EKONOMİ

‘Kenevir pazarı’

KENEVİR

Uzun yıllar tıbbi amaçlar dışında Türkiye’de Kenevir üretimi yasak.

Prof. Dr. Şükrü Karataş: ‘2017 verilerine göre dünya kenevir pazarı 4 milyar dolar, 2025 yılında bu rakamın 11 milyar doları aşması bekleniyor’

Uzun yıllar tıbbi amaçlar dışında Türkiye’de Kenevir üretimi yasak. 2016 yılında 19 ilde üretimi serbest olan kenevirin onlarca sektörde 50 bin çeşide varan bir üretim skalası var.

  • İstanbul Aydın Üniversitesi Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şükrü Karataş:

“Konuya küresel bazda baktığımızda dünya kenevir pazarı 2017 yılında 4 milyar dolara ulaşmış durumda. 2025 yılında bu rakamın 11 milyar doları bulması bekleniyor” dedi.

KENEVİR OSMANLI DONANMASINDA KULLANILIRDI


”Dünya kenevir piyasasında zirveyi, hem tohum hem de endüstri anlamında Fransa ele ALDI.”

“Fransa’yı Çin ve İsrail takip ediyor. ABD’de de son dönemlerde kenevir üretimi sürekli bir artış gösteriyor. Oysa Türkiye kenevir üretiminde tarihten gelen bir avantaja sahip.”

”Osmanlı döneminde genellikle Karadeniz bölgesinde ekilen kenevir, liflerinin son derece dayanıklı olması nedeniyle çuval, halat ve ağ yapımında kullanılıyordu. Osmanlı donanmasının yelken, urgan ve halat ihtiyacını da karşılıyordu. Ana vatanı Türklerin ana yurdu Orta Asya olan kenevirin üretimi, Türkiye’de tıbbi amaçlar dışında, uluslararası anlaşmalar gereği yasaklanmıştı.”

  • Prof. Dr. Şükrü Karataş:

”2016 yılında Bakanlık iznine bağlı olarak izin verilen arazilerde 19 ilde serbest bırakıldı. Erdoğan’ın plastik poşetler yerine kenevirden yapılmış filelere dönüleceğini açıklaması, ardından Gıda Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’nin kenevir üretimine başlanacağını bildirmesi, tam da yerinde verilmiş son derece isabetli ve anlamlı bir beyan oldu”

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde ‘KENEVİR FORUMU’ Düzenleniyor.


“İstanbul Aydın Üniversitesi’nde 19 Ocak 2019 Cumartesi günü 2’nci Endüstriyel kenevir Forumu-Köye Dönüş Projesi” başlıklı bir etkinlik düzenliyoruz. Hayatın hemen hemen her alanında kullanılan, faydalarının saymakla bitirilemeyeceği kenevir tohumlarından dişi kenevirde bulunan uyuşturucu madde özelliği, ayrıca tohumundan soğuk presle elde edilen yağın faydası, onun saymakla bitmeyen faydalı özelliklerini gölgelememeli”

”Kullanım alanı ve yararları saymakla bitmeyen kenevir ekiminin bir devlet politikası olarak ele alınıp üretiminin teşvik edilmesi son derece yararlı ve umut verici. Bu hamlenin ekonomimize büyük bir katma değer sağlayacağını umuyoruz”

Kaynak

http://www.yurtgazetesi.com.tr/
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top