GENEL

Tel Abyad’da sivillere saldırı çok sayıda ölü var…

Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ve Anadolu Ajansı..

Suriye’nin Türkiye sınırına yakın kentlerinden Tel Abyad’da bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda en az 13 kişi öldü ve 30’dan fazla yaralı var

Tel Abyad, Suriye sınırındaki Akçakale’den görülebilecek yakınlıkta

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ve Anadolu Ajansı’na dayandırarak aktardığı haberde saldırının bomba yüklü araçla Cumartesi günü ilçe merkezindeki pazar yerine düzenlendiği kaydedildi.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, saldırıda sivillerin hedef alındığını açıkladı.

Şanlıurfa’nın karşısındaki Tel Abyad kent merkezindeki pazar yerinde öğleden sonra bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi.

Demirören Haber Ajansı (DHA), büyük gürültüyle meydana gelen ve Akçakale’den de duyulan patlamanın ardından olay yerine çok sayıda sağlık ekibi sevk edildiğini ve yaralananların Akçakale Devlet Hastenesi’ne kaldırıldığını duyurdu.

  • MSB:

”YPG/PKK tarafından Telabyad’da pazar yerinde bombalı aracın patlatılması sonucu 13 sivil hayatını kaybetti, 20 civarında sivil yaralandı. Tüm ülkeleri terör örgütüne karşı tavır almaya davet ediyoruz.”

  • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın:

“Bu saldırı, YPG terör örgütünün gerçek ve kanlı yüzünü bir kez daha ortaya koymuştur.”

Suriye Demokratik Güçleri’nden saldırıyla ilgili açıklama gelmedi.

Alman haber ajansı dpa, kentteki sağlık ekiplerine dayandırdığı verilerde yaşamını yitirenlerin sayısının en az 15 olduğunu, saldırı sonucu en az 30 kişinin yaralandığını belirtti. 

En az 13 kişinin öldüğünü duyuran Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırıda sivillerin yanı sıra Türkiye destekli milislerin de yaşamını yitirdiğini veya yaralandığını kaydetti.

Saldırının sorumlusu

Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı. Ancak Türkiye saldırıdan YPG’yi sorumlu tuttu.

Tel Abyad, Türkiye’nin 9 Ekim’de başlattığı Barış Pınarı Harekatı sonrasında Türkiye’nin desteklediği yerel muhalif grupların kontroluna geçmişti.

Suriye’deki iç savaşın başlamasından sonra önce muhalif grupların ardından bir süre IŞİD’in kontroluna geçen Tel Abyad, Türkiye’nin operasyonuna kadar da YPG’nin elindeydi.

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: