'Küçük yaştaki çocukları karı-koca gibi yaşamaya sürükleyen kişilerin sorumlu tutulması gerekiyor.'

Küçük yaştaki evliliklere tartışmalı çözüm!

Türkiye’de yargı reformu kapsamında hazırlanan ikinci pakette,küçük yaşta evlilikler ve nafaka ile ilgili yapılabilecek iki düzenleme tartışmalara yol açtı.

Erdoğan tarafından geçen Mayıs ayında açıklanan Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında çıkartılması hedeflenen paketlerden ikincisiyle ilgili çalışmalar devam ediyor.

Yaklaşık 160 maddelik düzenleme için toplamda 5 / 6 paketin çıkartılması hedefleniyor.

İkinci paketle ilgili hazırlıklar daha tamamlanmadan; nafaka ve küçük yaştaki evliliklerle ilgili iki düzenleme tartışmalara yol açtı.

KÜÇÜK YAŞTA EVLİLİK

  • Son halini almayan düzenlemeye göre:

”Çocuk ile şahıs arasındaki yaş farkının 10’un üzerinde olmaması ve evlilik gerçekleşmesi halinde cezanın ertelenmesi, düşünülüyor…

  • MHP’li vekiller:

”Şartlı ceza indirimi ve infaz düzenlemesi’ beklentimiz var. Bu kapsamda ‘küçük yaşta evlenmiş, ancak erkek cezaevinde olduğu için mağdur olan aileler’ için bir düzenleme de plan dahilinde.”

Bu mağduriyetin, açılan kamu davasının yaklaşık 5-6 yıl sürmesiyle de 2-3 çocuklu bir ailenin babasının hapse girmesi olarak oluştuğuna dikkat çekiliyor.

Sorunu gündeme getiren milletvekillerine göre Türkiye’de bu tür 5 bine yakın aile bulunuyor…

‘Tecavüzcüyle evlendirme zihniyeti devam ediyor

Prof.Dr. Adem Sözüer

Mağdur aileler siyasetçiler tarafından ‘göz boyama’ için kullanılıyor, düzenlemenin arkasında başka amaçlar bulunuyor…

Çocukları cinsel istismar suçundan cezaevinde bulunanları mağdurla evlendirerek cezasız bırakmak isteyenler bu konuyu sürekli gündemde tutuyor…

  • Prof.Dr. Adem Sözüer

”Tecavüzcüyle evlendirme uygulaması 2005’te yeni Türk Ceza Kanunu ile kaldırılmasına rağmen, belli kesimlerde bir zihniyet olarak maalesef duruyor. Toplumda tecavüzcüyle evlendirmeye karşı büyük tepki olduğu için özellikle siyasette bu açıkça ifade edilmiyor ama başka sorunların arkasına gizlenerek yine geri getirilmek isteniyor…

AKP, 2016 yılında ‘cebir tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın işlenen cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi durumunda cezanın uygulanmasının ertelenmesini’ teklif etmiş, ancak kadın dernekleri ve muhalefetten gelen büyük tepki üzerine geri adım atılmıştı…

15 yaşına gelmemiş çocuklar, aileleri tarafından bazen ‘davul zurnayla’, bazen de ‘imam nikahı’ adı altında bir araya getiriliyor. İki çocuk arasında ‘cebir, tehdit ya da hile’ ve dolayısıyla ‘istismar’ söz konusu olmadığı halde erkek çocuk, kanuna aykırı olarak cezalandırılıyor…

Aslında kanunen evlenmeleri mümkün olmamasına rağmen küçük yaştaki çocukları karı-koca gibi yaşamaya sürükleyen kişilerin sorumlu tutulması gerekiyor.”

SORUN YARGITAY’ın İÇTİHADI!

  • Prof.Dr. Adem Sözüer

”Sorun, Yargıtay’ın kanuna aykırı içtihadından kaynaklanıyor…

Kalıcı çözüm; aralarında 3 yaş fark olan akran çocukların birbirlerine karşı, cebir, tehdit veya hile olmadan gerçekleştirdikleri cinsel davranışlara, dünya örneklerinde olduğu gibi ceza verilmemesi.

Defalarca her alandan uzmanlar bunu önerdi, ama bence bilerek böyle çözülmüyor. Çünkü hâlâ kafalarda cinsel suçlarda mağduru tecavüzcü ile evlendirerek namusu kurtarma fikri ile 12 yaşını bitiren kız çocuklarını imam nikahı veya başka bir ad altında baş-göz etmeyi meşru gören bir zihniyet var.”

TÜİK verilerine göre 2018’de Türkiye’de 23 bin 906 çocuk yaşta evlilik var.

Eskisinden daha kararlıyız

Canan Güllü

Bu düzenlemeye karşı çıkıyoruz…

  • Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü:

Anayasa Mahkemesi; ‘resmi nikah olmadan dini nikah kıyılamaz’ maddesini 2016’da iptal etti ve resmiyetin içini boşaltılıp din insanlarının kıydığı nikahların önü açtı…

Şimdi diyorlar ki af getireceğiz, ama ortada bu karar dururken bu tür nikahların sayısı sürekli artacak. Hapistekiler çıkacak ama o zaman suç cezasız kalmayacak mı? Suçun cezası açıkta kaldığı ve suç işlemenin önüne engel koymadığınız müddetçe bugün bu affı yaparsınız ama 10 yıl sonra yine yapmak zorunda kalırsınız…

Bu affın getirilmesi durumunda, devlet, ‘tecavüze çanak tutmuş’ olacak…

Devlet affedici değildir, devletin affetme hakkı yoktur. Devletin gelecek nesillerini koruma görevi vardır ve bunu yapmak zorundadır.”

AKP – MHP ZİHNİYETİ

  • Düzenlemeyi getirmek isteyen AKP ile MHP:

”Bu, ‘tecavüzcüleri aklama’ değil…Erken yaşta evlilik yapmış ve bu evlilikten çocukları da olmuş ailelerin mağduriyetini gidermek.”

  • Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü:

”Kadın dernekleri olarak, düzenlemenin pakete konulması durumunda 2016’da gösterdiğimiz tepkiyi yinelemeye hazırlanıyoruz…

Şu an için resmi görüşmelerle konuyu halletmeye çalışıyoruz ancak her zamankinden daha kararlıyız…

Merhamet denilerek hukukun üstüne geçilemez, biz merhamet adaleti değil hukuk adaleti istiyoruz.”

Nafaka düzenlemesi ile kadınlara ev hapsi

İkinci yargı paketinde yer verilmesi düşünülen ve tepki çeken bir başka madde de yoksulluk nafakasının sınırlandırılması ile ilgili.

Henüz son halini almayan paket ile;

1-) Nafakanın iki yıldan az olmamak şartıyla evlilik süresi kadar verilmesi düşünülüyor.

Nafaka Hakkı Kadın Platformu ve TCK 103 Kadın Platformu üyesi 196 kadın örgütü, 18 Ekim’de ortak bir bildirge yayımlayarak düzenlemeye karşı çıkmıştı.

Yeni yargı paketinde;

2-) Kadınlara ve yaşlılara ev hapsi gibi düzenlemeler de öngörülüyor.

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız’ın yaptığı son açıklamaya göre MHP’nin talep ettiği şartlı ceza indiriminin kanunlaşması durumunda, ilk etapta 93 bin, zaman içinde ise 36 bin olmak üzere toplam 129 bin kişinin tahliye olması bekleniyor.

https://www.cafemedyam.com/2019/09/23/yargitay-2nci-hukuk-dairesi-baskani-nafaka-hakkinda-konustu/

© Deutsche Welle TürkçeGülsen Solaker

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: