Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ‘Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği harekât devletler hukukuna uygun değil’

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas: “Kürt birliklerine ya da Kürt milislerine saldırının devletler hukuku açısından meşru ya da meşruiyete uygun olduğuna inanmıyorum”

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas
  • Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas:

“Bu tür bir işgalin devletler hukukunda bir dayanağı yoksa, söz konusu işgal o zaman devletler hukukuyla da uyumlu değildir.”

”Askeri operasyonun sona erdirilmesini talep ediyorum. Türkiye ve ABD arasında sağlanan uzlaşma…Ateşkesin sadece beş gün süreyle değil, daha uzun sürmesi ve işgalin sona ermesi için elimizden geleni yapacağız.”

”Suriyeli mültecilerin kendi istekleri dışında oluşturulmaya çalışılan güvenli bölgeye götürülmeleri konusunda Türkiye ile diyaloğun gerekli olduğuna inanıyorum.”

‘Yaptırım seçeneği açık

  • Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas:

”Bizin anlayışımıza göre meşru ve yasal olmayan şeylere para ödemeyeceğiz”

”Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mülteci anlaşması hâlâ önemli rol oynuyor…Avrupa Birliği içinde Türkiye’ye karşı yeni önlemler alınacağını ise tahmin etmiyorum…Ancak başka önlemleri, bunlar ekonomik yaptırımlar da olabilir, açık tuttuğumuzu açıkça söyledik. Bu nedenle şimdi ateşkesten sonra neler olacağını ve Türkiye’nin bundan sonra nasıl bir tutum sergileyeceğini bekliyoruz.”

”Alman hükümetinin Alman şirketlerinin yurt dışındaki ticari faaliyetleri için sağladığı Hermes kredilerinin sınırlandırılması düşünülebilir. 2017 yılında da böyle bir önlem uygulandı. Almanya’nın Avrupalı ortaklarıyla birlikte hareket etmesi önemli. Avrupa içinde tek sesle konuşmalarının yapılması gerekli.”

https://www.cafemedyam.com/2019/05/09/almanyaya-calismaya-gidebilirsiniz-goc-yasasi/

İLGİLİ HABER

‘Füze yerine sözlerle vurmasını tercih ederim

  • Almanya Dışişleri Bakanı Maas:

”Erdoğan’ın bana yönelik kişisel saldırıları…Söz konusu hakaretlere ilişkin yorum yapmak istemiyorum. Sonuçta Erdoğan’ın füzelerle değil, sözlerle vurmasını tercih ederim. Eğer bu konuda anlaşabilirsek, kendisi bana hakaret etmeye devam edebilir.”

  • Erdoğan ne demişti!

“Alman Dışişleri Bakanı çıkmış, haddini bilmez bir adam, ‘Türkiye’ye silah satmayacağız’ diyor. Aman yandık! Ben kaybetmem siz kaybedersiniz. Sen siyaseti de bilmiyorsun, siyaset acemisisin. Siyaseti bilsen böyle konuşmazsın. Sen satmadın da ne olacak yani, biz bittik mi?”

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle Türkçe

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: