'ABD askerlerine patates atanlar kimler bakmak gerek'

 ‘YPG oyun dışı kalmadı’

ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey: ‘Türkiye bundan çok fazla şey kazanmadı. Rusya’dan ABD’den aldığından daha azını aldı. YPG oyun dışı kalmadı.’

James Jeffrey

”Türkiye’nin Suriye’nin Kuzeydoğusundaki Harekatının Etkisinin Değerlendirilmesi” BAŞLIKLI OTURUM…

Ankara ve Moskova arasında Soçi’de varılan ve Türkiye ile Rusya’nın Suriye’de 10 kilometre derinlikte ortak devriye yapmalarını öngören mutabakat…

  • ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey:

”Türkiye’nin Suriye harekatı…Üst üste yapılan uyarılara ve Trump yönetimi tarafından üst üste teklif edilen teşviklere rağmen ne yazık ki Türkiye akıllıca hareket etmedi…

Türkiye’nin Suriye operasyonu kaçınılmaz mıydı… Gerçekten böyle bir olasılık vardı. Kaçınılmaz değildi…”

Güvenlik Mekanizması! ABD ve Türkiye arasındaki güvenlik mekanizması süreci…

  • James Jeffrey:

”Türkiye’nin operasyonda çok ileri gidemeyeceğini söyledim ve Türkiye’de ileri gitmedi…

Suriye’de 32 kilometre derinliğinde 440 kilometre genişliğinde güvenli bölge istediler. Biz onlara 30 kilometre derinlikte ortak devriye ve YPG’nin çekilmesini teklif ettik.

Bu sadece masada olan bir anlaşma değil, aynı zamanda Türkiye’nin operasyonu başlamadan önce uygulanan bir anlaşmaydı.”

‘Türkiye Rusya’dan ABD’den aldığından daha azını aldı

  • James Jeffrey:

”Rusya bizim Türkiye ile yaptığımız anlaşmadan kopya çekerek pek çok açıdan bizimkine benzeyen bir anlaşma yaptı. Ama Türkiye bundan çok fazla şey kazanmadı.

Türkiye Rusya’dan ABD’den aldığından daha azını aldı. Ama bu süreçte Suriye’nin kuzeydoğusunu karıştırdı, IŞİD mücadelesinin altını oydu, Rusları ve rejimi herkes için trajik olacak şekilde dahil etti.”

‘Soçi mutabakatıyla YPG geri çekildi ama oyun dışı kalmadı

  • James Jeffrey:

”Soçi mutabakatının Türkiye’nin Suriye’deki hedefleri açısından değerlendirilmesi… YPG geri çekildi ama tam anlamıyla yenilgiye uğratılmadı ya da oyun dışı kalmadı. Yani Türkiye’nin amaçlarından biri gerçekleşmedi…

Soçi mutabakatı bence boşluklarla dolu. Türklerin yol almasını durduracaktır…”

‘Türkiye komutasındaki muhalif güçler en az bir kez savaş suçu işledi

  • Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey:

”Suriye’de Türkiye’nin operasyonu sırasında savaş suçu işlenip işlenmediği…Türkiye destekli ve Türkiye komutasında bulunan muhalif güçlerin en az bir kere savaş suçu işlediklerini söyleyebiliriz. Türkiye’den bu konuda açıklama talep ettik…

Başkan Trump, Suriye’nin kuzeyinden çekilme kararı öncesinde bana danışmadı…

Trump yönetimi Türkiye’ye Suriye operasyonu konusunda net ve sert bir mesaj vermediği yönündeki eleştiriler var…ABD askerleri bir NATO müttefikine karşı savaşma emrini alsaydı, Türkler belki iki kez düşünebilirdi. Ama ABD askerlerine bu emir verilmedi…”

‘SDG anlaşma koşullarını yerine getirdi…’

  • James Jeffrey:

”Türkiye ile geçtiğimiz hafta varılan uzlaşma konusunda…SDG komutanı Mazlum Kobani bize yazılı bir mektup gönderdi. Anlaşmanın koşullarını yerine getirdiklerini söyledi…

Türk tarafını bekliyoruz. Türklere de sahada gördükleri bir durum varsa bize bildirmelerini söyledik…

Ateşkes süresi dolunca ne olacak?… 2 saat önce doldu. Türkiye’nin hassasiyetleri sebebiyle buna ateşkes diyemiyoruz. SDG devlet dışı bir aktör ve Türkiye tarafından terör örgütü olarak görülüyor. O nedenle ‘ara verme’ diyoruz”

‘Güvenli bölge görüşmelerinde harita kullanmadık

Türkiye ve Amerika arasında güvenli bölge konusunda yapılan müzakereler sonrası yapılan açıklamada güvenli bölgenin unsurlarının ve YPG’nin çekilmesi beklenen bölgenin parametrelerinin net bir şekilde yer almadığı…

  • James Jeffrey:

”Türkiye ile Suriye’de güvenli bölge oluşturulması müzakerelerinde hiç harita kullanmadık. Anlaşma yürürlüğe girdiği anda Türk askerleri neredeyse güvenli bölge de oradaydı.

Kulağa özensiz bir yöntem gibi gelebilir ama aslında işe yaradı. Türkiye’nin güvenli bölgenin nasıl görüneceğine ilişkin yorumlarına meydan okumak istemedik.”

‘Suriye’den çekilme kararında bana şahsen danışılmadı

Hakim olduğunuz bir dosyada görev için emeklilikten çağrıldınız. Yıllarınızı verdiğiniz uzmanlık alanınızda size danışılmaması size kaygılandırmıyor mu?

  • Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey:

”Başkan Trump’ın Suriye’nin kuzeyinden çekilme kararı konusunda önceden şahsen bana danışılmadı… Başkan Trump ve Erdoğan arasında 6 Ekim’de gerçekleşen telefon görüşmesinde odada değildim ancak görüşmenin içeriğine ilişkin kapsamlı bir şekilde bilgilendirildim.

Bana danışılmaması konusu…ABD’de önceki yönetimlerde de benzer şeyler yaşadım…İlk kez olmadı. Daha önce de oldu.”

‘ABD askerlerine patates atanlar kimler bakmak gerek

ABD’nin Suriye’nin kuzeyinden çekilme kararı sonrası haber ajanslarına ABD askerlerini taşıyan zırhlı araçlara patates fırlatıldığı görüntüler yansımıştı.

  • James Jeffrey:

”Bunun kimin fikri olduğuna bakmamız lazım. Suriye’nin kuzeydoğusunda askerlerimize taş ve meyve fırlatıldığını ilk ve tek burada gördüm. Burası Esat rejiminin askerlerinin olduğu bölge.”

https://www.cafemedyam.com/2019/10/22/socide-mutabakat-saglandi/

İLGİLİ HABER

amerikaninsesi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: