‘Barış Pınarı Harekatı’ dakika dakika son gelişmeler
‘Barış Pınarı Harekatı’ dakika dakika son gelişmeler

‘Barış Pınarı Harekatı’ dakika dakika son gelişmeler

Türkiye’nin günlerdir konuşulan Suriye’nin kuzeydoğusundaki askeri operasyonu başladı.

Türkiye’nin günlerdir konuşulan Suriye’nin kuzeydoğusundaki askeri operasyonu başladı.

Erdoğan, Fırat’ın doğusundaki operasyonun başladığını sosyal medya üzerinden duyurdu.

Erdoğan, “TSK, Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı’nı başlatmıştır.” dedi.

Harekatın başlaması sonrası Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’nde savaş uçakları hareketliliği başlarken Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde de obüs sesleri duyuldu. Ceylanpınar ilçesinin karşısındaki Resulayn’ın bazı bölgelerinden dumanların yükseldiği gözlendi.

Adana’daki İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığında da Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü gibi yoğun hava hareketliliği yaşanıyor. Bazı savaş uçakları üsse iniş yaparken, bazıları da pistte hazır bekliyor. Öte yandan askeri kargo uçakları ve tanker uçaklarının da üsse geliş ile gidişleri sürüyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı, harekatın amacını “güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir.” olarak açıkladı.

Erdoğan harekat emrini verirken görüntülendi

Erdoğan’ın harekat emrini verdiği anlar T.C. Cumhurbaşkanlığı Twitter hesabından yayınlandı.

Türkiye’nin PKK’nın Suriye kolu olarak gördüğü YPG’nin ana yapısını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri Sözcüsü Mustafa Bali, Twitter üzerinden bombardımanlarda iki sivilin hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Türkiye’nin Suriye’ye operasyonu sürerken Mardin’in Nusaybin İlçesi’ne 6 roket atıldığı ve yaralı olmadığı öne sürüldü.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, askeri operasyonu değerlendirdi.

Kurtulmuş, “Milletimiz için yeni bir sınav başlamıştır. Şimdi 82 milyon bütün farklılıklarımızı bir kenara bırakarak Mehmetçiğimize dua edeceğiz.” dedi.

Çavuşoğlu: ABD tüm uyarılarımıza rağmen terör örgütüyle bağlantılarını kesmedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, harekat hakkında Esad rejimine de bilgi verildiğini aktardı. Çavuşoğlu, Suriye rejiminin İstanbul Başkonsolosluğuna Barış Pınarı Harekatıyla ilgili notayla bildirim yapıldığını söyledi.

Türkiye’nin sınırının hemen ötesinde, giderek güçlenen bir terör örgütü olduğunu ifade eden Çavuşoğlu:

 • “Bugüne kadar müttefikimiz ABD tüm uyarılarımıza rağmen bu terör örgütüyle bağlantılarını kesmedi.” dedi.

“Barış Pınarı Harekatı” başladıktan hemen sonra uluslararası arenada geniş yankı buldu.

“Türkiye’nin itidalli davranacağına ve faaliyetlerinin orantılı ve ölçülü olacağına inanıyorum” dedi. Stoltenberg, “Türkiye’nin meşru güvenlik kaygıları var. Korkunç terör saldırılarına maruz kaldı” şeklinde konuştu.

BM Güvenlik Konseyi operasyonu görüşmek üzere perşembe günü toplanıyor

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin 15 ülkesi perşembe günü Türkiye’nin Suriye operasyonunu görüşmek üzere toplanacak.

 • Reuters’a konuşan diplomatik kaynaklar:

Güvenlik Konseyi’nin İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika ve Polonya’nın çağrısı üzerine harekete geçtiğini dile getirdi.

Fransa, Almanya ve İngiltere ortak kınama için hazırlanıyor

Fransa’nın Avrupa Birliği (AB) Bakanı Amelie , ülkesinin Türkiye’nin Suriye’ye başlattığı askeri operasyonu sert bir şekilde kınadığını belirtti.

Montchalin, Paris’in BM Güvenlik Konseyi’ni bu operasyonu görüşmek üzere toplantıya çağıracağını söyledi.

 • Fransız Bakan:

“Fransa, İngiltere ve Almanya’nın Türkiye’yi kınayan bir ortak metin üzerinde çalıştıklarını” bildirdi.

Avrupa Birliği: Operasyonu durdurun, güvenli bölge için ödeme yapmayacağız

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye’nin operasyonu ile ilgili konuştu.

 • Juncker:

“Türkiye şuan devam eden operasyonu durdurmalı. Bu operasyonun sonucu olmayacak. Eğer Türkiye’nin planı güvenli bölge oluşturmaksa Avrupa Birliği’nden finansman beklemesin.” dedi.

Operasyona bir tepki de Almanya’dan geldi.

 • Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas:

“Barış Pınarı Harekatı”nı en sert şekilde kınadığını açıkladı.

SDG’den ABD’ye çağrı: Uçuşa yasak bölge ilan edin

Operasyon ile ilgili Türkiye’nin PKK’nın Suriye kolu olarak gördüğü YPG’nin ana yapısını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri ise (SDG) ABD ve müttefiklerini Türkiye’nin operasyonuna karşı “uçuşa yasak bölge” ilan etmeye çağırdı.

 • SDG’den yapılan açıklamada:

“ABD ve Türkiye arasındaki güvenlik mekanizması anlaşmasına iyi niyet gösterdik. Bu bizim halkımızı savunmasız bıraktı.” denildi.

SDG’nin Sözcüsü Mustafa Bali:

“Türk savaş uçakları sivillerin olduğu alanlara hava operasyonu düzenlemeye başladı.” dedi.

Çavuşoğlu: Harekatımız uluslararası hukuk gereğince icra edilmektedir

 • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu:

“Harekatımız uluslararası hukuk, Birleşmiş Milletler (BM) Şartı’nın 51. maddesi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) terörle mücadeleye ilişkin kararları gereğince icra edilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise operasyonla ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ülkelerinin büyükelçilerini bilgilendirdi.

Erdoğan: Güvenli bölge ile Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerini sağlayacağız

 • Erdoğan:

“Barış Pınarı Harekatı ile Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruyacak, tüm bölge halkını terörün pençesinden kurtaracağız.”

“Barış Pınarı Harekatı ile oluşturacağımız güvenli bölge sayesinde Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerini sağlayacağız.”

“Harekatta görevli kahraman Mehmetçiklerimizin her birini alnından öpüyor, kendilerine ve yerel destek unsurlarına muvaffakiyetler diliyorum.” dedi.

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve Akşener’e telefon

Erdoğan siyasi parti liderleri Kemal Kılıçdaroğlu, Devlet Bahçeli ve Meral Akşener’i telefonla arayarak operasyon hakkında bilgi verdi.

 • Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli:

“Türkiye, bekasını tehdit eden bölücü örgütleri saklandığı coğrafi alanlarda etkisiz hale getirmek için kutlu bir sefere çıkmıştır.” dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Barış Pınarı Harekatı’na destek verdi.

 • Kılıçdaroğlu:

“Dualarımız, kahraman askerlerimizin burnu dahi kanamadan Barış Pınarı Harekatı’nın bir an önce başarılı bir şekilde tamamlanması için.”

 • Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu:

“Ordumuza başarı, devletimize feraset ve dirayet diliyorum.”

Dışişleri: BM Güvenlik Konseyi üyeleri bilgilendirildi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Suriye’nin kuzeyinde başlatılan harekat hakkında BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerin büyükelçilerinin bakanlığa çağrıldığını bildirdi.

 • Hami Aksoy:

“BM Güvenlik Konseyi üyeleri (ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa) Barış Pınarı Harekatıyla ilgili olarak bilgilendirilmek amacıyla Bakanlığımıza çağrılmaktadır.” dedi.

Ankara ABD Büyükelçisi’ni Dışişlerine çağırdı

Fırat’ın doğusuna Barış Pınarı Harekatı başladıktan dakikalar sonra Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı.

Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’nde hareketlilik

Barış Pınarı Harekatı kapsamında Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’nde hava hareketliliği yaşanıyor. Savaş uçakları üsten kalkış yaparken bazıları üsse iniş yapıyor, bazı uçaklar ise pistte hazır bekletiliyor. Üsse zaman zaman askeri kargo uçakları da iniyor.

Share this content:

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.