GÜNDEM

ABD’nin Terörle Mücadele Raporunda Türkiye!

‘Muhalif gruplar…endişeliyiz… Bu gruplar Türk ordusuyla aynı disiplin düzeyine sahip değil.”

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2018 yılı terörle mücadele faaliyetlerinin değerlendirildiği raporunu yayınladı.

ABD Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Nathan Sales, Türkiye’nin Suriye operasyonuna değindi.

  • Nathan Sales:

”Türkiye’nin ABD’yle mutabakatta yer alan güvencelere uymasını bekliyoruz…”

‘Bu gruplar Türk ordusuyla aynı disiplin düzeyine sahip değil

Türkiye’nin Suriye operasyonunda sahada işbirliği yaptığı muhalif gruplar ve Türkiye’nin operasyonunun ardından firar eden IŞİD militanlarına ilişkin son durum nedir?

  • Nathan Sales:

”Muhalif gruplar…Bu grupların bazıları konusunda endişeliyiz. Bu gruplar Türk ordusuyla aynı disiplin düzeyine sahip değil. Türkiye’nin ABD ile mutabakatta ifade edilen bütün güvencelere uymasını bekliyoruz..

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyonu ardından yaklaşık 100 IŞİD’li firar etti. General Mazlum’un verdiği bilgiye göre bunların çoğunluğu yeniden yakalandı. Türkiye’den IŞİD savaşçılarının emin bir şekilde tutulacağına ve çatışmaya dönmemelerinin sağlanacağına ilişkin taahhüdüne uymasını bekliyoruz”

‘Bağdadi’nin ölümünün ardından her şeye hazırlıklıyız

Bağdadi’nin ölmesinin ardından terör örgütünün liderliğine Kureyşi’nin getirilmesi..

  • Nathan Sales:

”Örgüt, lider kadrosundaki değişimden bağımsız olarak aynı miktarda sistematik baskıyla karşı karşıya kalmaya devam edecek.. Örgütle sadece askeri değil, finansal açıdan da mücadele devam edecek.. örgütün Bağdadi’nin ölümünün ardından intikam saldırısı düzenleyebileceği konusunda da; ‘Her şeye hazırlıklıyız’..

Önümüzdeki dönemde IŞİD’den ne gibi yeni tehditlerin gelebileceği.. ‘yalnız kurt’ olarak adlandırılan ve örgütün ideolojisinden etkilenerek tek başına girişilen saldırılar konusunda tetikte olunması gerektiğinin altını çizmeliyim. ‘Çok boyutlu ve dinamik’ tehditle mücadelede geniş bir araç yelpazesinin kullanılmasının gerekiyor.”

‘Türkiye PKK ve IŞİD’le sınırları içinde ve dışında mücadele ediyor

Raporun Türkiye bölümünde;

”Türkiye, sınırları içinde ve dışında PKK ve IŞİD’le mücadeleye devam ediyor.. Türkiye, uluslararası terörle mücadeleye aktif katkıda bulunan ülkelerden biri..

Türkiye, Suriye ve Irak’ta savaşan IŞİD ve diğer terör örgütlerine katılmak isteyen yabancı terörist savaşçılar için bir kaynak ve transit ülke.. Türkiye, IŞİD’le Mücadele Küresel Koalisyonu’nun aktif bir üyesi, IŞİD’le Mücadele Yabancı Terörist Savaşçılar Çalışma Grubu’nun da eşbaşkanı..

23 Ekim itibariyla Türkiye’nin Ülkeye Giriş Yasağı listesinde 70 bin kişi var..Türkiye, terörizm bağlantılı olduğu şüphesiyle 6 bin kişiyi sınır dışı etti..

PKK, Türkiye’de ve Türkiye dışındaki çıkarlarına yönelik terör saldırılarına devam ediyor.. Türk güvenlik güçleri de hem içerde hem de Irak’ın kuzeyinde hava saldırılarıyla hem de Suriye’de operasyonlar yürütüyor..

ABD’nin terörle mücadele ortağı olan Türkiye, PKK’nın teşkil ettiği terör tehdidine karşı ABD yardımı almaya devam ediyor.. ABD, Kasım ayında 3 üst düzey PKK liderini ‘Adalet İçin Ödül’ programı kapsamına aldı. PKK liderleriyle ilgili bilgi verenlere 12 milyon dolar para ödülü vaat edildi.”

‘FETÖ ABD’nin terör örgfütü listesinde değil

Terörle mücadele raporunda:

”Türk hükümeti, 2016 yılı Temmuz ayındaki darbe girişiminin ardından Fethullah Gülen hareketini ‘Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’ olarak niteledi, FETÖ, ABD’nin terör örgütü listesinde değil..

Türk hükümetinin bu kararı, Türk vatandaşlarının yanı sıra, ABD’nin diplomatik misyonlarında görev yapan ABD vatandaşlarının ve Türk çalışanların FETÖ ya da terör bağlantılı olduğu iddia edilen suçlamalarla ve sıklıkla da yeterli delil olmadan tutuklanmalarıyla sonuçlandı..”

‘Türkiye’de terörün geniş bir tanımı var

”Türkiye’nin geniş bir terör tanımı var. Bu tanım, anayasal düzene, devletin iç ve dış güvenliğine karşı işlenen suçları da kapsıyor.., Hükümet de düzenli olarak ifade özgürlüğü ve toplanma hakkının meşru şekilde kullanılmasını suç haline getirmek amacıyla bu terör tanımını kullanıyor..

Türkiye Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgilere göre, 11 Aralık’a kadar IŞİD’e yönelik 1206 operasyonun düzenlendi. IŞİD üyesi olduğundan şüphelenilen 854 kişi de yakalandı. Türkiye, zaman zaman bazı yabancı terörist savaşçıları, göndereceği ülkelere önceden haber vermeden sınır dışı ediyor..

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı’na bağlı olan Diyanet İşleri Başkanlığı, İslam’ın kapsayıcı halini teşvik ederek terör örgütlerinin vermeye çalıştığı mesajlarla mücadele ettiğini belirtiyor ama Türkiye’de görev yapan bütün Sünni imamlar resmi olarak Diyanet çalışanı olmak zorunda.”

‘PKK bağlantılı olanlar dahil Marksist grupların Suriye topraklarındaki faaliyeti Türkiye için güvenlik kaygısı

Raporun Suriye bölümünde:

”Esat rejiminin son 10 yıl içinde El Kaide’ye alan açacak şekilde gösterdiği tavrı ve diğer terör gruplarının Irak savaşı sırasında yabancı terörist savaşçıların faaliyetlerinin önünü açması, Suriye’de El Kaide, IŞİD ve onlarla bağlantılı terör şebekelerinin büyümesine katkıda bulundu..

Suriye hükümeti, 2014 yılı öncesinde ABD askerleriyle çatışma amacıyla, teröristlerin Suriye’den Irak’a geçişlerine yıllarca göz yumduğu belgelidir. Bu şebekeler 2018 yılında Suriye ve Irak halkını ezen terör unsurları arasındaydı..

ABD’nin terör örgütü listesinde olan İran yanlısı Şii milis grupları, Esat rejimi adına savaşmak amacıyla Suriye’ye geçmeye devam ediyor..

PKK bağlantılı gruplar dahil Marksist grupların Suriye topraklarında faaliyet göstermesi Türkiye için bir güvenlik kaygısı.”

‘IŞİD yeni koşullara uyum kapasitesini kanıtladı

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın terörle mücadele raporunda:

”IŞİD’in Irak ve Suriye’de elindeki toprakları kaybetmesine ve küresel koalisyonun IŞİD’le mücadeledeki başarısına rağmen, örgüt, yeni koşullara uyum sağlama kapasitesini kanıtladı..

ABD ve ortakları, Suriye ve Irak’ta toplam 100 bin kilometrekarelik alanı IŞİD’den kurtardı. Sahada kazanılan bu başarılar 2019 yılında, ‘sözde hilafetin’ yok edilmesi için gereken zemini sağladı..

İran destekli terörizme azami baskı uygulanıyor. İran devlet aktörleri ve vekaletlerine yönelik yaptırımların kapsamı genişletildi..

2018 yılı içinde terörle mücadelede kazanılan bu başarılara rağmen, teröre ilişkin tablo karmaşık. IŞİD fiziksel olarak neredeyse bütün topraklarını kaybetmesine rağmen, özellikle üyelerini internet üzerinden etkilemeye ve yönlendirmeye devam ederek, yeni koşullara uyum sağlama kapasitesini gösterdi. Terör örgütünün küresel varlığı, bağlantılı başka terör gruplarının yanı sıra Ortadoğu, Güney ve Doğu Asya ve Afrika’daki saldırılarla evrildi..

Suriye ve Irak’ta sahada savaş tecrübesi kazandıktan sonra kendi ülkelerine dönen ya da üçüncü ülkelere giden teröristler yeni riskler oluştur. ‘devlet dışı aktör ortak’ olarak nitelenen Suriye Demokratik Güçleri tarafından yüzlerce IŞİD savaşçısı yakalanıp gözaltına alındı.

ABD, yabancı terörist savaşçıların geri alınıp yargılanması konusunda diğer ülkelere öncü bir örnek teşkil ediyor ve diğer ülkelere de aynı adımı atmaya çağırıyoruz.. IŞİD’in ideolojisinden etkilenen teröristler; otel, restoran, stadyum ya da kamuya açık diğer yerler dahil olmak üzere yumuşak hedeflere yönelik saldırı planlayıp hayata geçirdiğine dikkat çekmek isteriz..Fransa’nın Strasburg kentinde 3 kişinin hayatını kaybettiği ve 12 kişinin yaralandığı noel çarşısına yönelik saldırı, bu teröristlerin Batı Avrupa’nın kalbini vurma kapasitesini gösteriyor..”

‘İran dünyada terörizmin en büyük devlet destekçisi

Raporda:

”İran dünyada terörizmin en büyük devlet destekçisi..İran rejimi kendi vekalet unsurları olarak hizmet eden terör gruplarını desteklemek ve dünya çapında olumsuz nüfuzunu genişletmek amacıyla yılda yaklaşık 1 milyar dolar harcıyor..

Hizbullah, Hamas ve Filistin topraklarındaki İslami Cihad gibi grupları destekleyen İran, özellikle Avrupa’da kendi terör eylemlerini hayata geçiriyor..

Ocak ayında Alman yetkilileri, İran Devrim Muhafızları’nın elit birliği olarak bilinen Kudüs Gücü’ne mensup görevlileri soruşturdu.

2018 yılı yaz aylarında da Belçika, Fransa ve Almanya’daki yetkililer Fransa’nın başkenti Paris yakınlarında siyasi bir mitinge yönelik bombalı saldırıyı önledi.

Tahran, El Kaide’ye destek veren şebekenin faaliyet göstermesine izin veriyor ve bu şebeke Afganistan ve Suriye’deki savaş bölgelerine savaşçı ve para gönderiyor..

Teröristlerin kullandığı taktik ve teknoloji, 2018 yılı içinde değişti. Terör grupları ticari amaçlı drone ve şifreli iletişim yöntemlerinin yanı sıra düşük teknolojik imkanlı ya da bıçaklı saldırılar gibi yöntemleri kullanmaya başladı. Bunlar da uluslararası terörle mücadele camiası için yeni zorluklar getiriyor.”

İLGİLİ HABER

amerikaninsesi

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: