"İnananları tarafından barış dini olarak ilan edilen İslam...''

Diyanet’in talimatıyla Almanya’daki camilerde Fetih suresi okutulmasını eleştiri geldi

Erdoğan-Ali Erbaş
  • Alman Katolik kiliselerinin çatı kuruluşu:

”Diyanet’in talimatıyla Almanya’daki camilerde Fetih suresi okutulmasını eleştiriyoruz. Biz Hristiyanlar tarihimizdeki acı deneyimlerden ders çıkardık” 

  • Alman Piskoposlar Konferansı Dinlerarası Diyalog Alt Komisyonu Başkanı olan Georg Bätzing:

”Diyanet’in talimatıyla Almanya’daki camilerde de Türk ordusunun Suriye’de zafer kazanması için dua edilmesi…Almanya’da operasyonun ardından Kürtler ve Türkler arasında artan gerginlik ve olaylar neden oldu…Tarafları ılımlı olmaya davet ediyoruz.”

“Zafer duaları bu çatışmaya dini bir patlama gücü yüklüyor. Dinin vermemesi gereken bir meşruluk kazandırıyor”

  • Psikopos Bätzing:

“İnananları tarafından barış dini olarak ilan edilen İslam, insanları savaşa cesaretlendirmek için kötüye kullanılmamalı”

”Almanya’daki Müslüman derneklerindeki yetkililerin ‘camilerinin nifak değil barış ve uzlaşı mekanı olması’ konusunda sorumlu olduğunu belirtirim.”

“Almanya ve dünyanın diğer bölgelerindeki Hristiyanlar, tarihteki korkunç dönemlerde çok acı deneyimler yaşadı ve tam da bu nedenle silahlı çatışmaların Tanrı’ya mal edilmemesi gerektiğine inanıyoruz.”

Diyanet’ten zafer duası

  • Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş:

”Operasyonun başarıya ulaşması için camilerde sabah namazlarında Fetih Suresi okuttuk.”

Diyanetin 11 Eylül tarihli hutbesinde şu ifadeler yer almıştı:

“Yâ Rabbi! İzzet ve onurumuza, istiklal ve istikbalimize kastedenlere, varlığımıza ve vatanımıza göz dikenlere fırsat verme! Ülkemizin güvenliği, milletimizin huzuru, bölgemizin barış ve selameti için sefere çıkan kahraman ordumuza yardım eyle! Askerlerimizi ve güvenlik güçlerimizi her türlü tehlike ve tuzaklardan muhafaza eyle! Fesadı ve terörü ortadan kaldırmak için çıktığımız bu yolda bizleri nusretinle ve kudretinle muzaffer eyle!”

© Deutsche Welle Türkçe

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: