DÜNYA

Azil Soruşturması Tasarısı Onaylandı!

Tasarı 196’ye karşı 232 oyla geçti.

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump hakkındaki azil soruşturması sürecini resmileştiren tasarıyı onayladı.

Azil süreci kapsamındaki ilk oylamasını yapan meclisin onayladığı tasarı, sürecin bundan sonra nasıl ilerleyeceğine ilişkin kuralları içeriyor.

Oylama, ilk resmi testi olması bakımından önem taşıyor.

Demokratlar, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk parti konumunda… 435 sandalyeden 234’ü Demokratların elinde bulunuyor…

Tasarının geçmesi için salt çoğunluk yetiyordu.

  • Tasarı 196’ye karşı 232 oyla geçti.

Oturuma Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi başkanlık etti. Kongre üyelerinin tamamına yakını parti çizgisine göre oy kullandı.

2020’nin ilk haftalarına kadar uzanabilecek bir soruşturma süreci resmen başlamış oldu.

Temsilciler Meclisi’ndeki soruşturmayı idare edecek olan çoğunluk Demokratlar için önemli bir zafer niteliğinde. Demokratlar bu sonuçla, Cumhuriyetçiler’in tanıklara celpname çıkarma ve Beyaz Saray avukatlarını tanık gösterme yeteneklerini kısma imkanına sahip olacak.

  • Cumhuriyetçiler:

”Bu sürecin bize ve Beyaz Saray aleyhine adil biçimde yürütülmedi. Sonuç Demokratlar açısından zafer olsa da Cumhuriyetçiler içinde azil soruşturmasına karşı duruşta fazla fire olmadığını da gösterdi.”

Tasarı Neler İçeriyor?

ABD Anayasası, azil soruşturması konusundaki temel kuralları belirlemede Temsilciler Meclisi’ne geniş yetkiler tanıyor.

Tasarı, azil süreci kapsamında kamuoyuna açık Kongre oturumları düzenlenmesi ve kapalı kapılar ardındaki toplantıların dökümlerinin yayınlanması çağrısını içeriyor.

Tasarı, süreç ilerlerken Cumhuriyetçi milletvekilleri ve Trump’ın sahip olacağı hakları listeliyor.

Demokratlar:

”Soruşturmalarla ilgili Meclis kurallarına uyduk. Trump’a karşı yürütülen bu girişimin parçası olarak kamuoyuna açık oturumlar düzenleme sözünü verdik.”

Kapalı kapılar ardındaki oturumda kilit isim konuşacak

Temsilciler Meclisi süreçle alakalı önemli bir oturuma daha sahne olacak. Başkan Trump’ın Ulusal Güvenlik Konseyi’nde Rusya konusundaki ana isim olan Tim Morrison kapalı kapılan ardında ifade verecek.

Azil soruşturmasını yürüten üç komisyonun üyeleri, oturumda Morrison’dan, Trump’ın Ukrayna’yla temasları hakkında yeni ayrıntılar vermesini bekliyor. Morrison, müzakerelerin içerisinde doğrudan yer almış bir isim.

Oysa Cumhuriyetçiler, soruşturmanın şimdiye kadarki safhasının çoğunlukla ikinci el kaynaklara dayandığı suçlamasını yöneltiyordu.

Komisyon üyeleri, çok daha tanınmış bir isim olan eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’dan da gelecek hafta ifade vermesini istedi.

Daha önceki oturumlara çağrılanlar, Bolton’un, Beyaz Saray tarafından Trump’ın siyasi rakiplerini soruşturması için Ukrayna Cumhurbaşkanı üzerinde baskı uygulama çabasından alarma geçtiği yönünde ifade vermişti.

Tasarının Genel Kurula Getirilmesi…

Temsilciler Meclisi’nin soruşturma sürecini tamamlayıp azil tasarısını genel kurula getirmesi halinde yine salt çoğunluk aranacak.

Eğer yeterli sayıya ulaşılır ve tasarı meclisten geçerse, süreç Trump’ın azledilip-azledilmemesi konusunda “mahkeme” vazifesi görecek Senato’ya taşınacak.

Ancak 100 üyeli Senato’da Cumhuriyetçiler çoğunlukta ve azil için salt çoğunluk yetmiyor, üçte ikilik çoğunluk gerekiyor.

Azil soruşturması, Başkan Trump’ın 25 Temmuz Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’ye görüşmesinde Ukrayna liderinden 2020 seçimlerinde olası Demokrat rakibi Joe Biden ve Ukrayna enerji şirketi Burisma’da bir dönem direktör olarak görev yapmış oğlunun iş faaliyetlerini araştırmasını istemesi konusuna odaklanıyor. Trump yanlış bir hareketinin olmadığında ısrarcı ve hakkında yürütülen azil soruşturmasını “düzmece” olarak niteliyor.

İLGİLİ HABER

amerikaninsesi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: