9 bin Kürt vardı...

Kürt şair Dilzar’dan Trump’a Normandiya yanıtı…

Kürt şair Dilzar

Rûdaw TV’nin sorularını yanıtlayan Dilzar

  • ABD Başkanı Donald Trump:

”Kürtler bize 2. Dünya Savaşı’nda yardım etmediler, söz gelimi Normandiya’da yardım etmediler.”

  • Kürt şair Ahmed Dilzar:

”2. Dünya Savaşı’nda İngilizlerin safında Nazilere karşı savaştım. Kürtler yardım etti ve çok da becerikliydiler. ABD Başkanı o zaman daha doğmamıştı bu yüzden bilmiyor.”

1943’TE LİVİ ORDUSU’NA KATILDIM

  • Rûdaw TV’nin sorularını yanıtlayan Dilzar: 

”Irak’ta İngilizlerin kurduğu Livi Ordusu’nda yer aldım ve Kürtler bu orduda Süryanilerle birlikte aktif görev yaptı. Ben 28 Şubat 1943’te bu orduya katıldım. Ordudaki numaram 8 bin’di. Orduda yaklaşık 9 bin Kürt vardı ama Süryaniler daha çoktu ve sayıları 9 bini geçiyordu. Elbette Araplar da vardı ve ordumuzun merkezi Habbaniye’ydi.”

‘O ADAMIN AKLI BAŞINDA DEĞİL

”Kürtler yardım etti ve çok da becerikliydiler. ABD Başkanı o zaman daha doğmamıştı bu yüzden bilmiyor. Kürtlerin savaşa katıldığını bilmiyor. Ayrıca, aramızda kalsın ama o adamın aklı başında değil. ABD Başkanı’nın. Her dakika başka bir karar verip cayıyor. Türkiye Suriye’ye saldırısa ekonomisini yerle bir ederim dedi. Hiç birşey de yapmadı. Daha önce de İran’ı vuracağım bilmem ne dedi ki bu çok tehlikeliydi. Çünkü İran’ı vursaydı o da tüm Kürdistan’ı yerle bir ederdi.”

NE OLMUŞTU?

‘Bazı Kürtler 2. Dünya Savaşı’nda savaştı’

  • Washington Post gazetesi:

”ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Kürtler bize 2. Dünya Savaşı’nda yardım etmediler, sözgelimi Normandiya’da yardım etmediler’ sözlerini mercek altına aldık. Uzmanlarla konuştuk.”

Kürtlerin 2. Dünya Savaşı’ndaki rolü:

  • Amerikan gazetesi Washington Post 2. Dünya Savaşı’na katılan Kürtleri yazdı.

”Başkan Trump, aslında bazı Kürtler 2. Dünya Savaşı’nda savaştı.”

”Washington pek tabii ki modern ittifaklarını bir ülkenin 2. Dünya Savaşı’nda durduğu yere göre seçmiyor. Almanya’yla Japonya bu durumun en bariz örnekleri.”

‘NORMANDİYA’DA YOKTULAR AMA…’

  • Washington Post:

”Ve Kürtlerin kendi ulus devletleri yok, bunun yerine büyük ölçüde Suriye, Irak, İran, Türkiye ve Ermenistan’da yaşıyorlar.”

  • Missouri Üniveristesi’nde Ortadoğu profesörü olan ve 1. Dünya Savaşı sonrası dönemde Kürtler konusunda uzmanlığı bulunan Djene Rhys Bajalan:

”Ulus devletleri olmayan birçok halk bizzat Normandiya’da değildi ama savaşa ya doğrudan ya da teçhizat ve işgücü sağlayarak katıldılar. Bu kişiler arasında Kürt savaşçılar da bulundu.”

‘İNGİLİZ ORDUSUNA VEYA KIZIL ORDU’YA KATILANLAR VARDI

  • Fransa’daki Neuchatel üniversitesinde tarih profesörü olan ve ‘Suriye Kürtleri: Tarih, Siyaser ve Toplum’ kitabının yazarı Jordi Tejel:

”Devletleri yoktu, dolayısıyla devlet gibi davranamazlardı. Bazı Kürt savaşçılar bölgedeki başka ordulara katıldı, İngiliz ordusu ve Kızıl Ordu’da mücadele verdi.”

‘NAZİ YANLILARININ GETİRDİĞİ BAŞBAKANI DEVİRDİLER

  • Jordi Tejel:

”Bu dönemde bazı Kürtler, ‘İngiliz veya Fransızlara karşı sömürgecilik karşıtı bir alternatif olarak’ gördükleri Nazilere sempati duydu ama birçoğu Ortadoğu’daki Nazi nüfuzuna karşı koymak için mücadele verdi.

  • Djene Rhys Bajalan:

”Bu duruma örnek olarak, Irak’ta Nazi yanlısı generaller, 1941 yılında darbe yaparak Arap milliyetçisi Raşid el Geylani’yi başbakanlık koltuğuna oturttu. Ve bu askeri cuntanın daha sonra devrilmesinde orantısız ölçüde büyük bir rol oynayanlar, Kürtlerdi.”

‘Kürtler bize 2. Dünya Savaşı’nda yardım etmedi’

ABD Başkanı Donald Trump:

”Suriye’nin kuzeyinde Kürtleri terk ettiğime’ dair eleştiriler var. Kürtler, 2. Dünya Savaşı’nda yardım etmediler, söz gelimi Normandiya’da yardım etmediler… Bize kendi toprakları için yardım etmek üzere oradalar.”

”Kürtler 2. Dünya Savaşı’nda ABD’ye yardım etmedi, IŞİD’le savaşta da zaten kendi toprakları için yardım etti.”

”Kürtler kendi toprakları için savaşıyor, anlamanız için söylüyorum, kendi toprakları için savaşıyorlar. Ve bugün birinin çok etkileyici bir makalede dile getirdiği gibi, bize 2. Dünya Savaşı’nda yardım etmediler, sözgelimi Normandiya’da yardım etmediler… bize kendi toprakları için yardım etmek için oradalar ve bu farklı bir şey.”

Trump’ın bu sözleri sosyal medyada alay konusu olurken, alıntı yaptığı ‘etkileyici makalenin‘ muhafazakâr internet sitesi Townhall’da Kurt Schlichter tarafından kaleme alındığı sanılıyor.

gazeteduvar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: