DÜNYA

Almanya Dışişleri Bakanı Alman iç siyasetinde eleştiri konusu oldu.

‘Dış politik konularda Federal Hükümet bir tavuk kümesini andırıyor ve böylece de Almanya’nın çıkarlarına zarar veriyor. ‘

Maas’ın Türkiye ziyaretindeki tavrı Almanya’da tepki çekti.

Almanya’da koalisyonun büyük ortağı Hrıstiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi milletvekillerinden Norbert Röttgen dün Türkiye’ye resmi ziyaret düzenleyen Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ı eleştirdi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Almanya Dışişleri Bakanı Maas
  • Norbert Röttgen:

”Maas’ın Türkiye ziyaretindeki tavrı…Bu, Alman dış politikasının utanç verici bir anı…

Türkiye uluslararası hukuka aykırı bir işgale girişiyor ve Alman Dışişleri Bakanı Türkiye’nin işgali yerine Birleşmiş Milletler’in yetkisi altında bir uluslararası güvenlik bölgesi kurulmasının iyi bir fikir olmadığı yönündeki fikrini onaylatmak için Türkiye’yi ziyaret ediyor.”

Norbert Röttgen

‘Birleşmiş Milletler’in yetkisi altında bir uluslararası güvenlik bölgesi kurulması’ önerisi; Almanya Savunma Bakanı ve CDU Genel Başkanı Annegret Kramp-Karrenbauer’den gelmişti.

İLİGİ HABER

Maas ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise yaptıkları ortak basın toplantısında bu önerinin gerçekçi olmadığını söylemişlerdi.

  • Mevlüt Çavuşoğlu:

“Askeri bir güvenli bölge oluşturması konusu şu anda Türkiye’nin tek başına verebileceği bir karar değil, gerçekçi de değil. Bu saatten sonra bu öneriyi çok gerçekçi bulmuyoruz. Şu an insani konulara odaklanılsa daha doğru olur diye düşünüyoruz” demişti.

  • Almanya Dışişleri Bakanı Maas:

“Her yerde bize bunun gerçekçi bir öneri olmadığı söylendi. Şu anda daha ziyade teorik bir karaktere sahip olan şeyler için zamanımız kalmadı, zira Suriye’deki insanların teorik tartışmalara zamanı yok.”

  • Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier:

“Pratikte her siyasetçi açısından on yıllardır şurası açıktır ki yabancı bir ülkeden ne muhalefetteki ne de kendi hükümetindeki siyasetçileri eleştirmezsin.”

  • Meclisteki muhalefet partilerinden Hür Demokrat Parti (FDP) lideri Christian Lindner:

”Heiko Maas Türkiye ziyaretini Büyük Koalisyon’daki Suriye anlaşmazlığını dünya sahnesine taşımak için kullanıyor. Dış politik konularda Federal Hükümet bir tavuk kümesini andırıyor ve böylece de Almanya’nın çıkarlarına zarar veriyor. Başbakan’ın duruma derhal bir netlik kazandırması gerek.”

İLGİLİ HABER

©Deutsche Welle Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: