‘Ciddi bir diyaloğa ihtiyacımız var’

Estimated read time 5 min read

Share this content:

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Ankara’da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi.

Maas: ”İki ülke arasında görüş ayrılıkları var; diyalog çağrısı yapıyorum.”

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Ankara’da bir araya gelen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ortak basın toplantısı düzenledi.

  • Mevlüt Çavuşoğlu:

”Görüşmede Suriye meselesi tüm boyutlarıyla ele alındı. Soçi mutabakatı hakkında görüştük. Ayrıca Türkiye-AB ilişkilerine de yer verdik.

Barış Pınarı Harekatı’nın birçok amacı var; Suriyeli mültecilerin geri dönmesi de bunlardan bir tanesi. Mültecilerin gönüllü ve güven içinde dönmeleri gerekiyor, tüm toplantılarımızda bu durumun altını çizdik. Terör örgütünden temizlendikten sonra bölgeye mülteciler yerleştirilecek.”

‘Türkiye ile bu diyaloğu sürdürmek istiyoruz

  • Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas:

”Son olarak New York’ta BM’de görüştük ve yoğun olarak Suriye’yi ele aldık. Aramızda önemli görüş ayrılıkları var fakat böyle bir durumda konuşmamız lazım. Birbirimiz hakkında değil. Ciddi bir diyaloğa ihtiyacımız var. Biz Türkiye ile bu diyaloğu sürdürmek istiyoruz.

Türkiye’nin AB ile olan ilişkileri bakımından ortak sorumluluklarımız var. Almanya için Türkiye çok önemli bir NATO müttefikidir. Biz şu anda bu savaşın çok uzun sürdüğünü görüyoruz, önümüzde kış var. Tekrar korkunç bir savaşın yaşandığı bir kış olup insanların acı çekmesini istemiyoruz.”

Soçi mutabakatının sonuçlarını da ele aldık’

  • Maas:

”Sağduyu ile adım atmalı ve Suriye’deki durumun istikrara kavuşması için çaba harcamalıyız. IŞİD ile mücadele sona ermiş değil. Soçi mutabakatı kapsamında ateşkesin sürmesi ve uzatılması çok önemli.

Bir diğer konu ise Soçi’de yapılan mutabakat temelinde Türk güçlerinin Suriye’nin kuzeyinde kalıcı varlığı olmaması, bunun geçici bir statüko olarak değerlendirilmesi. Bunu da konuştuk ve teyit ettik.”

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Almanya Dışişleri Bakanı Maas

‘Güvenli bölge’

Basın toplantısında Maas’ın sıcak bakmadığı, Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer’in Suriye’nin kuzeyinde oluşturulacak güvenli bölgenin uluslararası bir misyon tarafından korunması önerisi ile ilgili bir soru da yöneltildi.

  • Mevlüt Çavuşoğlu:

”Öncelikle Almanya’nın bu konuda kendi içinde anlaşması lazım. Bu da demokrasilerde doğal tabii. Koalisyonlarda doğal. Bunu tabii Almanya’nın iç işlerine karışmak için söylemiyorum.

Ancak askeri bir güvenli bölge oluşturması konusu şu anda Türkiye’nin tek başına verebileceği bir karar değil, gerçekçi de değil. Bu saatten sonra bu öneriyi çok gerçekçi bulmuyoruz. Şu an insani konulara odaklanılsa daha doğru olur diye düşünüyoruz.”

  • Heiko Maas:

”Bu konu görüşmede fazla öne çıkmadı. Görüşmede öncelikle daha acil olan konulara değindik. Teorik konulara değinmek istemedik. Gerçekçi bir öneri olmadığı söylendi. Biz de bu nedenle bizim için şu an önemli olan konulara öncelik verdik.”

Erdoğan ve Çavuşoğlu’yla gerginlik

Ziyaret öncesinde Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu arasında gerginlik yaşanmıştı.

Suriye’nin kuzeyindeki operasyon nedeniyle Almanya’nın Türkiye’ye silah ihracatını sınırlandırılmasını talep eden Maas için;

  • Erdoğan:

“Alman Dışişleri Bakanı çıkmış, haddini bilmez bir adam, ‘Türkiye’ye silah satmayacağız’ diyor. Aman yandık. Ben kaybetmem, siz kaybedersiniz. Sen siyaseti de bilmiyorsun, siyaset acemisisin” demişti.

  • Maas ise Erdoğan’a:

”Sonuçta Erdoğan’ın füzelerle değil, sözlerle vurmasını tercih ederim. Eğer bu konuda anlaşabilirsek kendisi bana hakaret etmeye devam edebilir” şeklinde yanıt vermişti.

Bu gerginliğin ardından Çavuşoğlu Maas’ın Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaretle ilgili Twitter’daki paylaşımına Almanca yanıt vermişti.

  • Çavuşoğlu:

”Sevgili Heiko Mass, Türkiye’ye ziyaretinizden memnuniyet duyarım. Ziyaretiniz bizi her zaman sevindirir. Ancak parmak sallayarak değil. Türkiye’ye ders vermeye kalkanlar, buna uygun bir yanıtı da hesaba katmak zorunda” ifadelerini kullanmıştı.

İLGİLİ HABER

©Deutsche Welle Türkçe

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.