Babacan ve Davutoğlu cephesi ve Abdullah Gül krizi!

Ali Babacan’ın ekibinde başlayan Abdullah Gül krizi, Ahmet Davutoğlu cephesine de sıçradı.

Davutoğlu’nun eski danışmanı olan Osman Sert, Babacan’ın kuracağı yeni partiyi hedef alarak Gül’e dikkat çeken bir göndermede bulundu.

  • Osman Sert:

”Babacan’ın partisinde ‘Gölge lider’ olacağı iddia edilen 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül…Bir partiyi kim kuruyor, arkasında kim var? O partinin gerçek karar vericileri kim, öndekileri isimleri kim? Bunu herkesin bilmesi gerekir.”

”Partide ki karmaşıklık başarı getirmez…Karar verme süreçlerinde arkada birileri var önde başkaları varsa bu Türkiye’ye fayda getirmez. Bu soruların yola yeni çıkacak bütün hareketlere sorulması lazım. Bundan sonra siyasetin, ekonominin ve medyanın şeffaf olması gerekiyor.”

‘GÜL VE BABACAN KİME HİTAP EDİYOR

  • Osman Sert:

”Ali Babacan’ın kuracağı partinin kime hitap ettiğini bilmiyoruz…Yeni partiler yüzde 10’luk pay alacak. Bunu göz ardı ederek Türkiye’de ittifak konuşmak anlamsız. Üçüncü ittifak olmak üzere her türlü opsiyona açık olmak lazım. Abdullah Gül’ün öncülük yaptığı Ali Babacan hareketinin kime hitap edeceğini şu anda bilmiyoruz.”

NE OLMUŞTU?

  • Babacan’a yakın bir kaynak:

”Abdullah Gül’ün Ali Babacan önderliğindeki yeni oluşumun gölge lideri olarak bilinmesi, teklifte bulunulan bazı isimlerin kuracakları yeni partiye sıcak bakmamasına yol açıyor ve Babacan ekibinde bulunan bazı isimler bu durumdan son derece şikayetçi. Partide huzursuzluk yaşanıyor.”

İktidar partisinde parti içi kaos yaşatan yeni parti çalışmalarında sıkıntılar baş gösterdi.

Özellikle, muhafazakâr siyasetin dışında kalan kesimlerden partide yer almasını düşünülen isimlere yapılan teklifte Abdullah Gül sorunu yaşanıyor. Bu durum geniş kitlelere ulaşma hedeflerini zora sokuyor.

Yeni oluşumun çalışmalarında her konunun Abdullah Gül’e gitmesi ve onun onayından geçmesi, Ali Babacan’ın çalışma ekibi içerisinde huzursuzluk yaratıyor.

Yeni oluşum çalışmalarında yer alan bazı isimler, Gül’ün, doğrudan sahaya inmek istememesine rağmen, parti kurma çalışmalarına yön vermesi kamuoyunda olumlu bir intiba oluşturmadığından şikâyet ediyor.

AKP’li iki eski bakan için yeni parti iddiası

Ali Babacan önderliğindeki yeni oluşum partileşme çalışmalarını sürdürürken, Babacan’ı destekleyen 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ise kendisine yakın eski bakanlarla temaslarını hızlandırdığı belirtildi.

AKP Hükümetlerinde bakanlık yapan Beşir Atalay, Sadullah Ergin ve Nihat Ergün’ün Ali Babacan’ın oluşumunda yer alacağı artık kesinleşirken, Abdullah Gül’ün de hem AKP’de aktif siyaset yaptığı dönemden hem de Cumhurbaşkanlığı döneminden kendisine yakınlığı bulunan bazı eski bakanlarla temas halinde olduğu öğrenildi…

  • Babacan’a yakın bir kaynak:

”AKP iktidarının ilk Milli Eğitim Bakanı olan Erkan Mumcu’ya teklif götürülmesine izin vermeyen Gül, AKP iktidarında Milli Eğitim Bakanlığı yapan bir başka isim olan Nimet Baş ile (Çubukçu) temas halinde.”

Abdullah Gül’ün temasta olduğu bir diğer isim ise, Nimet Baş gibi AKP’nin kadın siyasetçilerden olan ve eski Devlet Bakanı Aliye İslam Kavafoğlu olduğu öğrenildi…

Gül’e yakın isim Babacan’ın partisinde yer alacakları açıkladı

  • Gazeteci Fehmi Koru:

”Ali Babacan’ın kurucağı yeni partide: Abdullah Gül, Beşir Atalay, Mehmet Şimşek ve Haşim Kılıç oluşumun içinde.”

“Erdoğan ve AKP karşıtlığı yapılırsa şansları yok.”

https://www.cafemedyam.com/2019/05/28/ahmet-davutoglu-cok-sert-mesajlar-verdi/

İLGİLİ HABER

Koru’nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

  • Fehmi Koru:

”Ali Babacan’a telkinler yapıldı, kendisi de temaslarında böyle oluşum ihtiyacını fark ettiği için ikna oldu… Babacan 100’ün üzerinde isimle birebir görüşmeler gerçekleştirdi. En uzak gördüğü kişilerden başlayarak onların görüşlerini alarak kendi kafasındaki projeyi izah etti. Bu görüşmeler sırasında karşılıklı teklifleşme, taahhütleşme sözkonusu değil. Şimdi kadronun belirlenmesi aşamasına gidiliyor.”

”Abdullah Gül en başından beri bu işin içerisinde. Ama işin liderliği Ali Babacan’da. Başından itibaren süreci takip ediyor. Kendisi de temaslarda bulunuyor. Zannediyorum böyle bir teklifle karşılaşırsa oturup, düşünecektir. İşin sonuna kadar da içinde olacağını düşünüyorum.”

”Abdullah Gül’ün kurucu kadrosunda olması elzem görünüyorsa olmaması için bir sebep yok. Beşir Atalay da öyle. Devlette önemli görevler üstlenmiş bürokratlar da böyle bir oluşum içerisinde. Haşim Kılıç’ın da bu oluşumun içinde olacağını düşünüyorum. Mehmet Şimşek bildiğim kadarıyla hareketin içinde. Ama kurucu olacağı anlamına gelmiyor. Şimşek’in ismi baştan beri anılıyor. Birol Aydemir’le birlikte şu anda devletten emekli olmuş her alandan şu anda bu oluşumun tabanını oluşturmaya çalışıyorlar.”

‘ERDOĞAN VE AKP KARŞITLIĞI YAPILIRSA ŞANSLARI YOK

  • Fehmi Koru:

”Kurucu kadroyu oluşturduktan sonra çeşitli kademelerde hazırlanmakta olan partinin kurucu belgeleri o zaman gündeme gelecek, o sırada topluma neyi ‘vaat edecekleri’ belirleyeceklerdir.”

”Yeni oluşumcuların başka partileri karşılarına almak gibi bir derdi olmayacak, kendileri neyse onu anlatacaklar. Yeni oluşum bir parti olarak ortaya çıkacaksa bu gerçekten yeni olmasıyla bir anlam kazanabilir.”

”Erdoğan karşıtlığı ve AKP karşıtlığıyla sahneye çıkarlarsa unun bir anlamı olacağını sanmıyorum. AKP’yi hedef alan bir oluşumun AKP’den oy devşireceğini zannetmiyorum. Ancak yepyeni bir söylem ilgiyle karşılanacaktır. Bir takvimleri olduğunu biliyorum. Yakın, fazla gecikmeden böyle bir çıkış yapılacağını biliyorum. Bu ay içerisinde olacağını düşünüyorum”.

https://www.cafemedyam.com/2019/07/08/ali-babacan-aslinda-kim/

İLGİLİ HABER

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.