Esat, ‘Trump bugüne kadar ki en açık sözlü ABD Başkanı’

‘Nihai Hedefimiz Kuzeyde de Denetimi Ele Almak’

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı konusunda da açıklamalar yaptı.

 • Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat:

”Suriye’nin kuzeyindeki bölgede de yeniden kontrolü ele almak istiyoruz. Bunun da aşama aşama olmasını bekliyorum..

Türkiye ve Rusya arasında varılan mutabakatı pozitif bir gelişme olarak nitelendiriyorum ve bunun Şam’ın hedeflerine ulaşmasına yardımcı bir adım olacağını değerlendiriyorum..

Şu anki durum tüm hedeflere ulaşmayı sağlamayabilir ama bu bölgenin yakın gelecekte özgürleşmesinin yolunu açacaktır..

Silahlı Örgütler

 • Beşar Esat:

”Suriye’nin kuzeyindeki silahlı YPG/PYD unsurlarıyla ilgili olarak da… Silahlarını hemen bırakmasını beklemediğimiz gruplar var ama nihai hedef bunların daha önceden olduğu gibi tamamen hükümetin kontrolu altına girmeleridir.”

Asker Çekme kararı

 • Beşar Esat:

”ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den asker çekme kararı… Amerika’nın sadece petrol bölgelerinde asker bulundurma kararından memnun olmadık.. Amerika’nın Irak’ta yaptığı gibi petrol alanları üzerinde işgalci davranıyor. Malesef ülkem şu an buna karşı koyabilecek güçte değil. Ancak Suriyeliler’in buna direnmesi durumunda, bir gün Amerika’nın da topraklarımızdan çekilmek durumunda kalacağını belirtmeliyim..

Trump, açık ve net bir biçimde sadece petrol bölgelerinde kalacaklarını söyleyerek bugüne kadar ki en açık sözlü ABD Başkanı oldu.”

Esad: SDG’den silahlarını derhal bırakmalarını bekleyemeyiz

 • Beşar Esad:

”Suriye’nin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün korunması prensibine bağlı kaldım. Soçi mutabakatı, Türkiye’yi durdurdu ve ABD müdahalesinin yolunu tıkadı..

Kişisel olarak, Erdoğan’ın grubundan ya da onun ideolojisini temsil eden biriyle el sıkışmak zorunda kalırsam, böyle bir toplantıdan onur duymazdım. Ancak ulusların çıkarları söz konusu olduğunda, kişisel duygularımızı bir kenara bırakmalıyız..”

‘SİLAHLARINI DERHAL BIRAKMALARINI İSTEYEMEYİZ’

 • Beşar Esad:

”Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kontrolündeki bölgeler Suriye devletine teslim edildi mi?.. Sahada, devletin yokluğunda oluşmuş, dikkate almamız gereken durumlar var ve bunların üzerine eğilmek zaman alacak. Ortada silahlı gruplar bulunuyor. Bunlardan silahlarını derhal bırakmalarını bekleyemeyiz. Bizler bunu kendilerinden istemeyeceğiz. Bizlerin de politikasının aşamalı ve rasyonel olması gerekiyor. Lâkin nihai hedefimiz, geçmişte olduğu gibi devletin tam kontrolünü sağlamaktır.”

‘AMERİKALILAR VE ERDOĞAN ARASINDA BİR TİYATRO’

 • Beşar Esad:

”Suriye’deki ‘savaşın’ ilk gününden beri Erdoğan’ın temel hedefinin bir tampon bölge yaratmak olduğunu daha önce de defalarca söyledim. Ancak Obama bunu reddetmişti. Şimdi ise bu doğrultuda hareketlenmeler görüyoruz. Bu, Obama’nın Trump’tan daha iyi olduğu anlamına mı geliyor?..

Hiçbir Amerikan başkanı üzerine bahse girmemeliyiz. Erdoğan saldırıyı yapmaya karar verdiğini Amerikalılara söylerken, Türkiye’yi bir süper güç olarak yansıtmayı amaçlıyordu ve kendi kararlarını verdiğini göstermek istiyordu. Ancak bütün bunlar Amerikalılar ile Erdoğan arasında bir tiyatro oyunu.”

‘YA SİLAH TESLİMİ YA SAVAŞ’

 • Beşar Esad:

”Rusya’nın Suriye politikası, günümüzde ki gerçeklilikle bağlantılı. Rusya-Türkiye anlaşması daimi değil geçici nitelik taşıyor. Bizler, nihai ve stratejik hedefleri taktikten ayırt etmeliyiz..

Rusya, Türkiye-ABD anlaşmasının bir parçası değil. Rusya’nın yaptığı anlaşmalar her zaman açık, Rusya’nın politikasında gizli hiçbir şey yok ve bu bizim için çok olumlu..

İdlib’deki militanların, Türkiye’ye gitmemeleri durumunda iki yolu kaldı;

 • İlki, silah teslim etmek ve uzlaşı programına uygun olarak rehabilitasyondan geçmek.
 • İkinci yol savaş.

Başka seçenek yok, ne bizim ne de onların. Sadece bu iki seçenek..”

‘TÜRKİYE İLE ASKERİ DÜZEYDE GÖRÜŞÜYORUZ’

 • Beşar Esad:

”Türkiye ile temaslara ilişkin.. Erdoğan ile görüşme konusunda ne hissedeceğimi soruyorsanız, ben kişisel olarak, Erdoğan’ın grubundan ya da onun ideolojisini temsil eden biriyle el sıkışmak zorunda kalırsam, böyle bir toplantıdan onur duymazdım. Ancak ulusların çıkarları söz konusu olduğunda, kişisel duygularımızı bir kenara bırakmalıyız. Eğer bir araya gelmek sonuç verecekse, ulusların çıkarları için her şeyin yapılması gerektiğini söyleyebilirim..

Bu, devlet sorumluluğudur. Türkler için koşullar değişmediği sürece, bir görüşmenin sonuç vereceğini zannetmiyorum. Erdoğan ve destekçileri fırsatçı oldukları için, fırsatçı bir organizasyona ve fırsatçı bir ideolojiye bağlı oldukları için, sonuçları değişen koşullara göre oluşturacaklardır. Baskı altında olduklarında, iç ve dış koşullarına ya da Suriye’deki başarısızlıklarına bağlı olarak, sonuç geliştirebilirler..

Türkiye ile askeri düzeyde görüşüyoruz. Keseb’de muhtemelen iki veya üç toplantı yapıldı ve Rusya’da bir veya daha fazla toplantı yapıldı. Sayıyı tam olarak hatırlamıyorum, zira son iki yılda meydana geldiler. Ancak gerçek bir sonuç olmadı. En azından Astana’da kararlaştırılan İdlib’in silahtan arındırılmış bölgesinden çekilme ile ilgili bir çözüme ulaşmayı bekliyorduk. Bu yaşanmadı.”

‘TÜRKLER KARDEŞ BİR HALK OLARAK KALMALIDIR’

 • Beşar Esad:

”Bizim için İsrail ile onlar (Türkiye) arasındaki fark, (İsrail’in) devlet olarak varlığını tanımıyor oluşumuzdur. Biz İsrail halkının varlığını tanımıyoruz. Milattan birkaç yüzyıl önce var olan İsrail halkından başka bir İsrail halkı yoktur. Şimdi onlar, gelip toprak işgal eden ve insanlarını yerlerinden eden diasporadır.

Türk halkı ise vardır ve bizim komşularımızdır. İyi-kötü bir tarihimiz var. Türkiye bir devlet olarak vardır ve bizim komşu ülkemizdir. Türkiye var olmaya devam edecektir ve Türkler de kardeş bir halk olarak kalmalıdır.

Erdoğan başta Suriye halkına düşmanlık yaratmak için Türk halkını arkasına alabileceğini zannetti ancak eli boş döndü. Bakış açımızın böyle olmaması konusunda dikkatli olmak zorundayız.

Şunu tekrar vurguluyorum, bazı insanlar, siyasi güçler değil, Türk ordusu ve güvenlik kuruluşları Erdoğan’a karşılar. Bizi onlarla görüşmeye iten sebep de buydu.

Rus ve İranlı dostlarımızla yaptığımız görüşmelerin de konusu buydu. ‘Evet, sizi savunuyoruz ancak en nihayetinde bu meselenin asıl sahipleri sizlersiniz’ dediler. Bu doğru, topraklar bizim ve mesele de bizim, dolayısıyla herhangi bir sonuç ummasak da onlarla doğrudan görüşme düzenleme gibi bir görevimiz var. Belki sonuç elde edebileceğimiz günler de gelecektir, başta Türkiye’nin iç durumundakiler olmak üzere, dünyadaki ve Suriye’deki değişiklilerle birlikte.”

‘BAĞDADİ’NİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNE İNANMIYORUZ’

 • Beşar Esad:

”IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin yok edilmesi konusunda ABD ile temaslarımız olmadı ve deliller sunulmadan gerçekten öldürüldüğüne inanmayacağız.. Daha da önemlisi, bu operasyonun gerçekten olup olmadığını bilmiyoruz.

ABD henüz IŞİD liderinin öldüğüne dair hiçbir delil sunmadı. Suriye’nin ABD’ye bu konuda yardımcı olduğu konusunda ise haberlerden öğrendik. Terör ideolojisi yaşadığı sürece Bağdadi ve diğer militanların ölümünün hiçbir şey değiştirmeyeceğinin altını çizmek isterim.”

İLGİLİ HABER

amerikaninsesi.

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.