GÜNDEM

‘Türkiye ile 120 saatliğine ateşkes anlaşması…’

Erdoğan: ‘terörizmi yendiğimizde daha fazla hayat’ kurtarılacak’

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine başlattığı Barış Pınarı Harekatı 

Ankara’ya gelen ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Türkiye ile 120 saatliğine ateşkes anlaşmasına varıldığını açıkladı

  • ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence:

”ABD ve Türkiye, Suriye’de ateşkes için anlaştı. Türkiye, Barış Pınarı Harekatına 120 saatliğine ara verecek ve bu sürede ABD YPG’nin güvenli bölgeden çekilmesini sağlayacak.”

”Türkiye ve ABD, IŞİD’in Suriye’nin kuzeydoğusunda tamamen yok edilmesi konusunda fikir birliğine vardı. YPG şimdiden çekilmeye başladı.”

Ekonomik yaptırımlar geri çekilecek

  • ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence:

”YPG bize söz konusu bölgeden çıkma güvencesi verdi. Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırımlara ilişkin olarak…120 günlük sürede yeni yaptırım olmayacak. Suriye’nin kuzeydoğusunda kalıcı ateşkes sağlandığında mevcut ekonomik yaptırımlar da kaldırılacak.”

  • ABD Başkanı Trump:

“Türkiye’den harika haber, Erdoğan’a teşekkürler. Milyonlarca hayat kurtulaca.”

‘Ateşkes değil, operasyona ara verdik’

  • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu:

”ABD tarafıyla güvenli bölge konusunda tam bir mutabakata vardık. YPG’nin ağır silahları da toplanacak. PKK/YPG’nin 120 saat içinde çıkması için Barış Pınarı Operasyonuna ara vereceğiz, bu bir ateşkes değildir. Ancak terör unsurlarının çıkmasından sonra operasyonu durdurmamız söz konusu olacaktır.”

“Biz operasyonu ara verdiğimizde ABD yaptırımları durduracaktır. Bu 120 saatlik süre içinde biz harekatımızı durduracağız ve yaptırımlar duracaktır.”

”Fırat Doğu’sunda IŞİD ile mücadele konusunda ABD ile işbirliği içinde çalışılacağız. IŞİD’e karşı bugüne kadar Türkiye çok kararlı bir şekilde mücadele vermişti”

Güvenli bölge alanı nasıl sınırlandırılacak ?

  • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu:

”Fırat’ın doğusunda Münbiç, Kamışlı ve Kobani gibi bölgelerde Esad rejimi var. Bu bölgeler için Rusya muhatap alınacak.”

”Güvenli bölge sınırları…Bizim amacımız nedir? 32 km derinlikte ve de Fırat’ın batısında Irak sınırına kadar yani 444 km’lik bir uzunlukta hiçbir teröristtin kalmaması tüm bu bölgenin güvenli bölge olarak tesis edilmesi. Bu bölgelere Suriye’de evini terk etmek zorunda kalan bizdeki ve Suriye içindeki göçmenlerin dönmesi de söz konusu. Yani bunun sadece güvenlik boyutu yok.”

Erdoğan; “Harekat terör örgütü silahları bırakmadan sona ermeyecek” demişti…

YPG’nin geri çekilmesi terör örgütünün silahları bırakacağı anlamına mı geliyor?”

  • Mevlüt Çavuşoğlu:

“Burada sadece YPG’lilerin çekilmesi değil, YPG’lilerin elindeki silahların alınması. Sadece ellerindeki silahların alınması da yeterli değil. Tüm mevzilerinin kullanılamaz hale getirilmesi ve tahkimatların yıkılması dahil hepsi var.”

Erdoğan sıkı adam, doğru olanı yaptı’

  • ABD Başkanı Donald Trump:

”ABD ile Türkiye arasında Suriye konusunda varılan mutabakatı tebrik ediyorum. Bugün ABD ve Türkiye için çok önemli bir gün.”

”Erdoğan ‘sıkı bir adam’ ve ‘doğru olanı’ yaptı. Anlaşma nedeniyle yaptırımlara gerek kalmadı. Erdoğan’ın gelecek ay Washington’a gelecek.”

‘Terörü yendiğimizde daha fazla hayat kurtulacak

Erdoğan yorum yaparak yanıt verdi. Trump’ın ‘milyonlarca hayat kurtulacak’ mesajına Erdoğan, ‘terörizmi yendiğimizde daha fazla hayat’ kurtarılacak diye cevap verdi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: