Gökçek’in yıktırdığı bina için iki yıl sonra iptal kararı!

Tescilli kültür varlığı iken Melih Gökçek döneminde Koruma Kurulu kararıyla yıkılan tarihi İller Bankası binası..

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı davada mahkeme iptal kararı verdi.

Tarihi İller Bankası Binası
  • Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan:

“Yargı önünde sorumluların peşinin bırakmayacağız.”

‘TESCİLLİ KÜLTÜR VARLIĞI’

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin yargıya taşıdığı İller Bankası binasının yıkılmasına ilişkin karar, binanın yıkımından iki yıl sonra iptal edildi. 

Ankara 12’nci İdare Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediye eski Başkanı Melih Gökçek döneminde ‘Tescilli Kültür Varlığı’ iken yıkılan tarihi İller Bankası binası için hukuka uyarlılık görülmediği gerekçesiyle iptal kararı verdi.

‘MAHKEME, KÜLTÜR VE TARİH DERSİ VERDİ’

Mahkeme kararında;

‘Kentsel koruma planlaması esaslarına, eser niteliği taşıyan kültür varlıklarının korunmasına ve kentsel koruma ilkelerine, ilgili mevzuat ve hukuka uyarlılık görülmedi.’

  • Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan:

”Mahkemenin İller Bankası binasının yıkımına ilişkin Koruma Kurulu’nun kararını iptal eden kararı, haklılığımızı bir kez daha ortaya koymuştur. Ancak acılarımızı dindirmemiştir…

Mahkeme gerekçesiyle Koruma Kurulu’na kültür ve tarih dersi vermiştir. ‘Gelecek nesillerin kültür varlığı olan bir yapıyı özgün özellikleri ile görebilme hakkı korunmamıştır’ diyen mahkeme, koruma kurulunun kültür varlığının yitirilmesine neden olduğunu belirterek, kurul üyelerinin zaten fiilen mümkün olmayan bir kararın altına imza attıklarını da tescil etmiştir.

Mimarlık fakültelerinde ders olarak okutulan ve nadide özellikleri bulunan tarihi İller Bankası, gözlerimizin önünde Koruma Kurulu’nun işbirliğiyle Gökçek döneminde yıkılmıştır.”

‘SORUMLULUĞU BULUNANLAR YARGI ÖNÜNDE HESAP VERECEK’

  • Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı:

”Mimarlık tarihinde modern mimarlık eserlerinin en güzel örneklerinden birisi olan İller Bankası binasının yıkımında sorumluluğu bulunanların yargı önünde hesap vermesini sağlamak için her türlü girişimde bulunacağız.

Ayakta duran ve kullanılan bir yapıyı tüm koruma mevzuatını alaşağı ederek, yıkılarak başka yerde yapılmasına karar veren kurul üyeleri ve yetkililer suç işlemiştir.

İller Bankası’nın yıkımına ortak olan: Ankara Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı İ. Melih Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanlığı yetkilileri, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Uygulama ve Denetim Şube Müdürlüğü yetkilileri, Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü yetkilileri, İller Bankası Genel Müdürü ve yetkilileri, Kültür ve Turizm Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, Ankara 2 Nolu Koruma Kurulu Başkanı ve Koruma Kurulu Üyeleri, binanın mülkiyet sahibi kurum yetkilileri, yıkımı gerçekleştiren kişiler, Ankara Valiliği hakkında suç duyurusunda bulunduk.

Yargı önünde sorumluların peşinin bırakmayacağız. Kurumlarının onur kurullarına başvuracağız, teftiş kuruluna göndereceğiz, akademik unvanı olanların unvanlarının alınması için YÖK’e başvuracağız.”

https://www.cafemedyam.com/2019/08/28/gokcek-ve-ekibi-icin-dugmeye-basildi/

İLGİLİ HABER

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.