'Kürtler’in hakları ve siyaseti konularında eleştirel tartışmaya girmek daha da yasaklı hale geldi..'

‘Türkiye’de yüzlerce kişi gözaltına alındı’

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki askeri operasyonu hakkında yorum ya da haberlerinden dolayı Türkiye’de yüzlerce kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü
  • Uluslararası Af Örgütü:

”Gözaltına alınanlara tuhaf suçlamaların yöneltildiğini, Türk hükümetinin eleştirel seslere yönelik baskısını daha da yoğunlaştırdığını belirtmek isteriz..”

‘Şikayet edemeyiz’ başlıklı raporda;

Barış Pınarı Harekatı’na, Türkiye’de hükümetin resmi çizgisinin dışına çıkan herkesi hedef alan bir baskı dalgasının eşlik ettiğini gözlemliyoruz..

Gazeteciler, sosyal medya kullanıcıları ve protestocular ‘terörizm”le suçlanıyor ve cezai soruşturma, keyfi gözaltı ve seyahat yasaklarına maruz kalıyorlar..

  • Uluslararası Af Örgütü Avrupa Direktörü Marie Struthers:

”Tanklar Suriye sınırından geçerken, hükümet bunu medya, sosyal medya ve sokaklardaki muhalif sesleri yok etme amacı taşıyan bir kampanya başlatmak için fırsat olarak kullandı. Kürtler’in hakları ve siyaseti konularında eleştirel tartışmaya girmek daha da yasaklı hale geldi..

Askeri müdahaleyle ilgili konuşulanlar sıkı bir denetim altına alındı. Türkiye’nin askeri operasyonu hakkında muhalif fikirler dile getiren yüzlerce kişi gözaltına alındı ve terörle mücadele yasaları altında haklarında soruşturmalar açıldı..”

Raporda 10 Ekim’de RTÜK’ün medya kuruluşlarına ‘askerlerin morali ya da motivasyonunu olumsuz etkileyici ya da vatandaşları yanıltıcı yayınlara’ sıfır tolerans gösterileceği uyarısının ardından gözaltına alınan ya da evlerine baskın düzenlenen gazetecilerle ilgili ayrıntılar listelendi.

Resmi rakamlara göre;

Operasyonun sadece ilk haftasında 839 sosyal medya hesabı, ‘suç içeriği olan paylaşımlar’ sebebiyle soruşturuldu, 186 kişi polis gözaltısına alındı ve 24’ü de mahkeme öncesi gözaltında tutuldu..

Barış Pınarı Harekatı, hükümet tarafından muhalif politikacılar ve aktivistler üzerindeki baskıyı arttırmak için gerekçe olarak kullanıldı..

  • Uluslararası Af Örgütü Avrupa Direktörü Marie Struthers:

”Askeri operasyonun başlamasından bu yana Türkiye’de zaten kökleşmiş sansür ve korku iklimi daha da derinleşti.

Türk yetkililer hoşlarına gitmeyen fikirleri susturmaya son vermeli ve devam eden baskı ortamını kaldırmalı.

Türkiye’nin askeri operasyonlarına muhalefetlerini barışçıl biçimde dile getirdikleri için hedef alınanlara yönelik tüm suçlamalar ve soruşturmalar derhal düşürülmeli.”

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: