savaşında ve bugün Rojava savaşında Türkiye’nin oraya asker göndermesi, oraya işgal girişimi bu savaşı başlatması kabul edilebilir bir durum değildir.

‘KÜRTSÜZ BİR DÜNYA İSTİYORLAR’

  • HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan:

”Kürtsüz bir dünya yaratmak istiyorlar. Nerede bir Kürt varsa o Kürde nefes aldırmamak istiyorlar. Bunu hem içeride hem dışarıda yapıyorlar. Kuzey Suriye’ye de bunun için gittiklerini biliyoruz. Sandılar ki Suriye’ye gittikleri zaman tüm dünya onları destekleyecek. Sandılar ki Kürtler eski Kürtler, sandılar ki bu coğrafya eski coğrafya. Sandılar ki dünya geçen yüzyıl ki dünya.

Sonuç; ülkeyi bütün dünyadan tecrit altına soktular. 2013 yılında başlayan ve 2015 yılına kadar devam eden barış ve müzakere sürecinde herkes gördü ki bu ülkede müzakere ve diyalogla masa etrafında oturup bütün sorunlar hallolabilecekken, konuşarak, müzakere ederek her sorun çözülebilecekken 2015’te bütün görüşmeleri bitirip Dolmabahçe Mutabakatını yok sayıp kendi iktidarlarını ayakta tutmaya çalıştılar.

Dolmabahçe Mutabakatı bu ülke için bir şanstı. Dolmabahçe Mutabakatı kabul edilmiş olsaydı yok sayılmasaydı, bugün ne Washington ne de Moskova’da ayrı bir mutabakat imzalanmak zorunda kalınmayacaktı.”

‘KÜRTLER OLMADAN DENKLEM KURULAMAZ’

  • HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan:

”Bu coğrafyada Kürtler olmadan hiçbir şekilde bir denge ve denklem artık kurulamaz. Bu gerçeği görmek yerine inkar ve imha politikalarında ısrar edenler sadece Türkiye’nin dışında değil Türkiye’nin içerde değil dışarıda da inkar ve imha politikasını sürdürmeye kararlı gözüküyorlar.

Evet, bugün Kürt halkına nefes almayı bile yasaklıyorlar. Kürt’sen seçilemezsin, Kürt’sen sana adalet hukuk yok. Kürt’sen senin seçildiğin belediyeye hırsızları atarım. Kürt’sen senin iradeni gasp ederim. Ama buradan sesleniyoruz. Yarın Diyarbakır meydanına, Hakkari meydanına, Van meydanına sandıkları kurun halkımız bir kez daha iradesine sahip çıkacak. Ve sizi bu sefer sadece kayyımlarla değil sizi iktidarınızla beraber sandığa gömmesini iyi bilecektir.

Siz zannediyorsunuz ki bu halk eski halk. Kürtler eskiden bunlara göz yumardı. Ama artık Kürtler değişti. Yarın Kürtlerle el sıkışmak istediğiniz de tek bir Kürt bulamayacaksınız.”

‘ Suriye Demokratik Meclisleri yoksa oradan çözüm çıkmaz.’

  • HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli:

”Demokratik ulus, radikal demokrasi mücadelemiz ile ne mutlu yan yana gelişimiz. Bizi yan yana getirene bizi buluşturana bin selam olsun.

AKP-MHP faşist bloğunun dayattığı bir tekçi rejim var. Bir Erdoğan rejimi var. Bugün bu rejim her türlü zulmü şiddet ile savaş politikaları ile saldırmaya devam ediyor. Kürt düşmanlığından beslenmeye devam ediyor. Kürt halkına halklarımıza her türlü şiddeti savaş politikalarını reva görüyor. Bugün Suriye’de yaşananlar tam da bunun sonucudur. Suriye’de siyasi çözümün yolunun açılması gerek. Bunun da yegane yolu oradaki halkların, başta Kürt halkı olmak üzere siyasal haklarına saygı duymakla mümkündür.

Suriye’de siyasi çözümün yolu demokratik anayasa yapım sürecinden geçer. Ki anayasa yapım sürecinde eğer Suriye Demokratik Meclisleri yoksa oradan çözüm çıkmaz.”

‘İSTANBUL’A KAYYIM ATAMAYA HAZIRLANIYORLAR’

  • HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli:

”Kayyımla talan, yolsuzluk, her türlü rüşvet ve o yerel ekonomi, halkın ekonomik kaynakları gasp edilmeye devam ediliyor. Kayyımla halkın iradesi yok sayılmaya devam ediliyor. Belediye başkanlarımızı, belediye meclis üyelerimizi tutukluyorlar. Bir suçları yok. Uydurulmuş fezlekeler var.

Dertleri belediyelerimizi gasp etmek. O kaynakları ele geçirmek. Kürt halkının iradesini yok saymak. Bu siyasi bir kırımdır, bunu kabul etmiyoruz. Bütün arkadaşlarımız bir an önce görevlerine dönmelidir.

Kayyıma sessiz kalmamak gerekiyor. Sessiz kalırsanız bir virüs gibi her yere yayılır. Bugün İstanbul’a İstanbul Boğazı’na kayyım atamaya hazırlanıyorlar. Dün de söyledik, kayyımlara sessiz kalırsanız bu faşist iktidar gelir kapınızı çalar. Bize soruyorlar pişman mısınız? 31 Mart’taki 23 Haziran seçimlerindeki stratejinizden pişman mısınız? Hayır, pişman değiliz.”

İLGİLİ HABER

gazeteduvar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: