Trump’ın 9 Ekim Mektubu!

Başkan Donald Trump’ın 9 Ekim’de Erdoğan’a Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki operasyonu hakkında gönderdiği mektup ortaya çıktı.

Bu Mektup Türkiye Cumhuriyeti’nce kabul edilemez…

  • Trump’ın ‘edepsizce’ yazdığı mektup:

“Gel anlaşalım”

‘Sen binlerce kişinin katledilmesinden, ben de Türkiye ekonomisinin yok edilmesinden sorumlu olmak istemem, ki bunu yaparım. Size zaten Rahip (Andrew) Brunson konusunda küçük bir emsal vermiştim.’ 

  • Trump ‘edepsizce’ yazdığı mektubunda şöyle diyor:

‘Sorunlarının bazılarını çözmek için çok çaba sarf ettim. Harika bir anlaşma yapabilirsin. (SDG Komutanı) General Mazlum (Kobani) seninle müzakere etmeye ve daha önce hiç vermedikleri tavizleri vermeye hazır. Onun bana yolladığı, daha yeni elime ulaşan mektubunun bir kopyasını da gizli olarak (bu mektuba) iliştiriyorum.

Eğer bu işi doğru ve insani şekilde çözersen tarih sana olumlu bakacak. (Ama) Eğer iyi şeyler olmazsa sana sonsuza kadar şeytan gibi bakacak. Sert adam olma, aptal olma. Seni daha sonra arayacağım.’

‘Trump Yazdığı Mektupla Övündü’ 

Başkan Trump aslında Erdoğan’a bir mektup yazdığını ilk olarak Çarşamba günü İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile yaptığı ortak basın toplantısında gündeme getirmişti…

Daha sonra Beyaz Saray’da Kongre liderleriyle Türkiye ve Suriye’yi görüşmek üzere bir araya gelen Trump mektubun fotokopilerini Kongre liderlerine dağıttı…

Trump basın toplantısında Erdoğan’a bir mektup yazdığını söyledi, ‘Erdoğan’a yazdığım mektubu bazılarınız gördü’ dedi.

  • Trump:

”Türkiye’nin operasyonuna yeşil ışık yakmadım. Tam tersi. Hemen kolayca yayınlanabilecek mektubu göreniniz olduysa- Tabii ben de yayınlayabilirim- ama telefon görüşmesinden sonra bir mektup yazdım. Çok etkili bir mektup.”

Kongre liderlerine mektubun fotokopisini dağıttı

Başkan Trump Beyaz Saray’da Kongre liderleriyle Türkiye ve Suriye’yi görüşmek üzere bir araya geldi. Trump burda, Erdoğan’a yazdığı mektubun fotokopilerini dağıttı.

Başkan Trump, Kongre liderleriyle toplantısına Erdoğan’a yazdığı ‘ağır’ mektupla övünerek başladı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Senato’nun Demokrat Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Başkan Trump’la Suriye konusunda görüş ayrılığı yaşadıktan sonra istifa eden eski savunma bakanı James Mattis’ten IŞİD savaşçılarının yeniden toparlanmaması için ABD askerlerinin Suriye’de kalması gerektiğini savunan bir alıntı okudu.

Trump Schumer’in sözünü kesti, Mattis’in ‘dünyanın en abartılan generali’ olduğunu söyleyerek ‘Neden biliyor musunuz? Yeterince sert değildi’ ve ‘IŞİD’i ben yakaladım’ ifadelerini kullandı.

Trump Pelosi’ye ‘üçüncü sınıf siyasetçi’’ dedi

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Rusya’nın her zaman Ortadoğu’da nüfuz sahibi olmak istediğini ve ABD’nin çekilmesiyle bu isteğini yerine getirdiğini söyledi, ‘Sizinle bütün yollar Putin’e çıkıyor’ dedi.

  • Trump:

Ben IŞİD’den senin nefret ettiğinden daha fazla nefret ediyorum.

  • Pelosi:

Bunu bilemezsiniz.

  • Schumer:

Planınız Suriyeliler ve Türkler’e güvenmek üzerine mi kurulu?

  • Trump:

Planımız Amerikan halkını güvende tutmak.

  • Pelosi:

Bu bir plan değil. Bu bir hedef.

Demokratlar, Trump’ın Pelosi’ye ‘Üçüncü sınıf siyasetçi’ demesinin ardından bu diyalogların yaşandığı toplantıyı terk etti.

Pelosi’den Trump’a ‘Suudi Arabistan ev mi’ çıkışı

  • Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi:

ABD’nin Suudi Arabistan’a 1500 asker gönderme kararına atıfta bulundu.

“Başkan seçim kampanyasında askerlerimizi eve getirme vaadinde bulundu.Başkan’a; ‘Suudi Arabistan ev mi?’ diye sordum” o da bana; ‘Suudi Arabistan parasını ödüyor’ yanıtını verdi…

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.