EKONOMİ

‘Türkiye ile ticaret yapmak çok zorlaştı’

Türkiye, ortak gümrük tarifelerinden giderek uzaklaştı…

Avrupa Birliği (AB), durum tespiti niteliğinde olan yıllık raporunu yayımladı.

Bir çok farklı ülkeler ile imzaladığı serbest ticaret anlaşmaları sayesinde dünyanın en büyük ticaret ağlarından birine sahip olan Avrupa Birliği (AB), ekonomik büyümeyi sürdürdüğünü belirtti.

Avrupa Birliği’nin 1963 yılından bu yana ‘özel anlaşmalar’ ile Türkiye ile yürüttüğü ticari ilişkiler ne durumda?

  • Avrupa Birliği Raporu:

2018 yılında taraflar arasında ticari denge sağlandı ancak Türkiye, ortak gümrük tarifelerinden giderek uzaklaştı. Ankara belli ürünlere ek masraflar ekledi. Bu durum bazı sorunlara yol açtı. Türkiye ile ticaret yapmak birçok engele takıldı; Gümrük Birliği reformu ise şu anda düşünülmüyor…

Gümrük Birliği Anlaşması

Avrupa Birliği 72 ülke ile toplam 41 serbest ticaret anlaşması imzaladı. Türkiye ‘tercihli ticaret anlaşmaları’ düzeyinde Avrupa Birliği’nin en önemli ikinci ortağı konumunda…

Avrupa Birliği’nin tercihli ticaret anlaşması konusunda Avrupa Birliği sırasıyla en çok İsviçre, Türkiye ve Norveç ile ticaret yapıyor…

Avrupa Birliği, yüzde 24 oranında İsviçre’ye, yüzde 12 oranında Türkiye’ye ve yüzde 8 oranında Norveç’e ürün ihraç ediyor.

Avrupa Birliği ürünlerinin, İsviçre yüzde 19’unu, Norveç yüzde 15’ini, Türkiye ise yüzde 13’ünü ithal ediyor.

İsviçre hizmet sektöründe yüzde 40 ile Avrupa Birliği’nin en önemli ticaret ortağı konumunda, ardından Norveç, (% 9), Kanada (% 7), Türkiye (% 6) ve Güney Kore (% 5) geliyor.

Türkiye ile ticari ilişkilerde denge…

Türkiye’de 2013 yılında yaşanan ekonomik büyümenin ardından 2018 yılında ülke ekonomisinde inanılmaz bir durgunluk görülüyor…

Türk Lira’sının değer kaybetmesi ve yüksek enflasyon, Avrupa Birliğ’nin Türkiye ile ilişkilerini olumsuz etkiliyor.

Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye ihracatı yüzde 9 düştü. Öte yandan aynı dönemde Avrupa Birliği ülkeleri Türkiye’den yüzde 9 oranında daha fazla ürün ithal etti. Bu durumun ticari açıdan denge sağladı…

‘Türkiye ile ticaret zor…’

Birlik, tüm sanayi ve işlenmiş bazı tarım ürünlerinin AB ile Türkiye arasında serbest dolaşımını sağlamayı hedefliyor. Ancak son yıllarda, Türkiye’de ticaret yapmak engellerden dolayı zorlaştı.

Türkiye ithal ettiği ürünler konusunda ortak gümrük tarifelerinden uzaklaştı, ek masraflar çıkardı. Bu durum Gümrük Birliği anlaşmasına zarar verdi. Gümrük Birliği’nin reforme edilmesi şu anda söz konusu değil.

Rapor da, Kıbrıs ile yaşanan sorunlara çözüm üretilmesi talep ediliyor.

AB Türkiye ile 1963 yılında Türk halkının istihdam düzeyinin ve yaşam koşullarının yükseltilmesini hedefleyen ve Ankara Anlaşması olarak bilinen bir ortaklık anlaşması imzaladı. 1996 yılında da Gümrük Birliği anlaşması yürülüğe girmişti.

AB en son hangi ülkelerle anlaşma imzaladı ?

Avrupa Birliği, Japonya ile 1 Şubat 2019 tarihinde yürülüğe giren serbest ticaret anlaşması imzaladı. Singapur ve Vietnam ile da benzer anlaşmalar yapıldı. Bu anlaşmalar ile birlikte Avrupa Birliği’nin ülkeler ile yaptığı ticaret hacminin yüzde 40’ı bulması bekleniyor.

Avrupa Birliği’nin dünyanın dört bir tarafında ürün ihraç etmesi 36 milyon kişinin istihdam edilmesi anlamına geliyor. Yaklaşık 14 milyonunun kadın olduğu ifade ediliyor.

ABD yaptırımlarını aşmak isteyen AB, İran ile ticaret için ödeme sistemini resmen kurdu

Telif hakkı
REUTERS/Raheb Homavandi//File Photo

Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yaptırımlarının ardından İran ile ticareti kolaylaştırmak üzere ‘Avrupa ödeme sistemini’ resmi olarak kurdu.

Avrupa ödeme sisteminin adı ise, INSTEX yani Ticari Mübadeleyi Destekleme Enstrümanı olarak duyuruldu.

INSTEX ödeme sistemi ile AB, İran’ın yiyecek ve ilaç ithal edebilmesi bakımından da ‘hayati’ öneme sahip. Söz konusu ödeme sistemi sayesinde AB, ABD Doları kullanmadan İran ile direkt ticaret yapabilecek.

Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurulu kapsamında New York’ta bir araya gelen İran nükleer anlaşmasının imzacı tarafları, ABD’nin tek taraflı çekilme kararına rağmen anlaşmayı ayakta tutmak için kararlılıklarını ifade etmişti.

  • AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini:

”Birlik ülkelerinin İran ile yapılacak meşru ticari işlemlerini kolaylaştıracak, yasal bir varlık oluşturacağız ve bu da Avrupalı şirketlerin AB hukukuna göre, İran ile ticareti sürdürmesine olanak sağlayacak. Bu dünyadaki diğer ortaklara da açık olacak.”

İLGİLİ HABER

tr.euronews.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: