EKONOMİ

HÜKÜMET KRİZE ÇARE ARIYOR

 Kamu bankaları, istihdam şartlı kredi verecek.

Yüksek oranlı işsizliğe çare olabilmek amacıyla kamu bankaları, istihdam şartlı kredi verecek.

Uzmanlar,kamu bankalarının devreye sokulmasının yanlış olduğu görüşünde…

Hükümet, ekonomiyi canlandırmak ve yüksek işsizliğe çare bulabilmek için kamu bankalarını yeniden devreye soktu.

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ‘işsizlikle mücadele adımı’ diye duyurduğu İstihdam Kredi Paketi:

Üç kamu bankasının, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın, istihdamı artırmak koşuluyla, imalat, hizmet, devam eden konut projeleri ve yurtdışı müteahhitlik sektörüne kredi vermesini öngörüyor.

Bankalar, en az 5 kişilik istihdam artırmak karşılığında, 5 bin TL ile 200 bin TL arasında kredi verecek. Yurtdışı müteahhitlik sektörü hariç, diğer sektörlere enflasyonun (TÜFE) iki puan üstünde veya yüzde 12 faiz oranıyla kredi verilecek.

‘Özel bankalar da kapsamda olsun

Uzmanlar, paketi ‘iyi niyetli’ bulurken, kamu bankalarının devreye sokulmasının yanlış olduğu görüşünde birleşiyor.

 • Ekonomist Mustafa Sönmez:

”’işsizlikle mücadele adımı’  İyi niyetli olmakla beraber pek çok firmayı memnun edecek bir önlem değil…

Sanayii sektöründe, kıdem ve ihbar tazminatları yüzünden eleman çıkarılamıyor ancak zam da yapılmıyor…

Sadece kamu bankalarını seferber ederek, 4,5 milyon işsize, ne kadar istihdam yaratabilirsiniz? Tüm bankaların kredi açabileceği, sağlıklı bir makroekonomi politikası izlenirse, istihdam paketine de gerek kalmaz.”

 • Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) araştırma uzmanı Enis Bağdadioğlu:

”İstihdamı teşvik önemli ama bunun kamu bankaları aracılığıyla yapılması yanlış, eğer piyasa koşulları geçerli olmayacaksa özel bankalar da kapsamda olsun. Toplanan mevduatın düşük faizli krediyle kullandırılması kamu kaynaklarında israfa ve zarara yol açar…

Kredi ve teşvikin selektif olarak ve sektör dikkate alınarak farklılaşmasını olumlu buluyorum…Hükümet açısından ekonomik krizin varlığını ve istihdam-işsizlik konusunda kötüye gidişi zımni olsa da kabul etmesi olumlu.”

 • Uluslararası finans uzmanı Dr. Murat Kubilay:

”Yüzde 1-2 daha düşük maliyetli faizle piyasayı canlandırmanın imkanı yoktur. Asıl önemlisi krediye erişemeyenlerin krediye erişimidir. Başta inşaat olmak üzere özel bankalardan kredi alamayan sektörlerin işletme sermayelerini tamamlayıp, yollarına devam etmesi amaçlanıyor. Belirli düzeyde batıkların devlet bankalarına kalacağı bilindiğinden istihdam da bu pakete ilintilenmiş…”

İnşaata sınırsız kredi

Bankalar, ek 5 kişilik istihdam karşılığında;

 • Tekstil ve konfeksiyon sektörüne 100 bin,
 • Diğer imalat sektörüne 200 bin TL’ye kadar kredi verecek.
 • Temizlik ve güvenlik şirketlerine 5 bin,
 • Çağrı merkezlerine 20 bin,
 • Turizm sektörüne 50 bin,
 • Yazılım sektörüne ise 100 bin TL kredi verileceği duyuruldu.

Ekonomik krizden en çok etkilenen ve en çok işçi çıkaran, konut projeleri yapan inşaat firmaları ise, projelerini tamamlamak için ihtiyaç duydukları kadar bankalardan kredi alabilecek.

İnşaat şirketleri için istihdam şartı da aranmayacak. Beş yıl vadeli krediler, imalat ve emek yoğun sektörlere verilecek krediler, 1 yıl geri ödemesiz, inşaat sektöründe 2 yıl olacak.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) araştırma uzmanı Enis Bağdadioğlu:

”Kredi paketinde inşaat sektörüne ayrıcalık yapılması…İnşaat sektörü sıkıntıda, istihdam yaratması değil, yaptığı projeleri satabilmesi ön planda, yoksa batacaklar ve domino etkisi tüm ekonomiye yayılacak.”

İnşaatı kurtarma operasyonu

 • Uluslararası finans uzmanı Dr. Murat Kubilay:

“Türkiye inşaattan gelen istihdam ile büyüyor olsaydı şu andaki sıkıntılara düşmezdi…

Son iki yılda 600 bin kişi bu sektörde işsiz kaldı…Bu kişilerin belirli bir bölümüne istihdam sağlanabilir…Belirli derecede istihdama etkisi olacak ama aynı oranda da başta inşaat olmak üzere batık şirketlerin kredi borcu devlete, vatandaşın sırtına kalacak. Artı etkisi ile eksi etkisi birbirini götürecektir.”

 • Ekonomist Mustafa Sönmez:

”En çok istihdam kaybı inşaat sektöründe olduğunu hatırlatırım…Sektörün esas sıkıntısı bitmeyen projeler değil, biten projelerin satılamaması.”

Kamu bankaları faiz indirecek

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, kamu bankalarının istihdam şartlı kredinin dışında, firmalara 1 Kasım’dan itibaren 200 baz puan daha ucuza kredi vereceğini de duyurdu.

Kamu bankaları yüzde 12,5 ile 15 arasında verdikleri ticari kredilere, yüzde 11 ile 13,5 arasında faiz oranları uygulayacak. Bu oranlar 2014 yılından bu yana en düşük ticari kredi faiz oranları olacak.

Kamu bankalarının faiz oranlarını indirmesine rağmen özel bankalar mevcut kredi faizlerinde direniyor ve yeni kredi açmıyor.

 • Ekonomist Mustafa Sönmez:

”Özel bankaların mevcut kredi faizlerinde direnmesinin nedeni? Verdikleri krediler geri dönmüş değil. İkincisi, topladıkları mevduatın çok üzerinde kredi vermiş durumdalar. Böyle bir riske girmek istemiyorlar. Geriye hükümetin elindeki bankalar kalıyor. Bunları zarara uğratmak pahasına (Hazine’den fonlanıyorlar) krediye zorluyorlar.”

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle TürkçeAslı Işık

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: