Perşembe günü, Türkiye’ye ağır yaptırım öngören yaptırım tasarıları sunulacak...

Kongre ve Trump Arasındaki Gerilim Tırmandı!

Demokratlar Beyaz Saray’da Kongre liderleriyle yapılan toplantıyı terk etti.

ABD’de Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararını kınayan tasarıyı ezici bir çoğunlukla kabul etti…

Bu kararın ardından, ABD Kongresi ve Trump arasında Suriye konusunda yaşanan gerilim tırmandı… Demokratlar Beyaz Saray’da Kongre liderleriyle yapılan toplantıyı terk etti…

 • Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen ve bağlayıcı olmayan tasarıda:

1-) ABD’nin Türkiye’nin Suriye’de Kürt güçlere yönelik operasyonunu engelleme çabalarına son verme kararına karşı çıkılıyor…

2-) Erdoğan’a Suriye’nin kuzeydoğusunda tek taraflı olarak başlattığı operasyonu derhal durdurması çağrısı yapılıyor…

3-) Beyaz Saray’dan da IŞİD’in kalıcı şekilde yenilgiye uğratılması için net bir plan sunması isteniyor…

Başkan Trump’ın Demokrat temsilcilere sert tepki göstermesi üzerine; Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi, Senato’nun Demokrat azınlık lideri Chuck Schumer ve Temsilciler Meclisi Çoğunluk Lideri Steny Hoyer, toplantıyı terk etti.

‘üçüncü sınıf siyasetçi’ çıkışı

 • Demokrat liderler:

”Başkan Trump toplantıda Temsilciler Meclisi Başkanı’na ‘Üçüncü sınıf siyasetçi’ dedi, Diyalog değil çirkin bir tartışmaya girdi. Bunun üzerine de toplantıyı terk ettik.”

 • Temsilciler Meclisi Çoğunluk Lideri Steny Hoyer:

”Bugüne kadar altı Başkanla çalıştım. Kongre’ye bu kadar saygı göstermeyen bir başkan görmedim. Başkan Ortadoğu’da bir kriz yarattı. Bu kriz bir politikanın belirlenebilmesi için makul bir tartışmanın yapılmasını gerektiriyor.”

 • Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi:

”Trump, Temsilciler Meclisi’nde ezici bir çoğunlukla kabul edilen tasarı sebebiyle ‘sarsıldı’ ve toplantıda bu nedenle tepesi attı.”

Kongre liderlerine mektubun fotokopisini dağıttı

Başkan Trump Beyaz Saray’da Kongre liderleriyle Türkiye ve Suriye’yi görüşmek üzere bir araya geldi. Trump burda, Erdoğan’a yazdığı mektubun fotokopilerini dağıttı.

Başkan Trump, Kongre liderleriyle toplantısına Erdoğan’a yazdığı ‘ağır’ mektupla övünerek başladı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Senato’nun Demokrat Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Başkan Trump’la Suriye konusunda görüş ayrılığı yaşadıktan sonra istifa eden eski savunma bakanı James Mattis’ten IŞİD savaşçılarının yeniden toparlanmaması için ABD askerlerinin Suriye’de kalması gerektiğini savunan bir alıntı okudu.

Trump Schumer’in sözünü kesti, Mattis’in ‘dünyanın en abartılan generali’ olduğunu söyleyerek ‘Neden biliyor musunuz? Yeterince sert değildi’ ve ‘IŞİD’i ben yakaladım’ ifadelerini kullandı.

Trump Pelosi’ye ‘üçüncü sınıf siyasetçi’’ dedi

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Rusya’nın her zaman Ortadoğu’da nüfuz sahibi olmak istediğini ve ABD’nin çekilmesiyle bu isteğini yerine getirdiğini söyledi, ‘Sizinle bütün yollar Putin’e çıkıyor’ dedi.

 • Trump:

Ben IŞİD’den senin nefret ettiğinden daha fazla nefret ediyorum.

 • Pelosi:

Bunu bilemezsiniz.

 • Schumer:

Planınız Suriyeliler ve Türkler’e güvenmek üzerine mi kurulu?

 • Trump:

Planımız Amerikan halkını güvende tutmak.

 • Pelosi:

Bu bir plan değil. Bu bir hedef.

Demokratlar, Trump’ın Pelosi’ye ‘Üçüncü sınıf siyasetçi’ demesinin ardından bu diyalogların yaşandığı toplantıyı terk etti.

Pelosi’den Trump’a ‘Suudi Arabistan ev mi’ çıkışı

 • Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi:

ABD’nin Suudi Arabistan’a 1500 asker gönderme kararına atıfta bulundu.

“Başkan seçim kampanyasında askerlerimizi eve getirme vaadinde bulundu.Başkan’a; ‘Suudi Arabistan ev mi?’ diye sordum” o da bana; ‘Suudi Arabistan parasını ödüyor’ yanıtını verdi…

‘Trump yönetiminin IŞİD konusunda bir stratejisi yok

 • Demokrat liderler:

”Başkan Trump’a Beyaz Saray’daki toplantıda IŞİD’in kalıcı şekilde yenilgiye uğratılması ve kontrol altında tutulması için yönetimin bir stratejisi olup olmadığını sorduk…Ancak buna iyi bir yanıt veremedi…”

”Trump yönetiminin IŞİD konusunda Türklere güvenmekten başka bir stratejisi olmadığını gördük. Trump şimdiye kadar IŞİD’le mücadelede elde edilen kazanımları yok etti ve bölgeyi de Türkiye ve Suriye’ye terk etti.”

Temsilciler Meclisi’nin kabul ettiği tasarı, Perşembe günü Cumhuriyetçi Kongre üyesi Liz Cheney ve Senatör Lindsey Graham’in sunmaları beklenen ve Türkiye’ye ağır yaptırım öngören yaptırım tasarılarından ayrı.

Temsilciler Meclisi’nin kabul ettiği karar tasarısının bağlayıcılığı bulunmuyor ancak tasarıya Cumhuriyetçi Kongre üyelerinin de yoğun destek vermiş olması açısından önem taşıyor.

 • Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklama:

”Başkan ölçülü, verilere dayanarak ve kararlı bir şekilde konuştu ancak Pelosi’nin toplantıyı terk etme kararı sürpriz değil ancak şaşırtıcıydı. Ulusal güvenlik konularına ilişkin böylesi önemli bir toplantıya katkıda bulunmak niyetinde değildi. Demokrat liderler toplantıyı terk edip kameralar önünde mızmızlanmayı tercih ederken, herkes salonda kalmayı ve bu ülke adına çalışmayı tercih etti.”

İLGİLİ HABER

amerikaninsesi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: