''Batılı koalisyonun faaliyetleri Kürtleri ayrılıkçılığa itiyor.''

Bir haftayı geride bırakan Barış Pınarı Harekatı’nda neler yaşanıyor? VİDEO…

Bugünün öne çıkan gelişmeleri:

Barış Pınarı Harekatı Münbiç’ten Irak sınırına ulaşana dek sürecek

  • Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin açıklamalarda bulundu.

“30-35 kilometreye ulaşana kadar durmak yok”

“Dünyada bu kadar terörle mücadele operasyonu yapıp, Türkiye kadar temiz iş çıkaran ülke yoktur. Şu ana kadar bin 220 kilometre kare alanı terörden temizledik. Ne zaman ki Münbiç’ten Irak’a kadar 30-35 kilometrelik bir derinlikte alanı kontrol altına aldık, o zaman operasyon sona erer.”

“Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir terör örgütüyle aynı masaya oturmak yoktur”

“Bu konuda hiçbir istisnamız yok. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir terör örgütüyle aynı masaya oturmak yoktur. Bunun için de arabulucu falan aramıyoruz. Tüm teröristler hemen silahlarını, malzemelerini bırakıp belirlediğimiz güvenli bölgeden dışarı çıksınlar. Bu yapıldığında harekat zaten sona ermiş olur.”

“Ey Batı, ey Arap Ligi, bu devran elbet dönecek”

“Ey Batı, ey Arap Ligi, ey azıcık da olsa ahlak ve vicdan sahibi tüm ülkeler, hepinize sesleniyorum, bu devran elbet dönecek.Yarın, öbür gün bizimle aynı durumda kalacaksınız. O zaman birileri de sizin karşınıza teröre destek için çıkacak. Bu dünya etme bulma dünyasıdır.”

“Özellikle vatandaş dahi sayılmadıkları için ezilen, horlanan, dışlanan Kürt kardeşlerimize, ülkemizle irtibatları sebebiyle baskı altında tutulan Türkmen kardeşlerimize hakkaniyetle davranılması için ısrarcı olduk. Bunu bizzat Esed’in kendisine defaatle söylemiş bir liderim. Ne yazık ki bu tekliflerim değerlendirmeye alınmadı tam tersine baskı, şiddet ve zulüm yolu seçildi.”

”Suriye’de yaklaşık 1 milyon masum insanın hayatına mal olan kriz böyle başladı. Son 8 yılda ülke nüfusunun yarısından fazlasını oluşturan 12 milyon kişinin evlerinden kaçmalarına, bu kişilerinin yarısının da ülke dışına gitmesine yol açan çatışmalar yaşandı.”

“DEAŞ balonunu söndürdük”

”Bölgede Müslümanlar lehine atılabilecek her adımın önüne DEAŞ faktörü bir engel olarak çıkartıldı. Üstelik DEAŞ’ı proje olarak geliştiren, maddi olarak destekleyen, fiilen yönlendiren ülkeler, bugün karşımıza güya ‘en büyük DEAŞ düşmanı’ görüntüsüyle çıkıyor.”

“DEAŞ’ın bölgedeki çöküşünü başlatan ise yine biz olduk. Nerede başlattık bunu, El Bab’da. Orada 3 bin DEAŞ’lıyı etkisiz hale getiren biz olduk. Ama bunlar, başta FETÖ’cüler olmak üzere hep aleyhte, güya biz ‘DEAŞ’a karşı müşfikmişiz.’ Tıpkı bir balon gibi sürekli şişirilen, gücü sadece masumlara yeten bu örgütün foyasını, Fırat Kalkanı Harekatı ile biz ortaya çıkardık. Bu harekatta yaklaşık 3 bin teröristi etkisiz hale getirerek, DEAŞ balonunu söndürdük.”

  • Erdoğan, Türkiye- Fransa milli maçında asker selamı veren Türk futbolculara ilişkin:

“Şampiyon olan sporcularımızın Mehmetçiğe verdiği selamların kendilerine başarıyla dönmesini Allah’tan niyaz ediyorum”

  • ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence Türkiye’yi ziyaret edecek
  • Milli Savunma Bakanlığı: “637 terörist etkisiz hale getirildi”
  • Erdoğan, Rusya lideri Putin ile telefonda görüştü
  • Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov :

”Batılı koalisyonun faaliyetleri Kürtleri ayrılıkçılığa itiyor.”

”Moskova, Şam yönetimiyle Kürtler arasındaki anlaşmaların uygulanmasını teşvik edecek…Suriye’nin kuzeydoğusundaki çatışma, IŞİD militanlarının dünyanın dört bir tarafına dağılmasına olanak sağladı ve bunun sorumluluğu da Avrupa ülkelerine ait.”

Rasulayn kırsalı obüs atışlarıyla vuruluyor

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinin karşısında bulunan Rasulayn kırsalındaki mevziler ateş altına alınıyor. Yoğun obüs atışlarıyla YPG hedefleri vurulurken, bölgeden dumanlar yükseliyor.

Suriye’de 9 Fransız kadın kamptan kaçtı

  • Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian:

”Suriye’nin kuzeydoğusunda Kürtlerin kontrolündeki bir kamptan 9 Fransa vatandaşı kadın kaçtı. Suriye’de tutulan cihadilerin yargılanmaları ve yargılama çerçevesini tartışmak üzere Irak’a gideceğim.”

‘Türkiye’ye geliyor’

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suriye konusunu görüşmek üzere Türkiye’ye geliyor.

Pence, 17 Ekim Perşembe günü Erdoğan ile görüşecek.

Terör örgütü ile masaya oturmayız

İLGİLİ HABER

  • Erdoğan:

”Amerika Birleşik Devletleri’nin, ‘Ateşkes ilan edin, biz de müzakere için ara buluculuk yapalım.’ teklifine, ‘Biz terör örgütü ile masaya oturmayız’ diye cevap verdim.”

“PYD/YPG hızla mevzi kaybediyor. ‘Harekatı durdurun’ diye bize baskı yapıyorlar. Yaptırımlar açıklıyorlar. Bizim hedefimiz belli. Bizim herhangi bir yaptırım konusunda endişemiz yok.”

tr.euronews

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: