Çelişkili tanık ifadeleri var...

Kadirova ailesinin avukatı, ‘AKP’li Şirin Ünal taksirle ölüme sebebiyet verdiği için dosyada tanık değil, şüpheli sıfatıyla yer almalı.’

AKP İstanbul milletvekili Şirin Ünal’ın evinde intihar ettiği öne sürülen Özbekistan vatandaşı Nadira Kadirova’nın ölümüne ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı.

Nadira Kadirova
  • Kadirova ailesinin avukatı Birol Öztürk:

”Sunduğumuz fotoğraflara ve soruşturma dosyasında yer alan beyanlara göre, Şirin ile Kadirova arasındaki ilişki, patron ile çalışan arasındaki ilişkiden fazlası.”

Nadira Kadirova’nın avukatı tarafından verilen fotoğraf

Kadirova’nın, Ünal’ın özel aracıyla İstanbul, Laleli’de olduğu anlaşılıyor.

Nadira Kadirova

Soruşturma dosyasına göre, Kadirova’nın tacize uğradığı iddiası, evdeki diğer Özbekistanlı çalışan Khlola Onarboeva’nın ifadesiyle örtüşüyor.

Khlola Onarboeva…Dosyada, olay gecesi evde olmasına rağmen ifadesi iki gün gecikmeli alınan Onarboeva’nın, ölümünden kısa süre önce Kadirova’nın kendisine ‘Senin bilmediğin şeyler var. Ailemin yüzüne bakamam artık. İntihar edeceğim’ dediğini öne sürdüğü yer alıyor.

Trump Towers’da bir rezidans daire

Leyla Niyazova...Kadirova’nın yakın arkadaşı Leyla Niyazova da, polis ifadesinde bir başka detay daha anlatıyor. Ünal’ın İstanbul’daki Trump Towers’da bir rezidans dairesi olduğunu söyleyen kadın, Kadirova’nın belirli aralıklarla İstanbul’a gelip, vekille orada kaldığını iddia ediyor. Öyle ki, yine İstanbul’a geldiği bir gün Kadirova ile buluşan Niyazova, görüşmelerinin ardından genç kadını o rezidansa bıraktığını öne sürüyor.

Soruşturma dosyasındaki ifadesine göre Ünal da, Kadirova ile birlikte İstanbul’a geldiğini doğrulayan beyanda bulunuyor.

Olayın ardından ifadesine başvurulan Kadirova’nın arkadaşı Niyazova, intihar sebebinin taciz olduğunu belirtmişti. Niyazova, olaydan bir gece önce telefonda konuştuğu Kadirova’nın, Ünal’ın tacizine uğradığını, ailesinin yüzüne bir daha bakamayacağı için intihar edeceğini söylediğini öne sürmüştü.

‘Kadirova, Ünal’ın İstanbul’daki evinde de kalıyor

Kadirova’nın Ünal’ın dairesinin bulunduğu Trump Towers önünde olduğu görülüyor.

Nadira Kadirova

Instagram paylaşımlarına göre Kadirova pek çok kez, vekil Ünal’ın TBMM’deki makamında da bulunmuş.

Kadirova’nın Instagram hesabındaki paylaşımlara göre ölümünden üç gün önce, 19 Eylül’de, Meclis’te olduğu görülüyor. Genç kadın paylaştığı fotoğrafın üzerineyse şu notu yazıyor: “Planlarım bozulunca benim halim.”

  • Kadirova ailesinin avukatı Birol Öztürk:

“Hangi vekil yanında çalıştırdığı yardımcısını Meclis’teki makamına, başka şehirdeki dairesine götürür”

Birol Öztürk
  • Avukat Öztürk:

“Eğer intihar ettiyse, intiharın ardındaki nedenlerin gün yüzüne çıkarılması gerekiyor. Soruşturma dosyasındaki ifadelerde bazı çelişkiler tespit ettim. Olayın cinayet olup olmadığını söylemek içinse henüz çok erken. Aklımdaki şüpheleri gidermek için incelemelere devam ediyorum.”

‘Çelişkili tanık ifadeleri

”Çelişkili tanık ifadeleri var…Soruşturma dosyasındaki ifadelere göre Şirin Ünal, Kadirova’nın hayatını kaybettiği gün birdenbire kızı Duygu Ünal’a silahlarını kontrol edip etmediğini soruyor. Kızı da üç aydır bakmadığını söylüyor. Aynı günün akşamı vekilin yemek masasından kalkan kızı, üst kata çıkarak silahlara bakıyor ve dört tabancadan birinin kayıp olduğunu söylüyor.

İfadelere göre Kadirova, kayıp olan tabancanın aranması sırasında kendini vuruyor.

  • Avukat Öztürk:

“Aylardır bakmamışsınız. Ancak ne hikmetse Nadira’nın öldüğü gün silahları soruyorsunuz. Kaldı ki Ünal, ifadesinin bir bölümünde Nadira’nın kendini vurduğu silahla üç hafta önce Sinop’a gittiğini söylüyor. İfadelerin bu kısımlarında bazı çelişkiler var.”

”Soruşturma dosyasıyla ilgili ilginç bir noktaya da işaret etmek isterim… Dosyada Şirin Ünal tanık olarak kayda geçti; ruhsatlı silah sahibinin silahını kimsenin ulaşamayacağı yerde saklaması gerekmektedir…

AKP’li vekil Ünal, silahını ulaşılmayacak bir yere saklamadığı için dosyada tanık olarak değil, taksirle ölüme sebebiyet verdiği için şüpheli sıfatıyla yer almalı.”

Polis kayıtlarına göre 23 yaşındaki Kadirova, 23 Eylül akşamı saat 21:00 sularında Ünal’ın Ankara’daki evinde, Ünal’a ait silahla kendini vurarak intihar etti.

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle TürkçeTunca Öğreten

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: