‘Adana Mutabakatı’nda birtakım değişiklikler yapılmasını destekleriz’!

Estimated read time 4 min read

Share this content:

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ‘Gerekli görülmesi halinde, Adana Mutabakatı’nda birtakım değişiklikler yapılmasını destekleyeceğiz…

Adana Mutabakatı…Türkiye ile Suriye arasında terörle mücadele konusunda 1998 yılında imzalanan anlaşma, üzerinden geçen 21 yılın ardından yeniden gündeme gelmiş oldu.

  • Adana Mütabakatı/Protokolü

İmzalanma Tarihi: 20 Ekim 1998

Mütabakat Gereğince: Suriye, PKK’yı terör örgütü olarak tanıyıp; PKK ve uzantılarının topraklarındaki tüm faaliyetleri yasaklamayı tahaahüt etti.

  • Adana Mütabakatının İçerdiği Yükümlülükler:

Suriye, mütekabiliyet ilkesi uyarınca; kendi topraklarından doğan ve Türkiye’nin güvenliği ile istikrarını tehlikeye atan hiçbir faaliyete izin vermeyecek…

Suriye, PKK’nın topraklarında silah arzı, lojistik malzeme, finansal destek ve probaganda aktivitelerine müsade etmeyecek…

Suriye, PKK’yı terör örgütü olarak tanıdı. Suriye, PKK ve uzantılarının topraklarındaki tüm faaliyetleri yasakladı…

Suriye, PKK’nın topraklarında kamplar ve eğitim ya da himaye amaçlı tesisler kurmasına, ticari faaliyetler yapmasına izin vermeyecek…

Suriye, PKK üyelerinin, ülkesini üçüncü ülkelere geçiş için kullanmasına izin vermeyecek…

Suriye, PKK elebaşısınınSuriye topraklarına girmesine engel olmak için her türlü tedbiri alacak ve sınır noktalarındaki tüm yetkililere bu konuda direktif verecek…

İki ülkenin güvenlik makamları arasında doğrudan telefon hattının kurulması…

İki ülke arasında, Suriye’nin taahütlerinin denetlenmesi için özel bir mekanızmanın oluşturulması…

Terör ve Terör Örgütlerine Karşı Ortak İşbirliği Anlaşması

İmzalanma Tarihi: 21 Aralık 2010

Bu anlaşma, Adana Mütabakatı’nı geliştirmeyi ve daha etkin kılmayı amaçlıyor…

RUSYA…

  • Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov:

“Türkiye ile Suriye Arap Cumhuriyeti arasında diyalog kurulması tabii ki gerekli. Bu hususta biz de destekleyici rolü oynamaya, söz konusu teması teşvik etmeye hazırız”

“Ankara ile Şam arasında diyaloğun, 1998’de imzaladıkları Adana Mutabakatı’na dayandırılması gerektiği açık. Nihayetinde taraflar temasları esnasında söz konusu mutabakatı bir biçimde netleştirmek ya da onda birtakım değişiklikler yapmayı gerekli görür, bunu karşılıklı olarak kabul edilir bulurlarsa, bu onların kararı olur, tabii ki biz de bunu kabul eder ve destekleriz.”

”Suriye topraklarından Türkiye ve diğer komşu ülkelere bir tehdit gelmemesi için, Kürt güçler ve Şam arasında diyalog kurulması gerekli ve Rusya söz konusu diyaloğu da olabilecek tüm şekillerde desteklemeye hazır.”

  • Lavrov:

“Mevcut durumda en iyisi olduğunu düşündüğümüz pozisyonumuz şudur: Suriye topraklarındaki Kürt yapılarının hepsi Suriye’nin yasal çerçevesi, yani anayasası içine oturtulmalı. Böylece, Suriye topraklarında yasadışı bir silahlı oluşumun kalmayacağı bir duruma varmak istiyoruz. Böylelikle de Suriye topraklarından ne Türkiye ne de diğer komşu ülkelere bir tehdit gelecek.”

”Türkiye’nin kendi sınır güvenliği ile ilgili meşru kaygılarını anlıyoruz ve haklı buluyoruz. Biz 1998 yılında yapılan ‘Adana Mutabakatı’nın uygulanmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu amaçla bu anlaşmanın taraflarıyla henüz uygulanmayan anlaşmanın uygulanması yönünde temaslar kurmayı hedefliyoruz. Suriye’nin otoritesi ve Kürt oluşumları ve liderleriyle Suriye’nin toprak bütünlüğü çerçevesinde sorunun diyalog yoluyla çözülmesini savunuyoruz.”

”Suriye’nin toprak bütünlüğü dahilinde yeniden bir yol belirlenmesi gerekiyor. Bu yollar Türkiye’nin sınır güvenliği ve hassasiyetleri doğrultusunda uygulanmalı. Ortadoğu’nun bir kısmında biriken çelişkiler göz önüne alındığında bunu çok karmaşık bir süreç olduğunu düşünüyorum. Ancak başarılı olunması için tüm çabamızı sergileyeceğiz.”

”ABD ile Türkiye arasında anlaşmaya varılan mutabakat ile ilgili olarak… Suriye’nin egemenliğini ve Türkiye’nin güvenliğini garanti edecek şartlar oluşturulmalı.”

”Bazı ülke liderlerinin Türkiye’nin operasyonunun meşru olmadığını savunması…Biz zaten net ifadeler kullandık. Türkiye’nin şu anda Suriye’de varlığını koruyan terörist tehditlere karşısında sınır güvenliğini korumaya çalışmasını meşru olarak görüyoruz. Aynı zamanda sorunun diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine inanıyoruz.”

tr.sputniknews

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.